عمومی

وام‌های دور از خانه – اخبار ایران من

تا همین چند سال پیش، موجودی مسکن برخی از گروه های مسکونی به 80 درصد ارزش خود می رسید، اما اکنون این اختلاف در همان خانه ها به زیر 30 درصد رسیده است.

به گزارش اخبار ایران من مربا وی همچنین نوشت: در گذشته بانک ها مرحله آزمایشی داشتند و بعد از تعیین قیمت ها مشخص بود که چند وام برای خانه پرداخت می شود تا از 80 درصد قیمت کل بیشتر نشود، اما اکنون قیمت تمام شده است. خانه افزایش یافته است.» بنابراین کسری از کل هزینه است. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به 40 میلیون تومان رسیده است که افزایش تقاضا برای خرید ملک را به دنبال دارد. اکنون ارقام و آمار شهرک مسکن اعلام می شود اما باید توجه داشت که هر وامی هزینه ای دارد.

قیمت مسکن تولیدی نسبت به 10 روز قبل اندکی افزایش یافته است. به طوری که زوج های ساکن پایتخت برای گرفتن این وام باید بیش از 135 میلیون تومان بپردازند. همچنین باید به خاطر داشت که مجوزهای دولت برای خرید خانه برای افراد متاهل و مجرد متفاوت است. مجردان ساکن تهران می توانند تا سقف 280 میلیون تن دریافت کنند که شامل 200 میلیون تن ملک و 80 میلیون تن وام ساختمانی می شود. بنابراین برای دریافت وام 200 میلیون تنی باید 400 سند مسکن خریداری کنند که قیمت آن 58 میلیون تن و 145 هزار تن است. همچنین با توجه به وام 80 میلیون تومانی که باید برای آن 160 برگه با هزینه 23 میلیون و 200 هزار تومان بخرند، کل هزینه خرید کاغذ به 79 میلیون و 200 هزار تومان می رسد.

هزینه وام در تهران و شهرستانها

برهمین اساس زوج های تهرانی می توانند 480 میلیون تومان شامل هر نفر 200 میلیون تن ملک و 80 میلیون تومان وام دریافت کنند. بنابراین خانواده باید 800 قطعه زمین بخرند که ارزش آن 116 میلیون تومان است که به همراه هزینه 23 میلیون و 200 هزار تومانی وام که باید 160 قطعه زمین بخرند، در مجموع باید پرداخت کنند. 139 میلیون و 200 هزار تن. سقف این مناطق و شهرهای بالای 200 هزار نفر برای مجردها 160 میلیون تومان و برای زوجین 320 میلیون تومان است، با توجه به اینکه مجردها باید 320 و ساکنان این شهرها باید 640 بن بخرند، مجردها باید 44 میلیون و 896 و. متاهل ها باید 92 میلیون و 800 هزار تن بپردازند.

اخذ الزامات از سایر بانک ها

موارد ذکر شده مربوط به بانک های مسکن است، اما برخی از بانک ها مسکن و مسکن نیز ارائه می دهند، با این تفاوت که نرخ سود املاک آنها 1 درصد بیشتر از بانک مسکن و تا 18 درصد است. ما از بانک های مختلف بخش دولتی و خصوصی بازدید کردیم تا در مورد شیوه های وام دهی آنها جویا شویم. برای گرفتن وام باید سند را با دو ضامن به شعبه بیاورید. ضامن باید مبلغ پرداختی را کسر کند و سه ماه طول می کشد. مدت بازپرداخت پنج سال است. برخی از این موارد مانند ضامن برای برداشت از بانک مسکن استفاده می شود و متاسفانه همین موضوع بهانه ای برای عدم اعطای وام بانک ها شده است.

در زمانی که سند برای وام دادن به بانک در دفاتر اسناد رسمی قرار می گیرد و در صورت عدم پرداخت، بانک مالک واحد مسکونی می شود اما شرایط ضامن همچنان وجود دارد. از سوی دیگر مدت بازپرداخت اموال بانک مسکن با 17 درصد نیز تا 12 سال امکان پذیر است که در سایر بانک ها کمتر از هفت سال است. در بانک های دولتی و خصوصی بین 20 تا 35 میلیون تن وام به بانک بسته می شود که خلاف قانون است. هرچند وزارت اقتصاد و دارایی بارها در این خصوص هشدار داده است، اما برخی بانک ها توجهی ندارند. اکنون دیده می شود که آیا دولت در این زمینه اقدام خواهد کرد یا خیر. وی ادامه داد: یکی از مواردی که تصمیم گیران در ایالت باید به خاطر داشته باشند این است که نیاز به مسکن وجود دارد، اما راه به دست آوردن این مکان به قدری سخت است که عده‌ای هدیه می‌دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا