عمومی

چرا به حرم شاهچراغ حمله شد؟

در گذشته های دور در اطراف معبد شاهچراغ سلام الله علیه فرهنگ خاصی به شیوه های قدیمی داشت.

افکار ساده؛ بلوک روبروی تنها ورودی و تنها میدان شاهچراغ که شیرازی ها با آن خاطرات زیادی دارند و مثلاً عروس و دامادهای زیادی دور این بلوک خاطره انگیز می چرخیدند تا شب عروسی خود را به تصویر بکشند و عکس های فراموش نشدنی بگیرند.

قطعه باغ قابل نگهداری است و طرح توسعه معبد بر اساس آن انجام شد. بله، میدان بزرگ دیگری در شیراز به نام «معالم» وجود داشت که بعد از میدان آزادی تهران بزرگ‌ترین میدان شهر ایران بود، اما متأسفانه مسئولان شهرداری شیراز در آن زمان با ساختن چند پل آن را تخریب کردند و اکنون هم. مکانی باستانی است که پتانسیل جذب گردشگر را داشته است.

نزدیک معبد یکی دو مهمانسرا و چند کباب فروشی و ساندویچ فروشی برای مسافران و گردشگران شاهچراغ وجود داشت.

زائران و زائرانی که کباب می خوردند و غذایشان در کف میدان پخش می شد، بعد از نماز طهارت خاصی دارد.

در سال هایی که خبری از داعش و تروریست نبود، ورودی شاهچراغ پذیرای مردم بدون نگهبان بود.

به طور خلاصه درب تنها صحن معبد شاهچراغ در زیر جاده قرار داشت به طوری که با چند قدم پیاده روی در مقابل ورودی اصلی و معبد مقدس قرار می گیرید. سال ها بود که شاهچراغ به شکل کنونی تأسیس نشده بود و برخی مسائل مربوط به طرح توسعه اطراف معبد و موضوع تخریب بنای قدیمی شیراز مطرح نبود.

اکنون اما حرم شاهچراغ ساخته شده و صحن های آن تعریض شده است و شاید مانند حرم امام رضا (علیه السلام) به صحن های آن اضافه شود.

اکنون ورود به شاهچراغ مانند قبل نیست، هنگام ورود به معبد، «مدیر» حضور دارد و زائران آزمایش فیزیکی می‌شوند، اما معتقدم این کافی نیست.

باید اذعان داشت که دنیا عوض شده و در کشور ما جاهایی مانند حرم امام رضا (علیه السلام) در مشهد، حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) در قم، حرم حضرت وجود دارد. احمد. بن موسی (علیه السلام) در شیراز و سایر اماکن متبرکه نیازمند حفاظت ویژه است.

این منطقه پذیرای افراد زیادی است و در این صورت منطقه در خطر آسیب قرار می گیرد.

بهتر است مقامات ذیصلاح، مثلاً رادیو، که به عنوان یک اصل قابل اعتماد همیشه توسط پلیس “عادی” محافظت می شود، سایت را با چنین فرصتی آماده کنند.

با این حال، زمانی که جان مردم در خطر است، سطح بالاتری از حفاظت باید انجام شود، حتی با هزینه بیشتر.

6565

دکمه بازگشت به بالا