عمومی

چرا دارو کمیاب شد؟ – اخبار ایران من

ابراهیم رئیسی بعدازظهر یکشنبه در جلسه کمیته دولت با توجه به گزارشات دریافتی مبنی بر کمبود برخی داروها، مسئولان ذیربط را وادار کرد تا در اسرع وقت نسبت به تهیه داروهای مذکور و رفع نیازهای مردم اقدام و پیگیری کنند. به دلیل عدم موفقیت احتمالی در جزئیات و ارتباط با هر شخص یا اهدایی آنچه در این امر کوتاه است باید به درستی انجام شود. اما منشأ مشکل کمبود دارو کجاست؟

به گزارش اخبار ایران من دنیای ثروت وی نوشت: «ناصر خسرو» در اصل آخرین راه حل و پناهگاه داروهای کمیاب و منحصر به فرد بیماران لاعلاج بود. تصور اینکه برای شیوع آنفولانزا باید برای تهیه چند دارو مانند آنتی بیوتیک و سرم به داروساز مراجعه کنید، غیرقابل تصور است، اما اکنون باید از داروخانه به داروخانه و از شهری به شهر دیگر بروید. برای همین چیزها

این موضوع به ویژه در مورد آنتی بیوتیک برای کودکان دشوار است. این مشکل از سال 1388 توسط سازندگان دارو و زمانی که پول 4200 تومانی برداشت شد، پیش بینی شده بود، اما کسی توجهی نکرد. از سوی دیگر وام سه ماهه شش هزار تومانی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه ها آنها را در معرض ورشکستگی قرار داده است. بررسی میدانی «دنیای اقتصاد» نشان می دهد که معضل مواد مخدر به یک شهر محدود نمی شود و دنیا زیر سایه آن است. یک مشکل رو به رشد در ماه فوریه، چرخه در راه است. آنفولانزا گسترش یافته و به سطح هشدار رسیده است. ارتباط آن با هوای مدرسه و سرما باعث شده است که بسیاری از افراد گرفتار شده و به درمان و دارو نیاز داشته باشند.

در این صورت کمبود دارو بسیار مشهود است. شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: شیوع آنفلوآنزا در ایران و نیمکره شمالی در ماه گذشته رخ داد، بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا به دلیل ازدحام زیاد دانش آموزان در مکان ها اغلب در مدارس شیوع پیدا می کند. یک، و سپس بزرگسالان می توانند از طریق فرزندان خود به این بیماری مبتلا شوند.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور بعدازظهر یکشنبه در جلسه دولت با توجه به گزارشات دریافتی از کمبود برخی داروها از مسئولین ذیربط خواست تا در اسرع وقت نسبت به تهیه داروهای مذکور و رفع نیازهای مردمی اقدام و پیگیری کنند. ممکن است در جزئیات شکست بخورد و توسط هر فرد یا گروهی که در این مورد مشکل دارد باید به درستی رسیدگی شود.

عدم وجود آنتی بیوتیک و توزیع قطره ای

اگر داروهایی حاوی شربت های آنتی بیوتیکی مانند آموکسی سیلین، سفکسین، آزیترومایسین، مترونیدازول، داروهای ضد مالاریا کودکان مانند استامینوفن، ایبوپروفن، شیاف استامینوفن، آموکسی کلاو، شربت آنتی بیوتیک کودکان، کفش تزریقی یا تزریقی برای کودکان، کفش های تزریقی یا تزریقی فارماسی را دارید. در داروخانه، اما آن را در داروخانه های انتخاب شده توسط وزارت بهداشت پیدا خواهید کرد. مثل مرد اقدسیه تهران که دارویش را در ملارد پیچید یا آقایی که از بروجرد به دنبال چند دارو به تهران آمد. داروهایی که زمانی ساده به نظر می‌رسیدند و می‌توانستند بدون نسخه تهیه شوند، اکنون بسیار اندک هستند.

علاوه بر لیست بالا، دکتر. امیر امیریان در فردیس کرج نیز در حال افزودن آب ایبوپروفن است. او تاکید می کند که این چیزها در منطقه موجود نیست، یعنی حتی شهرهای اطراف. جوابی که هر روز به 300 تا 400 نفر می دهد و دست همه را خالی می گذارد. وی گفت: در هفته گذشته این داروها اصلا موجود نیست. در گذشته توزیع دارو توسط قطره چکان انجام می شد اما به دلیل افزایش تقاضا با مشکل مواجه هستیم. “

بر اساس تحقیقات «دنیای اقتصاد» در شهرهای دیگر هم همینطور است. به ویژه استان های اصفهان و اهواز، اراک، خرم آباد و مناطق جنوبی ایران. به گفته وی، مشکل اصلی کمبود آنتی بیوتیک است که طی یک هفته آینده با اتفاقاتی که در حال رخ دادن است بسیار مشکل خواهد بود.

شش هزار وام تامین اجتماعی

سامانه داروار قرار است مابه التفاوت قیمت دارو با پول مفتی که باید توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود را پوشش دهد اما برای داروخانه ها مشکل ساز شده است. آقای دکتر «م» در مارلیک ملارد از کمبود دارو در این منطقه گلایه دارد و بر اساس اخبار منتشر شده، مشکل در همه گروه ها به طور مساوی تقسیم می شود، به جز داروخانه های تعیین شده از سوی وزارت بهداشت که قرار است هزینه دارو را پرداخت کنند. کمبود در منطقه او می گوید: کمبود دارو جدی است اما در برخی کارخانه ها خیلی سخت است و در بهمن و اسفند کارد به استخوان می رود.

به گفته دکتر م.، بر اساس برنامه دروار، تامین اجتماعی باید ماهیانه ۲۱۰۰ میلیارد تومان به تمام داروخانه های کشور پرداخت کند اما سه ماه است که پرداخت نشده و اکنون این مبلغ به ۶ هزار میلیارد تن رسیده است. . الان 600 میلیون تومان وام از سازمان تامین اجتماعی دارد که با احتساب تورم 50 درصدی اگر سه ماهه پرداخت شود حدود 200 میلیون هزینه می شود و 300 میلیون هم به مردم داده شده است. حساب یارانه داروخانه وی گفت: با توجه به افزایش قیمت دارو که با آزادسازی وجوه اتفاق افتاد، باید مطالبات داروخانه ها به سرعت و حداکثر ظرف دو هفته پرداخت می شد، اما زیر پا گذاشتن وعده ها و تعهدات، هزینه سوخت ممکن شد. داروخانه ها فرو می ریزند و آنها را در آستانه ورشکستگی قرار می دهند. تا دارو نگیرند.

اگرچه مسئولان سامانه دروار از راه اندازی آن راضی هستند، اما دکتر م می گوید: «کسانی که این سیستم را طراحی و اجرا کردند، هیچ اطلاعی از کار ندارند. اگرچه این کار منحصر به فرد است، اما افراد جدید همیشه با تغییرات مدیریتی کار می کنند. حتی شایسته سالاری نادیده گرفته می شود و روشن بینان انتخاب می شوند».

به گفته وی، سیاست مواد مخدر بسیار اشتباه بود. با وجود اینکه نرخ ارز آزاد بود، شرکت های عرضه کننده تجهیزات متوقف شدند و درخواست آنها برای تعدیل قیمت تجهیزات نادیده گرفته شد. زمانی که هزینه مصالح هفت برابر شده است. دکتر با بیان اینکه از پول برای انجام این کارها استفاده نمی کنند. م می گوید: «فرض کنید وقتی ارزش واقعی سر من 100 هزار تومان است، به دلیل محاصره دولت، تولید بی پول نمی شود. اگرچه پتانسیل ایجاد وجود دارد.”

وی به تذکرات مکرر سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه اشاره کرد و گفت: آنها چندین بار نسبت به تغییر قیمت ها هشدار داده اند و ادامه شرایط فعلی را دلیل تخلف خود دانسته اند اما اخطارها رعایت نشده است. “

سیستم داروخانه ها به خوبی مستقر نیست و تامین اجتماعی پرداخت نمی کند، داروخانه ها تا کی می توانند زنده بمانند و کار کنند.

ریشه مشکل در سال 2018

کمبود دارو از زمانی شروع شد که کرونا در پایان سال 2018 شروع شد، اما در آن زمان ممکن است به دلیل شیوع بیماری همه گیر طبیعی به نظر برسد، اما کمبود آن دور از یک مشکل جدی بود. دکتر. نادر رحیمی در نزدیکی خراسان داروخانه دارد. او فقدان لیست قبلی را تکرار می کند و بر کمبود شدید سرم و آنتی بیوتیک به ویژه شربت برای کودکان تاکید می کند. او می گوید: کمبود آنتی بیوتیک از ابتدای سال مشهود بود. وضعیتی که در سال های اخیر دیده نشده است. به گفته دکتر رحیمی، مدیریت سازنده از اواخر سال 98 اعلام و هشدار داد که با حذف سکه 4200 تومانی و شناور شدن قیمت آن، کمبود دارو وجود خواهد داشت، اما گوش نکردند.

وی گفت: از اواخر سال 1388 تا اوایل دهه 1400 هشدار داده شد که تعدیل قیمتی که سال ها اتفاق افتاده به دلیل تورم سالانه استفاده می شود، اما از سال 1400 به دلیل عدم وجود … توافق با توجه به صنعت، تغییرات قیمت به تدریج کاهش یافته است. “

همین تغییرات کوچک باعث شده است که هر ورق کپسول آموکسی سیلین که در سال 1400 برابر با 6500 تن بود امسال به 22000 تن افزایش یابد که به معنای جهش معادل 300 درصد است. به گفته دکتر رحیمی، این افزایش از شناور شدن نرخ ارز انتظار می رود. درخواست کشاورزان این بود که دولت قیمت‌ها را متناسب با افزایش قیمت‌ها تعیین کند تا فعالیت‌های تولیدی در راستای آن باشد که نشد.

وی یکی دیگر از مشکلات را کالاهای صادراتی می داند و می گوید: پولی که در کشورهای خارجی موجود است تحت کنترل بانک مرکزی است، این موضوع باعث بی پولی تولیدکنندگان می شود.

وی می گوید: اگرچه پس از تصویب داروی الکترونیک باید مطالبات داروخانه ها به سرعت پرداخت شود، اما چهار ماه است که سازمان تامین اجتماعی این بدهی را پرداخت نکرده است. مسئله ای که تجویز دارو را دشوار می کند. بحران اقتصادی به تغییراتی در داروخانه ها منجر شده است، برخی با اخراج شروع شده اند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند این حرفه را ترک کنند یا به فکر آن هستند. ورشکستگی گردن داروخانه ها را می فشارد، به خصوص داروخانه هایی که در 4-5 سال گذشته شروع شده اند. وی می گوید: در گذشته انتقال پروانه یا تغییر افرادی که داروخانه راه انداخته بودند و جای خوبی پیدا می کردند مشکل بود و شاید سالی 10 فروشنده پیدا می شد اما الان تعدادشان به 100 نفر رسیده است. به گونه ای که بتوان محل آن را مشخص کرد. این تصمیمی است که برخی داروخانه ها قبل از بازپرداخت پول گرفته اند.

بازار در دست فروشندگان و فروشندگان است

فقط داروسازان می توانند با شرکت ها یا مهمانان آنها مذاکره و خرید کنند. دکتر. حمید سبزیوند داروخانه ای در دزفول دارد و کمبود دارو را یک فاجعه توصیف می کند. در اهواز و آبادان نیز وضعیت به همین منوال است. لیست داروهایی که کاهش آنها قابل مشاهده است شامل آمپول استامینوفن-کتورولاک تزریقی آپاتول، کلرفنامین و سرم های مختلف است. داروهایی که هر روز مورد نیاز است. وی گفت: کمبود دارو فرصت سوء استفاده از داروخانه ها را به شرکت ها داده است. همانطور که معاونت درمان هر منطقه از توزیع دارو و شرکت هایی که باید دارو خریداری شود خبر داده است. علاوه بر دو کارتن سرم – هر کارتن حاوی 15 تا 20 قطعه سرم است – شرکت ها داروخانه ها را مجبور می کنند داروهایی را خریداری کنند که به آنها نیازی ندارند. این پیشنهادها بین 30 تا 50 میلیون در دست فروشندگان مواد مخدر هزینه دارد. این در حالی است که روزانه حداقل 200 درخواست سرم یا آمپول وجود دارد. “

به گفته وی، از ابتدای شیوع کرونا وضعیت پزشکی خوب نبوده، اما اکنون به نقطه بحرانی رسیده است. خیلی سخت نیست و این رسانه یک بازی قوی برای داروساز ایجاد کرد. دکتر. سبزیوند گفت: در حال حاضر برخی از سودجویان داروهای کمیاب مانند کتورولاک یا کلرفنامین را مستقیماً از شرکت ها خریداری می کنند و گاهی با قیمت 200 درصد بالاتر از قیمت شرکت به داروخانه ها می فروشند. داروخانه ها گاهی مجبور به خرید می شوند زیرا تحت فشار بیمارستان یا بیمارستان و بیماران هستند. این افراد پزشک نیستند.»

به گفته وی، داروخانه ها به ازای هر خرید مجبور به خرید داروهای خاصی هستند و باید دانست تا زمانی که چک را تحویل ندهند، نمی توانند داروی جدید بخرند. موضوعی که با آن ها مواجه بود کمبود بودجه و خطر ورشکستگی بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا