عمومی

چگونه از احساس تنهایی رها شویم؟

تنهایی احساسی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند، اما با اقدامات ساده می توانید از این احساس جلوگیری کنید.

به گزارش اخبار ایران من، اخبار آنلاین او نوشت: «حتی قبل از اینکه تنهایی و مشکلات سلامت روان به طور قابل توجهی در طول همه گیری کووید-19 افزایش یابد، مطالعات نشان داده است که بسیاری از مردم تنها بودند. تنهایی برای مدت طولانی ذهن شما را پریشان می کند. چگونه زندگی را تاریک و بی معنی می بینید. این در نهایت منجر به مشکلات فیزیکی مانند بدن درد، بی خوابی و ضعف سیستم ایمنی می شود.

البته این تنهایی را با تنهایی افراد اشتباه نگیرید. شما می توانید از دیگران و گروه دور باشید اما احساس تنهایی نکنید و در عوض می توانید با دیگران باشید اما همچنان احساس تنهایی کنید. در واقع، تنهایی زمانی اتفاق می‌افتد که شما از تنهایی غمگین و خسته باشید، اما تنهایی فقط شرطی است که همیشه با سایر افراد جامعه ارتباط برقرار نکنید.

وقتی احساس می کنید نمی توانید از غم و تنهایی فرار کنید، این مراحل را امتحان کنید:

1. تعریف مجدد تنهایی

زمانی احساس تنهایی می شود که نیاز شما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر برآورده نشود. افراد مختلف نیازهای ارتباطی متفاوتی دارند و اگر برآورده نشوند احساس تنهایی می کنند. مثلا:

* اگر دوست دارید بیشتر شب های هفته با دوستان و عزیزان خود باشید، شب هایی که در کنار آنها نیستید احساس تنهایی می کنید. اما اگر عادت دارید با دوستان خود خلوت کنید، هفته ای یک شب با دوستانتان نیاز به معاشرت را برطرف می کند.

* اگر با همسر یا اقوام خود رابطه خوبی ندارید، حتی اگر با هم باشید، باز هم تنها هستید.

اکثر مردم برای شاد بودن نیاز به روابط نزدیک با دوستان دارند. اما به گفته محققان، کمی خلوت و انزوا نیز مهم است; زیرا فرد فرصت پیدا کردن خود، تفکر انتقادی و آگاهی از خود را پیدا می کند که در نهایت باعث کاهش اضطراب و افسردگی می شود.

2. قدر آنچه دارید را بدانید

وقتی احساس تنهایی می کنید، تمرکز روی چیزهای مثبت زندگی تان دشوار است، اما اگر هر روز برای قدردانی از همه چیزهایی که در حال حاضر دارید وقت بگذارید، خوب خواهید شد. یک تکه کاغذ بردارید و تمام چیزهایی که از داشتن آنها خوشحال هستید را بنویسید. به گفته محققان، قدردانی روزانه از چیزهای خوب در زندگی می تواند تنهایی را به ویژه در افراد مسن کاهش دهد.

3. بر هم زدن آرامش خانه

اگرچه موسیقی یا کلمات دیگر احساس تنهایی را برطرف نمی کنند، اما آرامش بخش هستند. سر و صدا در پرکردن فضای زندگی و افکار شما نقش دارد و از تنهایی شدید جلوگیری می کند.

* طبق تحقیقات، موسیقی ذهن انسان را بهبود می بخشد و گوش دادن به کتاب می تواند به طور موقت از افکار منحرف کننده جلوگیری کند.

* گوش دادن به یک برنامه رادیویی پرطرفدار یا تماشای موسیقی مورد علاقه تان نه تنها خانه را شلوغ می کند، بلکه احساس خوبی به شما می دهد.

4. با دوستان خود ارتباط برقرار کنید

حتی اگر همیشه با خانواده یا دوستان خود معاشرت ندارید، می توانید با آنها معاشرت کنید. تحقیقات نشان داده است که تماس فیزیکی، مانند تماس تلفنی یا آنلاین، تنهایی را کاهش می دهد، همانطور که مسافرت و معاشرت بیشتر می کند. حتی یک تماس تلفنی 10 دقیقه ای با خانواده و دوستان می تواند کمک زیادی به رهایی از تنهایی کند.

5. افزایش کیفیت ارتباطات

مطالعات نشان داده اند که صرفا بودن با گروه بزرگی از افراد، تنهایی را از بین نمی برد و حتی حضور در مکان های شلوغ باعث افزایش تنهایی می شود. در واقع تعامل شما مهمتر از کمیت آن است. به عنوان مثال، ممکن است در جمع بزرگی از افراد احساس تنهایی کنید، اما زمانی که با بهترین دوست خود هستید، احساس آرامش کنید. بنابراین، شما باید به کمیت تجربه خود توجه کنید تا کمیت.

6. گذراندن وقت در خارج از خانه

تغییر منظره شما را از احساس دردهای تنهایی باز می دارد. بیرون رفتن از خانه شما را با افراد دیگر در تماس می کند و به شما یادآوری می کند که در دنیا تنها نیستید. همچنین گذراندن وقت در طبیعت به شما آرامش می دهد و نظرتان را تغییر می دهد.

7. بیان افکار

وقتی احساسات واقعی خود را نپذیرید و نپذیرید، آنها وحشی و غیرقابل کنترل می شوند. پس آن افکار را بیان کنید تا قوی نباشند. به عنوان مثال، اگر به بهترین دوست خود بگویید که تنها هستید، می توانید از حمایت عاطفی او و رهایی از تنهایی سود زیادی ببرید.

8. مراقب جنبه خلاق خود باشید

انجام فعالیت های خلاقانه مانند هنر، موسیقی یا نوشتن می تواند به حفظ سلامتی کمک کند. اگر انجام یکی از این کارها باعث می شود احساس بهتری داشته باشید، یکی از این اشکال هنری را دنبال کنید تا احساس تنهایی خود را کاهش دهید. این نوع فعالیت به شما شادی می دهد و البته چالش تکمیل یک نقاشی تنهایی و غم ناشی از آن را از بین می برد.

9. وقت خود را با حیوانات بگذرانید

حیوانات نمی توانند صحبت کنند، اما بهترین دوستان هستند. حضور موجود دیگری در خانه به شما آرامش می دهد و استرس و خستگی را از بین می برد. تحقیقات نشان داده است افرادی که حیوانات خانگی دارند هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی احساس بهتری دارند.

10. شبکه های اجتماعی را ممنوع کنید

اگرچه سایت های شبکه های اجتماعی راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با دوستان و عزیزان هستند، اما این شبکه های اجتماعی اغلب باعث می شوند افراد احساس تنهایی کنند. وقتی در خانه تنها هستید و افراد دیگری را در تلویزیون می بینید که با همسر یا اقوام خود صحبت می کنند، احساس تنهایی می کنید. معمولا افراد تصویر کامل زندگی خود را نمی نویسند و تنها لحظات شاد خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و این باعث افزایش تنهایی شما می شود. بنابراین امواج شبکه را کاهش دهید.

11. مراقب آنچه دوست دارید باشید

گاهی تنهایی چنان در ذهنت گیر می کند که نمی توانی به چیز دیگری فکر کنی، حتی به چیزهایی که خوشحالت می کند. مراقب باشید فراموش نکنید چه چیزی دوست دارید و چه چیزی شما را خوشحال می کند. این سرگرمی ها می تواند شامل ورزش کردن یا تماشای فیلم های مورد علاقه تان یا بیرون رفتن در طبیعت یا یادگیری مهارتی باشد که همیشه می خواستید یاد بگیرید.

12. آرامش دادن به خود

هر زمان که احساس تنهایی شدید، بلافاصله به خود یادآوری کنید که این احساس موقتی است و لازم نیست برای همیشه غمگین باشید. در عین حال به خود بگویید که هرکسی می تواند تنها باشد و تنها شما نیستید که در این موقعیت قرار دارید. می توانید با گفتگوی درونی خود را آرام کنید.

13. به مشاور مراجعه کنید

احساس تنهایی همیشه منجر به ناامیدی و درماندگی در انسان می شود. اگر نمی توانید این افکار مخرب را کنترل کنید، حتما از یک مشاور کمک بگیرید.

منبع: Healthline»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا