عمومی

گورکی و ایران – اخبار ایران من

ماکسیم گورکی نیز با تسخیر مرزهای ایران در ماجرای اولتیماتوم شوستر توسط روس ها و تصرف مناطق شمالی ما به زور و خونریزی، صدای اعتراض و انتقاد خود را از دولت کشورش بلند کرد.

به گزارش اخبار ایران من، این روزنامه ایمان او نوشت: ماکسیم گورکی دشمن رژیم تزاری بود و هیچ فرصتی را برای ابراز این نفرت از دست نداد. نفرت از خانواده رومانوف؛ نه تنها به خاطر کارهایی که برای روسیه و مردم آن انجام داد، بلکه به خاطر تصویری که به جهان داد. او در یکی از نامه های خود نوشت که ما با حکومتی روبرو هستیم که به فرد احترام نمی گذارد، حقوق بشر را به رسمیت نمی شناسد و علاقه ای به اجرای عدالت ندارد. حکومتی که در سایه آن است، چیزی جز ظلم و شری نیست که وجود دارد و جایی برای رشد اندیشه بشری باقی نمی ماند.

گورکی با این حساب تمام اعمال و اقدامات دولت تزاری را تفسیر کرد و سرکوب و ظلم رومانوف ها را محکوم کرد. حتی زمانی که نیروهای روس در پی فرمان شوستر به ایران حمله کردند و مناطق شمالی ما را به زور تصرف کردند و او را ترور کردند، او دوباره صدای اعتراض و انتقاد خود را از دولت کشورش بلند کرد. او نامه ای به سفیر بریتانیا در لندن، هیئت بررسی ایران نوشت که اندکی پس از آن تاریخ در آوریل 1912 در روزنامه هاوایی منتشر شد. او نوشت: روسیه در سراسر کشور. بعید است که بازار ایران توسط سرمایه روسیه از طریق تاکتیک‌های نظامی یا ترور محافظت شود و من مطمئن هستم که دولت روسیه از این ظلم بی‌معنا برای ایجاد دشمن جدیدی که با مردم روسیه همکاری نمی‌کند، استفاده می‌کند.»

قسمت اول کارش درست بود. آن روزها بسیاری از ایرانیان دیگر کالاهای روسی نمی خریدند و هر چیزی را که ربطی به روسیه داشت تحریم می کردند. اما قسمت دوم کار او نادرست و ناقص بود زیرا ایرانیان قبل از جنگ قفقاز و جدا شدن شهرهای شمال ارس روس ها را دشمن اصلی می دانستند.

گورکی در ادامه با بیان اینکه دولت روسیه با این جنایات، شهرت اروپا را برای کاشت بذر و کاشت بذر مخالفت در خاک ایران خدشه دار کرد، ادامه داد: آیا آنها مانند خیوه و بخارا به آسیای مرکزی صادر شده اند؟ دولت روسیه چه قدرت ویژه و مهمی بر ایران باستان می توانست داشته باشد؟ دولت روسیه اکنون در اروپا به عنوان تنها حامی سیاست‌های امپریالیستی شناخته می‌شود که شرق قبلاً آن را مخرب تشخیص داده است.»

او نوشت که ممکن است در ایران بازاری برای کالاهای ساخت روسیه وجود داشته باشد، اما دولت تزاری با رویکردی که در پیش گرفته و سیاستی که در پیش گرفته است، سودی جز فروش نخواهد داشت. در نهایت، فکر می‌کنم کار ایران به نفع روسیه نبود، بلکه به نفع امپراتوران رومانف بود، جشن گرفتن سیصدمین سالگرد تأسیس خود در روسیه با بخشیدن بخش جدیدی از خاک خود به مردم خود، مشکلی است. برای مردم روسیه، و جای تعجب نیست که ایران بتواند با بردگی که آن را پوشانده است، مقابله کند.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا