عمومی

۱۰ راز موفقیت فرهاد مجیدی

راز موفقیت فرهاد مجیدی نیز در شباهت او به مربیان خارجی و ظاهرش دیده می شود. در این مقاله 10 مورد نوشته شده است.

به گزارش اخبار ایران من، عصر ایران وی نوشت: عصر روز شنبه 25 اردیبهشت 1401 و سه هفته مانده به پایان لیگ برتر فوتبال ایران، تیم استقلال تهران پس از 9 سال در مجموع 9 برد و یک باخت به دست آورد؛ اتفاقی که اگرچه بی سابقه در دنیای فوتبال، نادر است.

اهمیت این موضوع در این یادآوری مشهود است: هواداران آرسنال سال‌ها است که طعم رقابت و موفقیت را نچشیده‌اند، با این حال آنها پیروزی بدون باخت در فصل 2003-2004 را بزرگترین افتخار خود می‌دانند. تعداد کمی از باشگاه ها مانند یوونتوس در سال 2011، گالاتاسرای در سال 1985، پاناتینایکوس در سال 1963 و اینترناسیونال در سال 1979 قهرمان شده اند. با این حال، عنوان بدون شکست به تازگی به آرسنال رسیده است.

پنج تورنمنت متوالی پرسپولیس در ایران نادر است، بله؛ این در حالی است که ناکامی امسال آنقدر برای بسیاری از ورزشکاران دردناک بوده است که خیلی ها درخواست مربی خارجی کرده اند. این در حالی است که یحیی گل محمدی با مهارت های خود خود را ثابت کرده و احترام زیادی به دست آورده است. او سبک های متنوعی را در رده های مختلف انجام داده است و این نشان دهنده پتانسیل و شناخت او از هر گروه و همچنین انتظارات بیرونی از آنهاست. بدیهی است که وقتی توپی را از دست می دهید، همیشه گذشته را کمی محترمانه به یاد می آورید و به حال فکر می کنید.

اما با وجود نام دو بازیکن مطرح پرسپولیس – مهدوی کیا و علی کریمی – اکثر قرمزپوشان هیچ علاقه ای نشان نمی دهند و مربی بیرونی می خواهند؟

راز موفقیت فرهاد مجیدی نیز در شباهت او به مربیان خارجی و ظاهرش دیده می شود. این مقاله به 10 مورد اشاره می کند:

1. برخی از عملکردهای فرهاد مجیدی ممکن است عجیب، غیرعادی و جذاب به نظر برسند، اما مربیان خوبی مانند یورگن کلوپ نیز هستند که در پایان هر بازی بازیکنان را یکی یکی در آغوش می گیرند. نه، چون علیرضا منصوریان اغراق آمیز است!

4. تسهیل گر یکی از مهم ترین افراد گروه است. نقش مهم مربی بدنسازی مثل حمید مطهری در موفقیت پرسپولیس غیرقابل انکار است. با این حال، استفاده از مهارت های سرپرست و سرپرست بر عهده اوست. مطهری در دوران نساجی مازندران در حمایت از مجید جلالی ضعیف عمل کرد.

فرهاد مجیدی بر خلاف پرویز مظلومی که به صدای دستیارش – میشائیل هانکه – گوش نداده بود، به خوبی از این موضوع آگاه بود و قطعاً نتیجه را دید.

3. داشتن برنامه مشخص از ویژگی های یک معلم موفق است. مورینیو معتقد بود که رمز موفقیت تساوی با تیم های بزرگ و از دست ندادن امتیاز مقابل تیم های ضعیف تر است. یورگن کلوپ زمانی که در دومین سال هدایتش در لیورپول، هر پنج باشگاه برتر جزیره را شکست داد، رویکرد خود را تغییر داد اما در نهایت پیروز نشد و اعلام کرد قهرمانی اش در لیگ برتر مهم است و گفت که بعدا عقاب ما را خواهد دید. پس از 30 سال، او جام را به دست آورد و هنوز هم از سرگرمی فوتبال برای هواداران لذت می برد.

4. معلم شایسته انتقاد را همانطور که در خط مشی خود گنجانده شده است می پذیرد. فرهاد مجیدی با وجود انتقاد برخی بازیکنان پشت سر آنها ایستاد و پاسخ مناسبی داد. اینکه برخی از مربیان تحت فشار رسانه ها رویه خود را تغییر داده اند، شاخص اصلی معلمی نیست.

5. علم جدید «مربیگری» در دنیای فوتبال دیگر آموزش صحیح پاس و کرنر و… نیست. در عوض، مربی دوازدهمین دوست در این زمینه است و می تواند با علاقه و مشارکت در بازی موثر باشد. حرکات پپ گواردیولا و یورگن کلوپ را در زیر ببینید و ببینید چگونه آنها انرژی می سوزانند. وقت آن است که مربیانی مانند لوانوفسکی فقط تمرین کنند و بازی کنند.

6. اصرار فرهاد مجیدی بر نقش رهبری و تشکیل تیم آموزشی واحد به عنوان بدنساز دکتر. نوشادی، صالح مصطفوی و بهزاد غلامپور در کنار «پین» مانند نیمکت های بیرونی مهربان بودند دلیل دیگر پیروزی است.

7. مربیان ارشد خارجی، رابطه یکباره را تنبیه می دانند و به این مهم به عنوان شعار نمی پردازند. آزار فرهاد مجیدی به برادرش یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هرگز در دادگاه های داخلی ندیده ایم. فرزاد را حذف نکرد.

8. او مانند مربیان خارجی عاشق فوتبال بود و به قول دکتر. حمیدرضا صدر در داخل تاکتیک توپ را نبست و جان خود را از دست نداد. سلامت بازیکن باید برای مربی مهم باشد. این را از آقای صدر یاد گرفتم و شعر سهراب سپهری را خواندم: نفس را بشنود، با همان هیجان گفت: بله بله. اینها!

9. او به عنوان مربی خارجی اصرار داشت که فقط تیم را «بسته» کند. سبک مورد علاقه و با تعداد زیادی از بازیگران جوان و افراد با تجربه ای مانند وریا غفوری و روزبه چشمی و ذهن های بسیار مطمئن. معلمان خوب بیرونی نیز خود را شکست خورده می بینند و نمی گویند: «بچه ها کاری را که ما گفتیم انجام ندادند». حتی در برگه هایی که اهدای اصلی بازیکن در نظر گرفته می شد و پس از از دست دادن حوله، همان مسیر را طی کرد و احساس گناه کرد.

10. بالاخره فرهاد مجیدی تمام عمر خود را در محیطی آرام و نه در میان افراد خشن و پرخاشگر گذرانده است و همین امر او را معادل مربیان خارجی کرده است. نیمکت استقلال در زمان خودش تضاد نیست. (جا دارد جواد نکونام که سرمربی دارد، اگر دشمن فرهاد نیست، برای مربیانش در اسپانیا الگو بگیرد و بنشیند، نه اینکه لیدرها جنجال را هدایت کنند.)

فرهاد مجیدی با این روحیه در رقابتی با بازیکنانی که در ابتدا جوان‌تر از آن چیزی که فکر می‌کردند 9 سال به نظر می‌رسند پیروز شد. خوش به حالت! ”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا