فرهنگی

اخبار ایران من – ماه بندگی

ماه مبارک رمضان در خواف از جایگاه ویژه ای برخوردار است به طوری که برنامه ها و زندگی مردم در این ماه با بقیه ایام سال متفاوت است. از ویژه برنامه های این ماه می توان به دعای تراویح، درس قرآن، مساجد افطار، خیریه، مسابقات جام رمضان و … اشاره کرد.
زندگی مردم در این ماه به شدت تحت تاثیر اوقات شرعی است، به همین دلیل کسب و کارها در ایام افطار تعطیل و شهر خلوت می شود. مردم برای افطار به خانه ها یا مساجد خود می روند. همانا افطار مساجد ساده و مختصر و حتی قبل از نماز مغرب است. اما بعد از افطار، به خصوص بعد از سوالا، بیشتر مردم صبح زود از خواب بیدار می شوند و در این مدت در شهر قدم می زنند تا از مکان ها یا ورزش دیدن کنند. حاضران در این محفل هر از گاهی دور هم می نشینند و به تعداد هر نفر نصف یا یک صفحه از قرآن را می خوانند و این روش در گذشته برای بهبود خواندن و تلاوت روان و روان مرسوم بوده است. قرآن و این. از این رو قرآن را زمان می نامند.
مردم در ماه رمضان مایحتاج اولیه را بین نیازمندان یا خیریه ها و موسسات توزیع می کنند و این عمل را نمونه ای از سیره پیامبر اکرم (ص) می دانند.
مردم اهل سنت خواف در ماه رمضان به ویژه در روز عید فطر لباس های سنتی می پوشند و این باعث می شود خیاطان محلی و سنتی در این ماه رونق داشته باشند و تا سحر خیاطی کنند.

دکمه بازگشت به بالا