فرهنگی

اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

وزیر فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی گفت: سوالات نمایندگان به صفر رسیده و دیگر نیازی به طرح سوال از مجلس نیست.

به گزارش اخبار ایران من، سید عزت الله ضرغامی پس از نشست با اعضای کمیسیون قضایی در تشریح ارتباط وزارت فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: امروز برای پاسخ به سوالات ویژه مهمان کمیته فرهنگی بودیم. از نمایندگان محترم تمام نمایندگانی که سوال می پرسیدند تقریبا راضی بودند یا در یک مقطعی ذکر شد که به طور مفصل پاسخ دهند و سوالات نمایندگان به صفر رسید و نیازی به طرح سوال در صحن نیست و البته این کار من را سنگین می کند. .

وی با بیان اینکه در سال های گذشته در حوزه میراث فرهنگی مغفول مانده بودیم، گفت: بیشتر کارهایی که امسال در حوزه معماری انجام داده ایم نیاز به زمان دارد تا نتیجه خود را نشان دهد.

ضرغامی ادامه داد: امروز گزارشی یک ساله از پیشرفت این وزارتخانه ارائه کردم و سعی کردم در راستای وعده هایی که در رای اعتماد داده ام، اقدامات خود را توضیح دهم. یکی از مهم ترین مشکلات ما از نظر میراث فرهنگی بحث معماری و آثار باستانی است. علاوه بر اینکه ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما مسئولیت حفظ میراث فرهنگی را داریم اما از طرفی در زمینه خرید باید هزینه بنای قدیمی را که ثبت می شود پرداخت کنیم. توسط خدمت به مالک و این بدهی در سالهای گذشته واریز نشده است. بنابراین بسیاری از صاحبان خانه منتظر دریافت پول خود هستند. بله، ما هم دنبال همان راه مددکاری اجتماعی هستیم که خدای ناکرده ظلمی در حق کسی نیفتد.

وی در ادامه با اشاره به بحث حدود در نظر گرفته شده برای آثار باستانی گفت: این محدودیت ها مشکلاتی را برای مردم شهرهای مختلف به همراه داشته است. رئیس جمهور نیز در سفرهای منطقه ای خود با این مشکلات مواجه است. برخی از نمایندگانی که به عنوان مصاحبه کننده آمده بودند به شدت به این حد انتقاد داشتند و من به آنها توضیح دادم که ما حدود متفاوتی داریم.

ضرغامی گفت: یکی از وظایف ما این است که مرزها را مشخص کنیم. زیرا برخی از مرزها در طول این سال ها به درستی تعیین نشده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت: در چند جا که مشکل طراحی داریم، با همان ایده هایی که در زمینه کاهش حدود داریم، مشکل نمایندگان حل شد اما در مورد تاریخی. اسنادی که ایجاد شد نمی توان نقاط را تغییر داد، ما در تلاش برای ایجاد هر منطقه و مراقبت در مورد چیزهای خاص وجود دارد، ما بسته بندی کتاب مقدس خاص.

وی افزود: به عنوان مثال در جایی مانند یزد یا میبد باید پارچه حفظ شود و صاحبان آن این را می خواهند و با دادن وام و ابزار به مردم کمک کنیم تا بتوانند در نگهداری بنا مشارکت داشته باشند. و در عین حال مشکلات آنها را حل کند..

ضرغامی با بیان اینکه خیلی جاها مشکل جدی نداریم و می توانیم با استفاده از توان بومی مشکلات را حل کنیم، گفت: قوانین فرهنگ مشکل ماست و معتقدم اگر چه این دغدغه همیشه باید حفظ شود، اما باید حلش کن مشکلات مردم..

به گزارش اخبار ایران من، پیش از این اعلام شده بود که ضرغامی برای پاسخ به سوالات چند تن از نمایندگان مجلس درباره فعالیت یک ساله خود در وزارت فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شده است. حداقل 18 نماینده از ضرغامی سوال کردند که منجر به حذف وی از مجلس شد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی مدیران اماکن فرهنگی کشور و جهان روز یکشنبه 31 مردادماه در اجلاس مدیران اماکن فرهنگی کشور و جهان گفت: درباره اختلاف نظر نمایندگان مجلس و نمایندگانش گفت. استیضاح کرد و گفت: برخی از نمایندگان مجلس که می خواهند استیضاح کنند می گویند مردم می خواهند نزدیک فرهنگ بسازند چرا فکری به حال آنها نکنیم. البته باید مرزها به وضوح مشخص شود، اما وقتی می گوییم گذشته با شهرها در تضاد نیست، بسیاری از مردم نمی فهمند و فکر می کنند که تاریخ تمام شده است و با بولدوزر می توان آن را نابود کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا