فرهنگی

امکان ۶۰۰ هزار شب اقامت در مشهد فراهم شد/آغاز پیش‌فروش بلیت بازگشت زائران مشهد از ۲۷ شهریور

اخبار ایران من/ خراسان رضوی استاندار مشهد گفت: در حال حاضر بیش از 600 هزار روز اقامت در مشهد اعطا شده است که در تلاش هستیم این میزان را افزایش دهیم. این احتمال در روزهای آینده افزایش خواهد یافت.

امروز بیست و پنجم شهریور ماه، محسن داوری علاوه بر کار ده سال آخر صفر که در مقبره امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، به رسانه ها گفت: چهار ماه از تلاش اردوی خدمات رسان مشهد را باید دید. امروز با حضور تمامی کارگروه های قرارگاه خدمت جلسه ای داشتیم که در این جلسه گزارش های امیدوارکننده ای ارائه شد.

وی افزود: برای اینکه زائران به خوبی سفر کنند، تظاهرات زیادی در سطح شهر به ویژه در اطراف اماکن متبرکه برگزار می شود که پذیرای زائران است. این روزها جاده امام رضا برای پذیرایی از زائران کاملاً مجهز شده است. در حال حاضر 108 امامزاده در اطراف حرم وجود دارد که امکان اسکان و پذیرایی از زائران را فراهم می کند.

فرماندار مشهد گفت: به دلیل محدودیت تردد در اطراف اماکن متبرکه، مواردی برای رساندن معلولان به اماکن متبرکه از میدان طبرسی، میدان شهدا، خیابان پنجراه و میدان بسیج ایجاد شد. در واقع حمل و نقل زائران به گونه ای فراهم شده است که زائران بتوانند با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به اماکن متبرکه برسند.

داوری گفت: تاکنون 14 هزار جای پارک در اطراف حرم ایجاد شده است. همچنین 500 نفر از اعضای گروه برنامه های پیگیری دارند. در حال حاضر موجودی این واحدها برای تامین مواد غذایی ضروری مردم با هزینه مناسب اختصاص یافته است. این بخش‌ها با علائم و نشانه‌ها به اطلاع عموم می‌رسند.

تعداد آشپزهایی را که در اطراف حرم تردد می کنند به 25 واحد افزایش می دهد

وی گفت: خواهران همچنین 17 ایستگاه توزیع مواد غذایی ایجاد کرده اند. همچنین در این روزها 800 نانوایی از نانوایی مشهد به بخش آراد اضافه شده است که از ساعت 5 صبح تا 23 شب کار می کند. در حال حاضر 6 نانوایی سیار در اطراف حرم رضوی افتتاح شده و تعداد آنها به 25 نانوایی افزایش می یابد.

داوری به صراحت توضیح داد که: علاوه بر این موارد، اردویی هم ایجاد کرده ایم تا همه نمایندگانی که نان می خواهند بتوانند غذای خود را از آنجا تهیه کنند. تاکنون 500 نانوایی برای توزیع نان شناسایی شده است.

ایرانسل و شریک اولش وعده اینترنت رایگان را به مسافران اطراف حرم مطهر دادند

وی گفت: همچنین مکانی برای استقرار و پارک خودرو برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده است. امروزه برای استقرار آثار آسیب دیده از جمله راه ارتباطی از روش های کاری استفاده شده است لذا روش های ارتباطی را تقویت خواهیم کرد. بر اساس وعده دو اپراتور تلفن همراه اول و ایرانسل، اینترنت و سیم کارت رایگان در اختیار زائران اطراف حرم رضوی قرار خواهد گرفت.

داوری گفت: برای تامین امنیت زائران تلاش ما بر این است که محدودیت های ترافیکی کمتری ایجاد کنیم. ما به دنبال ایجاد سیستمی هستیم تا مردم بتوانند با آرامش و امنیت سفر کنند. کل شهر و کل منطقه را جمع کرده ایم تا بهترین شرایط را برای اعزام مسافران فراهم کنیم.

استاندار مشهد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای رفع ازدحام در سه روز پایانی دهه چه کرده اید، گفت: ابتدا فروش بلیت های رفت و برگشت مشهد از ششم شهریورماه برای رسیدگی به مشکل آغاز می شود. سامانه ای برای بازگشت کسانی که از مشهد می آیند آماده شده است و هرکسی که می خواهد از مشهد برگردد می تواند در لیست انتظار این سامانه ثبت نام کند تا بر اساس آن برایش بلیت صادر شود.

وی گفت: روز گذشته با معاون اول رئیس جمهور جلسه داشتیم و به ما قول مساعدت و حمایت داده شد. مثلا تصمیم گرفتند تعداد قطارهای راه آهن مشهد را افزایش دهند تا زائران بتوانند برگردند. اگر برای زائران اربعین در مرز عراق مشکلاتی پیش آمد به این دلیل بود که آنجا مکان محدود بود اما در مشهد مکانی است و برای اولین بار زائر نداریم.

داوری ادامه داد: برای استقبال از میهمانان از مهارت های انسانی استفاده خواهیم کرد. بله، زمانی که جمعیت از ظرفیت فراتر رود، کمبود وجود خواهد داشت. به همین دلیل سعی می کنیم اشتباهات را اصلاح کنیم. فردا 26 شهریور قرارگاه خدمت رسانی ده سال آخر صفر در خیابان های امام رضا (ع) مشهد دایر می شود و تمامی تجهیزات آماده پاسخگویی به همه مشکلات است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا