فرهنگی

بابک بیات در موسیقی‌هایش از چه کسی الهام گرفت؟

بابک بیات معتقد بود که درد مردم را باید موسیقی کرد و آهنگ خوب آهنگی است که احساسات مردم را در خود داشته باشد.

او گفت که نمی خواهد کشورش را ترک کند، می خواهد به ایران اعزام شود. سرانجام در 14 آذر 1384 بر اثر نارسایی کبدی درگذشت و در قبر هنرمندان بهشت ​​زهرا (س) به خاک سپرده شد.

بابک بیات روزی در یک برنامه تلویزیونی درباره مرگ پسرش مانی و تاثیر مرگ پسرش مانی در زندگی او حضور یافت و گفت: هنوز 25 ساله نشده بودم که صاحب پسری شدم و نام او را مانی گذاشتم. ” . کمتر از یک سال داشت که متوجه شدیم یک بیماری ژنتیکی به نام تالاسمی ماژور دارد. 10 سال و دو ماهش بود که کیسه صفراش را بیرون آوردیم، اما یک شب او را از دست دادیم. وقتی داشتم او را دفن می کردم، با خودم فکر می کردم که یکی از بهترین روزهای زندگی من است. «چون خیالش راحت شد دیگر مجبور نبود درد بیماری و تزریق خون را تحمل کند که برای من خیلی دردناک بود.

وی ادامه داد: هنوز 30 کیلوگرم از وزن پسرم روی دوشم است و او سنگین است. پسرم وارد موسیقی من می شود. “مانی” تاثیر زیادی بر موسیقی من داشت. در کارهایی که با نام سکوت کار کردم، مثل «سکوت وصف ناپذیر است» یا «سپیده دم»، موسیقی مانی در حس و پیوندی که ایجاد کردم به خوبی نمایان است. وقتی به این آثار گوش می دهم یاد آن روز یا زمان های فراموش نشدنی ای می افتم که با هم گذرانده ایم. “

به گزارش اخبار ایران من، مصاحبه های کتبی و تصویری زیادی با بابک بیات انجام شده است که در آنها از خود، آثار و موسیقی اش تعریف کرده است.

در برخی از ویدئوهایی که پرسیده شد، آقای بیات در مورد خودش گفت: «من متولد 1325 هستم، روی پل چوبی در تهران به دنیا آمدم. سپس به پایین شهر رفتیم و تا 19 سالگی با پدر و مادرم در آنجا به زندگی ادامه دادیم تا اینکه دیپلم ریاضی گرفتم و به اپرای تهران رفتم.

وی درباره اساتیدش نیز گفت: در اپرای تهران شاگرد خانم ها اولین باغچه بان، آقای ثمین باغچه بان، نصرت زابلی و … شدم و بعد از آن به موسیقی روی آوردم. محمد هوشیار خیلی مدیون من است؛ چون زندگی با او را یاد گرفتم و از بودن در کنار او بسیار خوشحال بودم.”

فعالیت بیات در موسیقی ادامه یافت تا اینکه نام او با فیلم ها و برنامه های تلویزیونی بسیاری پیوند خورد. آثاری که هر کدام به نوعی خلق کرده اند، بخشی از خاطرات ما و بخش برجسته ای از موسیقی است که این خاطرات را خلق می کند.

این هنرمند درباره اولین تجربه ساخت موسیقی برای فیلمش گفت: برای اولین بار از زمانی که برای ساخت موسیقی فیلم کم سن و سال بودم ترانه ای به نام خدا حرف بزن اگر گوشت داری برایم ساختم شاپور. فیلم غریب به نام غریبه شعر از ایرج بوده آهنگ توسط آقای باروژان ساخته شده که در فیلم از آن استفاده شده است.

بیات سه جایزه از جشنواره فیلم فجر گرفته است و درباره اولین جایزه اش: «یاد دارم در سال 69 پنج فیلم در جشنواره معرفی شدند که سه فیلم مال من بود و جایزه «عروس» را به من دادند. اما من به کارم ادامه دادم، با این حال، جایزه بد نبود، اما برایم مهم نبود، “زیبایی کار برایم مهم بود.”

«از پیشرفت جوانان بسیار خوشحالم، اما وقتی از شعر ضعیف استفاده می کنند و می فهمم جوانان آواز خواندن بلد نیستند و نمی توانند از سازهای زنده استفاده کنند، ناراحت می شوم. آرزو می کنم هرکسی که شروع به ساختن می کند مانند ما در دوران کودکی از کار خود قدردانی کند. “

این خواننده که مشکل کبدی داشت درباره پیوند کبد گفت: خودم را آماده کرده ام که نمی توانم پیوند کبد انجام دهم اما وقتی سالم برگردم تمام انرژی ام را برای همه کسانی که می خواهند ذخیره می کنم. آی تی.” در موسیقی و خودم را در نقطه شروع قرار دادم، بعد از گذار حدود 24 سال برای موسیقی فیلم انرژی گذاشتم و اگر در نیم دهه انرژی بگذارم، پاسخگوی کسانی هستم که می خواهند با من همکاری کنند. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا