فرهنگی

تبلور فرهنگ و تمدن جرجان در بافت تاریخی گرگان/ خانه‌های اینجا بوی تاریخ می‌دهد

اخبار ایران من/ گلستان دامنه‌های تاریخی گرگان به مرکز فرهنگ، هنر و باستان‌شناسی مدرن جرجان تبدیل شده است، بنابراین تعداد کمی از بازدیدکنندگان به مروارید گرانبهای آرشیو گرگان در ایام نوروز اهمیت می‌دهند.

کاشی‌های آجری با سقف‌های سفالی، پنجره‌های محراب‌شکل و گاهی پنجره‌های شیشه‌ای رنگارنگ تاریخ گرگان را بازتاب می‌دهد.

موزه گرگان دارای محوطه های متعددی است که مجموعه ای منحصر به فرد از آثار باستانی و چشمگیر را تشکیل می دهند.

قلمروهای سابق گرگان شامل سرچشمه، نعلبندان، دربنو، مخچگران، سرپیر و میدان مجاور آن می باشد که شامل میرکریم، پاسرو، دوشنبه، شیرکش، دباغان، شاهزاده قاسم و سایر همسایگان تاریخی است.

نگاهی اجمالی به فرهنگ و توسعه جرجان در تاریخ تاریخ گرگان / بناهای اینجا بوی تاریخ می دهند

وقتی تاریخ گرگان و بناهای قدیمی آن از جمله خانه تقوی، خانه باقری، خانه رضاقلین نژاد، خانه شفیعی و خانه امیر لطیفی را مرور می کنید، حال و هوای خانه های قدیمی و کوچه ها و پس کوچه های آن به راحتی قابل گفتن است. ضربه زدن به تاریخ با این فرهنگ جذاب، فرهنگ خانه های قدیمی را در شما زنده می کند.

با بازسازی برخی از بناهای قدیمی، خانه شفیعی و خانه رضاقلین نژاد اکنون به عنوان یک بوتیک هتل و رستوران در قالب «مجموعه فرهنگی تاریخی سرای خان» خدمت می کنند و به مهمانان و مسافران کمک می کنند. مهمانان داخل پارچه قدیمی گرگان هستند.

شهرداری گرگان در سال های اخیر تلاش هایی برای احیا و پاسداشت تاریخ گذشته گرگان با نگین های خود داشته است.

گردشگران نیز از این سایت استقبال می کنند و گردشگران زیادی از سراسر کشور و حتی خارجی ها برای دیدن تاریخ به گرگان می آیند.

در سال های اخیر سرمایه گذاران برای تعمیر و بازسازی خانه های قدیمی و فرسوده گرگان اقداماتی انجام داده اند که البته تسریع در تعمیر و مرمت لباس های قدیمی گرگان ضروری به نظر می رسد.

در تاریخ گنجینه دینی ارزشمندی وجود دارد که می توان آن را به امامزاده اسحق بن جعفر نسبت داد که امامزاده نور نامیده می شود، زیرا گرگان در مسیر زائران رضوی قرار دارد.

نگاهی اجمالی به فرهنگ و توسعه جرجان در تاریخ تاریخ گرگان / بناهای اینجا بوی تاریخ می دهند

مساجد و بناهای تاریخی یکی دیگر از بخش‌های مهم تاریخ گرگان است که بر زیبایی آن افزوده و تاریخ، فرهنگ و میراث مردم دارالمومنین گرگان از جمله مسجد جامع گرگان متعلق به سلجوقیان را بازتاب داده است. زمان با چهار مربع دارای ایوان و چهار شبستان با معماری زیبا و منحصر به فرد است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

مدارس کهن تاریخ گرگان را می توان یکی از بهترین نمونه های ساخت و ساز در گرگان دانست. وی خود را نمونه ای عالی از معماری گرگان توصیف کرد، مدرسه ای که مربوط به دوره قاجاریه و بخشی از بحران مذهبی است. . خانه تقوی متعلق به یکی از تجار بزرگ استرآباد به نام تقیف بود.

نگاهی اجمالی به فرهنگ و توسعه جرجان در تاریخ تاریخ گرگان / بناهای اینجا بوی تاریخ می دهند

تاریخ گرگان باید با توجه بیشتر مسئولان به یک جاذبه گردشگری تبدیل شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در گفت وگو با خبرنگار اخبار ایران من، اظهار کرد: تاریخ گرگان اولین فرم ثبت شده در این کشور است که در سال 1310 در منطقه گرگان به ثبت رسیده است. تاریخ و 156 هکتار به عنوان اولین عضله ثبت شده دولتی ثبت شده است.

یاسر قندهاری با اشاره به تاریخچه گرگان از پیشینه‌های منحصر به فرد و منحصربه‌فرد افزود: تاریخ گرگان از معدود رویدادهایی است که زندگی در آن جریان دارد و فعال و پویا است و همچنین در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی رخ داده است.

وی همچنین به گام های برداشته شده در تاریخ گرگان اشاره کرد و توضیح داد: دیوار کشی، مرمت و بازسازی سایر محورها و بناهای قدیمی در کنار این اتفاق مثبت توسط ادارات دولتی از جمله اداره کل فرهنگ میراث فرهنگی به زیبایی تاریخ گرگان افزوده است. ، صنایع دستی و گردشگری در گلستان و شهرداری گرگان اتفاق افتاد و شاهد حضور سرمایه گذاران خارجی نیز در منطقه بودیم که پس از آن رستوران ها و خوابگاه ها افتتاح شد.

نگاهی اجمالی به فرهنگ و توسعه جرجان در تاریخ تاریخ گرگان / بناهای اینجا بوی تاریخ می دهند

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان افزود: در خانه رضاقلی نژاد، خانه شفیعی یا خانه باقری به عنوان بزرگ ترین خانه شمال کشور، امکاناتی برای ارائه راه اندازی شده است. معاونت. برای مسافران و گردشگران و همچنین جاذبه های گردشگری و اقامتگاه ها همچنین گردشگران و گردشگران نوروزی می توانند از سایر آثار باستانی مانند خانه شیرنگی، تقوی، مدرسه تقوی بازدید کنند.

قندهاری همچنین به وجود کارگاه های دست ساز در تاریخ گرگان اشاره کرد و یادآور شد: حضور این گفت و گوها باعث شده است تا بازدیدکنندگان از جاذبه های تاریخی گرگان در منطقه گلستان و به عنوان یادگاری بهره مند شوند و از سفر بهره مند شوند. استان گلستان در مناطق مختلف.

وی از بازدیدکنندگان خواست تا گلستان را به عنوان یک مقصد گردشگری ببینند و گفت: گلستان دارای تنوع و قدرت منحصربفرد طبیعی، تاریخی، مذهبی، گردشگری، توریستی، قومیتی است که گلستان را به مکانی منحصربفرد تبدیل می کند که هم اکنون نوروز می تواند ایده آل باشد. انتخاب مهمانان و مسافران نوروزی.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا