فرهنگی

دست خط امیرالمؤمنین(ع) در موزه فاطمی

اخبار ایران من/قم یکی از گنجینه‌های اصلی غدیر خم در موزه فاطمیه، صفحه‌ای از قرآن به نام امیرالمومنین (ع) است که قدیمی‌ترین قرآن موجود در موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س) است و دارای سابقه تاریخی خوبی است. اهمیت تاریخی و معنوی

یکی از مکان های فرهنگی حرم حضرت معصومه (س) که می تواند برای افزایش آگاهی از تاریخ حرم فاطمیه و فرهنگ و توسعه شیعیان در طول تاریخ اسلام و همچنین اطلاعات مهم مورد استفاده قرار گیرد. . وقایع تاریخ اسلام که درس عبرتی برای زائران است. موزه آستان مقدس فاطمیون را تأسیس کرد.

در حال حاضر حدود 40 نوع اثر در موزه فاطمی وجود دارد که 30 نوع آن به عنوان گنجینه و گنجینه چیدمان جدید موزه در دو تالار عترت و عبرت به نمایش درآمده است که یکی از این موارد نام دارد. ثروت غدیرخم در ثروت اسلام و شیعیان، تالار عترت موزه فاطمیون است که حاوی آثار مربوط به امیرالمومنین(ع) و غدیر است.

از این رو به مناسبت عید سعید فطر در غدیر خم، در این گزارش مهم ترین آثار موجود در ثروت غدیر خم در موزه فاطمی را تقدیم می کنیم:

یکی از آثار مربوط به واقعه غدیرخم در موزه حرم حضرت معصومه (س) تابلوی «مشابه واقعه غدیر» است که از اسناد دوره قاجاریه و دارای هنری منحصر به فرد و منحصر به فرد است. . این یک راز دینی است و باید مراقب آن بود.

این تابلوی 165 ساله در سال 1277 هجری شمسی به دستور سهراب خان تقدسی از اعیان عهد قاجار و استاد حاجی فارسی کشیده شد و کارنامه مکتوب آن توسط احمد بن شیخ حسین آل انجام شده است. – نمودار.

ابعاد و ابعاد کار 208*153 سانتی متر است که با تکنیک رنگ روغن با سبکی شبیه قهوه خانه بر روی بوم بسیار هنرمندانه و با کیفیت کشیده شده است. واقعه غدیر با ذکر نام برخی از آنها.

کتاب نهج البلاغه

یکی دیگر از آثاری که در گنجینه غدیرخم موزه فاطمیه به نمایش گذاشته شده، کتابچه ای است که خطبه های نهج البلاغه را به زبان ساده از دوره قاجار و سال 1289 هجری شمسی شرح می دهد.

این نسخه خطی در وصف یکی از خطبه های نهج البلاغه به دست ابوالمعالی بن محمد ابراهیم که از قضات بزرگ امامیه بوده و به تألیفات زیبا و دقیق مشهور است، نوشته شده است.

کتاب دارای 83 صفحه با چرم مشکی با تصاویر ترنج و ترنج در جلد 10×15 سانتی متر و صفحه عنوان و هر صفحه دارای 8 سطر است.

از مهمترین گنجینه های غدیر خم در موزه فاطمیه می توان به صفحه ای از قرآن نوشته امیرالمومنین (ع) اشاره کرد که قدیمی ترین کتاب قرآن در موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س) است. برای همه چه از نظر تاریخی و چه از نظر معنوی ارزش زیادی دارد.

این اثر فاخر قرآنی متعلق به قرن اول هجری قمری است که در دوره قاجاریه اهدا و به حرم مطهر فاطمیان منتقل شد و هم اکنون در گنجینه غدیر خم در موزه اسلامی و شیعیان به نمایش گذاشته شده است.

آیات نوشته شده بر یک طرف این ورق قرآنی از انتهای آیه ۱۰۸ تا انتهای آیه ۱۰۹ سوره مبارکه هود شامل «رَبُّکَ عَطَاءً غَیْرَ مَجْذُوذٍ ﴿۱۰۸﴾ فَلَا تَکُ فِی مِرْیَةٍ مِمَّا یَعْبُدُ هَؤُلَاءِ مَا یَعْبُدُونَ إِلَّا کَمَا یَعْبُدُ آبَاؤُهُمْ مِنْ قَبْلُ وَإِنَّا لَمُوَفُّوهُمْ نَصِیبَهُمْ غَیْرَ» و آیات نوشته شده بر روی دیگری این ورق ادامه آیه ۱۰۹ تا پایان آیه ۱۱۰ سوره مبارکه هود است که شامل «مَنْقُوصٍ ﴿۱۰۹﴾ وَلَقَدْ آتَیْنَا مُوسَی الْکِتَابَ فَاخْتُلِفَ فِیهِ وَلَوْلَا کَلِمَةٌ سَبَقَتْ مِنْ رَبِّکَ لَقُضِیَ بَیْنَهُمْ وَإِنَّهُمْ لَفِی شَکٍّ مِنْهُ مُرِیبٍ ﴿۱۱۰﴾» می شود .

این اثر زیبا از امیرالمومنین (ع) در ابعاد 18*12 سانتی متر به جا مانده است و در هر طرف این کاغذ قرآنی 7 سطر بر روی پوست کوفی نوشته شده است.

شمایلی با نمادی از صد نماد فرهنگ شیعه

یکی دیگر از آثار نفیس موجود در گنجینه غدیرخم در موزه فاطمی، تصویر زیبای نام علی و شمشیر ذوالفقار است که در دوران معاصر از چوب ارس ساخته شده و به موزه فاطمی اهدا شده است.

این اثر جالب شامل بیش از صد تصویر از نمادهای فرهنگ شیعه از جمله غدیر، عاشورا، تصاویر ائمه (ع)، پرندگان، حیوانات و گیاهان و متون مختلف است که همگی با مهارت و زیبایی شگفت انگیزی مزین شده است.

عکسی از پرتره حضرت علی (ع) در موزه فاطمیه

از جمله در این گنجینه، تابلوی کوچکی از حضرت علی (ع) مربوط به دوره قاجاریه، تابلوی پرتره امیرالمومنین (ع) روی پوست و حروف الفبای قاجاریه وجود دارد. ق)، نقاشی های جنگ گودال و پیروزی امیرالمومنین (ع) بر عمر بن عبدود و دیگر نوشته های هنری و تاریخی مربوط به حضرت علی (ع) را تشریح کرد که نشان از ثروت و علاقه دارد. همراه با درسی که می توانیم از این رویداد مهم بیاموزیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا