فرهنگی

رانش دیواره غربی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر

اخبار ایران من/خوزستان رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر می گوید: جابجایی دیواره غربی آثار تاریخی-آبی شوشتر این قسمت از ثبت جهانی را در معرض خطر ریزش قرار داده و در صورت عدم رسیدگی ممکن است از بین برود.

احمد شمس آبادی به اخبار ایران من گفت: با توجه به لزوم مقابله با ریزش دیواره غربی مشکل آب تاریخی ثبت جهانی شوشتر، 60 میلیارد دلار برای تقویت این بخش اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از لرزش این قسمت از دیوار و جلوگیری از آسیب به بسیاری از آب خانه ها، منازل رو به دیوار غربی خریداری شده و به زودی سازه آن انجام می شود.

شمس آبادی با یادآوری این موضوع که بناهای آب بین المللی شوشتر شامل 13 اثر است که در سال 1387 به عنوان آب شوشتر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، گفت: آب شوشتر یک سیستم متصل از تونل، آبشار، سرریز، آسیاب و کانال است. و کانال های آبی که با هم هماهنگ و پیوسته کار می کنند.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر گفت: لغزش دیوار غربی بناهای آبی باستانی شوشتر چند سالی است که در آب رخ می دهد و این مشکلات را تهدید می کند.

وی همچنین گفت: دیوار غربی مجموعه در شاخه گرگر رودخانه کارون است و مجموعه به همراه قطعه رودخانه گرگر که جزو آثار سیزده گانه سامانه تاریخ آب شوشتر است به صورت کشوری ثبت شده است. میراث، اما زنگ خطر در این مشکلات برای چندین سال افزایش یافته است.

شمس آبادی معتقد است: از آنجا که رویدادهای کوچک در معماری و بناهای بین المللی بسیار مهم است، یک رویداد بسیار کوچک رویدادهای منطقه ای، ملی و بین المللی را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا