فرهنگی

زائران اربعین کمامان برای سفر به عراق صبوری کنند

اخبار ایران من/ خراسان رضوی نماینده ولی فقیه حج و حج گفت: پس از اتفاقات عراق دیروز مرز عراق در ایران بازگشایی شد و تمامی زائران ایرانی که در عراق بودند به کشور بازگشتند اما گفته می شود زائران. اربعین باید در سفر به عراق صبور بود.

حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب امروز نهم شهریور ماه در افتتاحیه جلسات اربعین که در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: مقام معظم رهبری اربعین را پایه گذار می دانند. . در ایجاد تمدن اسلامی، بستری از حسنات اخلاقی و فرهنگ بزرگی است که می تواند فرهنگ انسانی را ایجاد کند.

وی گفت: اربعین گروهی است که به تدریج مرزها را در هم می شکند و بسیاری از مردم را به کمال، طهارت، فداکاری و مظلومیت امام حسین (ع) سوق می دهد و کارزار اربعین با حضور امام حسین (ع) و امام حسین (ع) برکت یافت. مردم آنقدر اندک هستند که قلبشان اهمیت آن را درک و درک کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و حج در تشریح ویژگی ها و ویژگی های اربعین گفت: به راستی اربعین دارای ویژگی ها و ویژگی هایی است که احترام و تمجید از نقش انسان کامل، احترام به شخص است. نقش ایثار و شهادت، ارج نهادن به ایثارهای خاندان نبوی، وحدت و اتحاد مؤمنانه ادیان الهی، خدمت عاشقانه و میهمان نوازی، حرکت معنوی و رفتار زائران، سفری پنهانی و قدرتمند بر اساس عقاید، رفتار است. آداب و رسوم و در نهایت تشکر از مهمانان امام حسین (ع).

نواب گفت: برنامه های سفر در دنیا زیاد است اما سفر اربعین با دیگر برنامه های سفر متفاوت است. سازندگی که در حرکت اربعین دیده می شود در دیگر فعالیت های معنوی نیست.

وی گفت: مقام معظم رهبری همواره در سخنان خود به اربعین و کارهای عمرانی ایشان اشاره می کنند. همانطور که می دانیم برخی از نویسندگان غربی معتقدند که توسعه بر چهار عامل استوار است که پایگاه اقتصادی یکی از این عوامل است. بنابراین اگر بخواهیم با این تفکرات به بحث توسعه نگاه کنیم متوجه می شویم که نگاه مادی گرایانه به توسعه دارند اما اربعین با چنین نگاهی فاصله دارد. توسعه ای که غربی ها می خواهند در ذهن مردم بیاندازند، اصلا توسعه نیست، بلکه در نهضت اربعین می توانیم توسعه را ببینیم که بر اساس اعتقادات الهی قدرت های فراوان و فراوانی دارد.

نواب در خصوص برنامه های توسعه اسلامی گفت: یکی از ارکان توسعه اسلامی عقلانیت در اسلام است که در آیات و روایات فراوانی به آن اشاره شده است. مسئله دوم عدالت است که اساس دین به شمار می رود. مراقبت از علم و علم، فرهنگ انسانی، کل محیط زیست و اخلاق از مواردی است که در توسعه تأثیر بسزایی دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و حج گفت: اربعین راه خود را پیدا کرده و رو به جلو است و باید در این زمینه همکاری و کاری کرد. به همین دلیل یکی از 17 کمیته ای که در ستاد اربعین وجود دارد تحت عنوان کمیته فرهنگی آموزش اربعین در دست مدیرکل است و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی با اعلام اینکه مرز ایران و عراق دیروز باز شد، گفت: با توجه به اتفاقات اخیر عراق و باعث بسته شدن مرز، روز گذشته 11 هزار و 400 مسافر ایرانی که در عراق بودند به ایران بازگشتند. 500 نفر از این مسافران در سیدمحمد و بقیه در سامرا بازداشت شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا