فرهنگی

زندگینامه امین تارخ

بیوگرافی امین تارخ

امین تارخ (زاده 29 مرداد 1332، درگذشته 2 آنلاین 1401) بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و معلم بازیگری ایرانی بود. اولین فیلمی که او کار کرد، «ایمفا یزدگرد در» بود. وی در سریال بوعلی سینا نیز نقش های معروفی به عنوان ابن سینا داشته است که در 2 آنلاین 1401 بر اثر بیماری قلبی و در بیمارستان درگذشت.

به گزارش بارنا؛ امین در 29 مرداد 1332 در «سردوزک» نزدیک شیراز به دنیا آمد. پدرش در شش سالگی از شیراز به سیستان و بلوچستان منتقل شد. پس از سه سال به همراه خانواده به شیراز بازگشت و تحصیلات خود را ادامه داد. در سال 1351 وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1356 از دانشکده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی در سال 1363 در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی فارغ التحصیل شد.

امین تارخ بازیگر نقش اول است و به عنوان بازیگر آزاد فعالیت می کند. او نقش های مختلف و مهمی را در فیلم، سریال و تئاتر بازی کرده است. وی به عنوان بازیگر و عضویت در هیات داوران جشنواره های مختلف کشوری و همچنین عضویت در هیات مدیره خانه سینما فعالیت داشته است. او همچنین به عنوان مهمان در جشنواره های مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شده است.

در سال ۱۳۷۳ اولین آموزشگاه بازیگری را با نام کارگاه آزاد آزادی در تهران تأسیس کرد که به عنوان یکی از آموزشگاه های پیشرو سینمای ایران شناخته می شود. تعدادی از فارغ التحصیلان کارگاه آزاد بازیگری تا سال 1386 برنده جایزه بهترین بازیگری در رویدادهای مختلف شده اند. فارغ التحصیلانی مانند: حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، ترانه علیدوستی، شهاب کسرایی، پوریا پورسرخ، مریم بوبانی، بیتا بادران، غزل صارمی، رامین مصدیر مهدی امینی خواه، شبنم مقدمی، شهرانا حرم قیدی، شهرانهار شاخی احمدوند، پاشا رستمی، فرانک حیدریان و مجید واشقانی از این موسسه به بخش بازیگری پیوسته اند.

در سال 1379 این موسسه با سایر مدارس نمایشی بین المللی ارتباط برقرار کرد و امین تارخ به مرکز نمایش فلیندرز در استرالیای جنوبی دعوت شد. او دو سال به عنوان مدرس در این دانشگاه تدریس کرده است.

تارخ از سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از چهره های شاخص احیای تئاتر ایران شناخته شد. وی در هجدهمین جشنواره تئاتر و فیلم فجر به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران و به عنوان یکی از مدیران هنری شرکت کرد.

این مقاله به شما کمک کرد؟

بر اساس نتایج 0 رای به نفع 0 به آن رای مخالف دهید

دکمه بازگشت به بالا