فرهنگی

عدم رونق و فراموشی برخی صنایع‌دستی به علت غیرکاربردی بودن آنهاست

اخبار ایران من/ همدان وزیر فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری گفته است آنچه باعث شکست و فراموشی بسیاری از رشته های صنایع دستی می شود، زیست ناپذیری این صنایع است.

عزت الله ضرغامی با اشاره به ثبت جهانی مبلمان ساخت ملائر در جمع هنرمندان این شرکت گفت: بخش بزرگی از 299 رشته صنایع دستی با داشتن تمام سنت های هنری را تزئینات تشکیل می دهد.

ضرغامی ادامه داد: برخی از این تابلوها ماهیت بیانی دارند و تنها هنر گرانبهای هنرمند را حفظ می کنند اما در زندگی مردم و در دنیای غذای مردم یافت نمی شوند.

وی در خصوص احیای 20 حوزه هنری که به دلیل کم تحرکی به فراموشی سپرده شد، گفت: مبلمان هنری مفید است و مردم به آن نیاز دارند. زیبایی و هنر دارد و به عنوان نیاز اساسی مردم در همه جای دنیا کار مهمی است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه چرخه تولید، فروش و استفاده در مبلمان ساخته شده ملایر دیده می شود، افزود: این کار بسیار ارزشمندی است و می خواهم از همه هنرمندانی که بر روی مبلمان هستند تشکر کنم. صنایع دستی و به من احترام بگذار

ضرغامی در ادامه مروارید بافی را مهارت بسیار ارزشمند و یکی از زیباترین و مفیدترین صنایع دستی دانست و گفت: این کار بسیار خوب است و این مهارت یکی از افتخارات ملایر است.

وی همکاری و اقتدار بین مسئولان ملایر را نعمتی برآمده از فرهنگ و تاریخ این منطقه دانست و گفت: این شهر دارای فضا و قدرت بسیار است.

مینی ورلد خود می تواند یک جاذبه گردشگری باشد

ضرغامی در ادامه مینی ورلد را یکی از مهم ترین مفاهیم خدماتی اجرا شده در ملایر دانست و گفت: مینی ورلد پروژه ارزشمندی است که می تواند جاذبه گردشگری خوبی در این شهر ایجاد کند.

وی گردشگری شهرستان را نیز به دلیل وجود هنرهایی مانند مبلمان تزئینی و مرواریدی برشمرد و گفت: این هنر می تواند گردشگری بیشتری ایجاد کند.

ضرغامی مینی ورلد را یک جاذبه گردشگری دانست که در صورت ارتقا و توسعه به یکی از بزرگترین جاذبه های کشور تبدیل می شود و گفت: نمونه هایی از این دست باید انجام شود و ما از آنها حمایت می کنیم.

وزیر فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری از علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری خواست تا در این شهرستان سرمایه گذاری کنند و افزود: این شهر آینده و جایگاه ویژه ای دارد و می تواند به یک جاذبه گردشگری بزرگ در کشور تبدیل شود.

ضرغامی غفلت از شادی، تفریح ​​و اوقات فراغت مردم را یکی از اشتباهات این حرفه دانست و به صراحت توضیح داد: مراسم ترحیم در سطح بالایی برگزار می شود، اما مردم نیز به شادی و شادی نیاز دارند و غیر از تفریح.

هنرمندان صنایع دستی مجاز به سرمایه گذاری خارجی نیستند

وی با تاکید بر پاسخگویی به نیازهای مردم گفت: دولت موافقت کرده که صنعتگران صنایع دستی وارد اتحادیه نشوند، اگر در مجلس رای بیاورند می توانند در امر صادرات موثر باشند. و تولید.

ضرغامی با تاکید بر اهمیت کاردستی، به صنعتگران صنعت مبلمان توصیه کرد که تنوع طرح و کارکرد را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه دانش نیاز به تغییر داریم، می‌خواهد از طرح‌های جدید و جدید استفاده کند، نه به طرح‌های قدیمی، تا به زوج‌های جوان و افراد فقیر در بحث خرید مبلمان کمک کند تا از توان دانشگاه‌ها استفاده کنند. طرح های جدید، سبک و قابل حمل.

ضرغامی ایجاد انبارهای دائمی و موقت را از برنامه های این وزارتخانه دانست و یادآور شد: این فروشگاه ها با صنایع دستی و مبلمان ساخته شده در آینده زمینه خرید را در سراسر دنیا فراهم می کنند.

به گزارش اخبار ایران من، در این مراسم از فرش جوزان که آنلاین اصالت و نماد ملی یونسکو را دریافت کرده است، رونمایی شد.

این فرش در کارگاه جوزان پیچ با پشم دست تابیده و برگ بافته شده توسط «اشرف چگینی جوزانی» در مدت یک سال بافته شد. هنرمند این تابلو «اسماعیلی حسینی» و خالق آن «محمد حسینی نسب» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا