فرهنگی

ماجرای اهدای فرش طلا به پوتین چیست؟

به تازگی ویدئویی از سفر رئیس جمهور روسیه به همراه رئیس جمهور کشورمان برای بازدید از نمایشگاه فرش ایرانی منتشر شده است. این بازدید که اهمیت هنر ایرانی را در بین بازدیدکنندگان خارجی نشان می‌دهد، با اظهارات رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره تأثیر تحریم‌ها بر بافندگان ایرانی نیز همراه بود. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و این بازدید منجر به انتشار تابلو فرش طلایی به پوتین شد!

به گزارش اخبار ایران من، این دومین تظاهراتی است که در زمان حضور روسای جمهور سایر کشورها در ایران برگزار می شود.

مدیر مرکز ملی فرش ایران می‌گوید: این نمایشگاه اندکی وضعیت فرش ایرانی را در خارج از کشور متزلزل کرده و درخواست‌هایی برای برگزاری نمایشگاه‌های فرش از خارج از کشور رسیده است. از این موارد که بگذریم، آخرین سفر مربوط به رئیس جمهور روسیه با اظهارنظرهای بسیار خوبی در اینترنت همراه بود. این جریان ها بر این واقعیت متمرکز بودند که فرش طلایی به رئیس جمهور روسیه اهدا شد.

در زیر می توانید ویدئویی از این سفر را مشاهده کنید:

داستان به فرش تا شده در انتهای ویدیو برمی گردد. برخی از کاربران اینترنتی گزارش دادند که فرشی باشکوه با 4.5 کیلوگرم طلا و نقره به پوتین هدیه داده شده است. به گفته کاربران در این فرش 3 کیلوگرم طلا و 760 گرم نقره کشف شد.
عده ای دیگر از این هدیه انتقاد کردند و نوشتند که باید رسماً هدیه ای که رئیس جمهور در سفر به مسکو از پوتین دریافت کرد و طبق سنت در تهران نیز فرش زیبایی از طلا، نقره و ابریشم داده شد، اعلام شود.

برخی دیگر با انتشار ویدئویی از آنچه رئیس جمهور روسیه در سفرش به ترکمنستان دریافت کرد، احساس کردند که چنین هدیه ای بیش از حد است.

در همین راستا، مدیر مرکز ملی فرش ایران در پخش ویدئویی سخنان خود را در این خصوص تکذیب کرد. فرحناز رافع که رئیس مرکز ملی فرش ایران است، گفت: از این فضا دیدیم که روی فرش سه و نیم کیلوگرم طلا و نقره وجود دارد. این برای صاحبان فناوری و کسانی که در این صنعت مستقر هستند غیر قابل باور است. سوال من این است که آیا می توان فرش 6 متری با طلای 3.5 کیلویی بافت؟

وی ادامه می دهد: اگر قرار است فرش 6 متری با طلا رول شود باید از 20 تا 30 کیلوگرم طلا استفاده کرد و آیا اصلاً فرش دستباف از طلا قابل رول است؟

آیا صادرات فرش ایرانی باز می شود؟

رفیع در توضیح سود بازدید بذر از نمایشگاه فرش ایران می گوید: بازدید آقای پوتین همچنین مشاوران اقتصادی و فرهنگی ما را وادار به تماس با سراسر جهان کرد، به خصوص بازارهای جدیدی ایجاد شد. او به ما گفت ما حاضریم به شما محل اقامت بدهیم. مثلا مشاور مالی ما در ارمنستان گفت ما حاضریم 400 متر زمین به شما بدهیم فقط بیایید و تظاهرات کنید.

مدیر مرکز ملی فرش ایران می افزاید: ما هیچ فرشی برای هدیه دادن نداریم، زیرا بخشی از دولت هستیم و وظیفه ما وضع قوانین و مقررات است. این فرش دستباف در واقع توسط صادرکننده ای از منطقه ما آورده شده و به آنها هدیه داده نشده است. از مردم عزیز ایران دعوت می کنم در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی فرش دستبافت که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است و 600 تولید کننده و صادرکننده حضور دارند حضور پیدا کنند تا این فرش را از نزدیک ببینند، لمس کنند و قضاوت کنند.

وی ادامه داد: پنج تظاهراتی که برای روسای جمهور مختلف برگزار شد، برای سازمان های مردم نهاد، تولیدکنندگان و صادرکنندگان از نقاط مختلف کشور بود. مثلا وقتی امیر قطر آمد فرش دستباف قم و آذربایجان شرقی را به نمایش گذاشتیم که باعث پیشرفت کارمان شد و الان انشالله در جام جهانی قطر نمایشگاه خواهیم داشت. ما رئیس جمهور ترکمنستان را داشتیم که برای او تظاهراتی ترتیب دادیم. رئیس جمهور تاجیکستان را داشتیم که گفت: وقتی فرش 100 متری ابریشم دستبافت ایرانی را دیدم تعجب کردم.

رفیع می گوید: پس از تمام شدن نفت، آمریکا فرش را در دوره ترامپ ممنوع کرد. نه تنها به خاطر شرکت های 500 میلیون دلاری، بلکه به دلیل زنجیره ارزش انسانی.

با توجه به اظهارات رئیس مرکز ملی فرش ایران در خصوص نمایش فرش طلایی که گفته می شود به رئیس جمهور روسیه هدیه داده شده است، به نظر می رسد دفتر این فرش حداقل تا زمان نمایش آن در نمایشگاه بین المللی تهران

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا