فرهنگی

پیر ما رهرو راه عشق بود…

اخبار ایران من/ خراسان رضوی یک روز در جریان بحث ما، یک سوال مطرح شد. سوال این بود که کدام قسمت از امام خمینی (ره) در ذهن همه مشهورتر بود؟ در آن زمان، هر چه در مورد سؤال فکر می کردم، پاسخی نداشتم. این سوال رو از دوستان پرسیدم و جواب واضحی نگرفتم. من برای پاسخ به آن این سوال را از دیگران پرسیدم. اکثر مردم تا مدتها جواب سوال من یا نظر من را نداشتند تا به آنها پاسخ داده شود.

این داستان بارها و بارها در مورد بسیاری از افراد مهم فرهنگ یا تاریخ ما تکرار می شود و ما فقط داستان های ناقصی در مورد آنها در ذهن خود داریم. اطلاعات ناقص و ناقص ما قادر خواهیم بود دیگران را از این رفتار آگاه کنیم. امام خمینی (ره) یکی از مهم ترین افراد کشور ما است. او رهبر تروریست ها و بنیانگذار ارتشی است که دنیای ما را شکل داده است و هر سال در زمان های مختلف از او می شنویم، اما چگونه یکدیگر را بشناسیم؟

این گزارش به من این فرصت را داد تا به آنچه درباره او منتشر کرده ام فکر کنم و جنبه های جدیدی از زندگی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را در ارتباط با دیگران ببینم.

عاطفه اولین کسی بود که به سوال من پاسخ داد. وی گفت: امام خمینی (ره) آنقدر خودباور بود که در مواقع مختلف خونسرد و متین و در عین حال قوی و مقاوم بود و این همان تعبیری است که از جهاد اکبر به کار بردند.

امید امام خمینی به خدا بود نه حرف مردان

وی افزود: وقتی به ایران برگشت، خبرنگار از او پرسید که چه احساسی داری و گفت که احساس خاصی ندارم و این نشانه خوبی است. این رفتار ممکن است پیش پا افتاده و غیر جالب به نظر برسد، اما نشان می دهد که امامان عمیق به خودی خود کار می کردند و از تشویق یا تخریب دیگران خوشحال و مأیوس نمی شدند. نتیجه خدا بود نه انسان.

زهره در پاسخ به سؤالاتم اظهار داشت: به نظر من بارزترین نکته در شخصیت امام خمینی این است که ایشان خود را به کسی نشان ندادند و در واقع هر مشکلی را گوشزد می کردند. اقتدار و عظمت خاصی در چهره و شخصیتشان وجود داشت.

عاطفه در پایان پاسخ زهره گفت: رفتار امام نشان می دهد که کاری که انجام می دهد اخلاقی است نه انسانی. ما امروز چگونه به چنین افرادی نیاز داریم؟

بزرگ ما در راه عشق بود...

عنایت و مهربانی خانواده از فضایل آن حضرت است

در همین حال مهدی در پاسخ به سوالات من گفت: تصاویری که از حضرت امام و نوه های ایشان دیدم برایم بسیار جالب بود. به خصوص که این تصاویر در ابتدای کتاب ها بود. تصور اینکه فردی در مقامی که دارای قدرت است نسبت به فرزندان کوچک خود مهربان و متواضع باشد، دلگرم کننده است. مهربانی او با خانواده از ویژگی های شخصیت امام است.

انسیه یکی دیگر از افرادی که با او صحبت کردم می‌گوید: «یکی از فضایل امام خمینی (ره) همیشه حواسش به خواسته‌های همسرش بوده است، حتی زمانی که در رنج و طرد می‌شد. او همسرش را فردی با کرامت و احترام به او می دانست.

انعطاف در تصمیم گیری و مشورت با امام

وی همچنین گفت: مهربانی و صمیمیت شخصیت او نیز شجاعانه و مهم است. زمانی که نیاز به شوخی باشد، انعطاف در تصمیم گیری و بحث از ویژگی دیگر امام خمینی(ره) است که در مقام معظم رهبری به چشم می خورد.

رضا یکی ازش سوال پرسیدم. وی افزود: آرامش امام خمینی (ره) همیشه مرا مجذوب خود می کند. او حتی زمانی که عصر پیروزی بر تعویض وارد ایران شد آرام بود و پس از تبعید با خیال راحت به ایران بازگشت. در سخت ترین شرایط هم همان اعتماد به نفس و آرامش را پیش روی خود داشت. در چنین حالتی همه از عصبانیت لذت می برند.

بزرگ ما در راه عشق بود...

آمادگی و پایبندی یکی از عواملی است که امام را به این بزرگی رساند

مهدیه زن جوانی است که به تازگی با زندگی امام خمینی آشنا شده است. به زودی با شما صحبت کنید و مطالب خوب را ادامه دهید. وی مشهورترین شخصیت امام خمینی (ره) را شجاعت ایشان دانست و گفت: در زمانی که هیچکس جرأت بیان نظرش را نداشت، صحبت می کرد و جریانی را شروع می کرد. به همین دلیل است که شخصیت او برای من جذاب است. شجاعت و شجاعت آنها در رفتار آنها در طول مبارزه برای موفقیت منعکس می شود.

سعید در پاسخ به سوال من گفت: امام خمینی (ره) اهل نظم و درستی بودند. این بدیهی ترین چیز در مورد او به نظر من است. تنبیه او برای همه شناخته شده است و برنامه ریزی از کارهای کوچک و زمان بسیار کوتاهی داشت و به نظر من این آمادگی و پیگیری یکی از دلایل رشد و موفقیت او بوده است.

امام همیشه با نخبگان مخالف بود

زهرا نیز در پاسخ به سوالات من گفت: امام خمینی (ره) ساده بود و ظاهر ایشان برای من بسیار مهم بود. آنها در دوران سلطنت او زندگی ساده ای داشتند و در خانه های اجاره ای زندگی می کردند. آنها همیشه نسبت به ارزش ها انتقاد داشته اند و این در همه رفتارشان، در زندگی و در زندگی سیاسی و اجتماعی شان مشهود است.

وی افزود: او در کنار قدرت و اقتدار سیاسی، مردی فوق العاده آرام بود. اشعار نامفهوم او نشان می دهد که او مردی بی طرف نبوده و مشکل اداره کشور و رهبری تروریست ها او را از نظر روحی رد صلاحیت نکرده است.

مردم بر اساس فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کردند رشد کردند. دانستن اینکه چه کسانی از این فرهنگ آمده اند به ما کمک می کند فرهنگ و مردم خود را بهتر بشناسیم. آشنایی با افرادی که تحت تأثیر تاریخ ما قرار گرفته اند راهی برای شناخت جامعه و خودمان است.

نشان دادن شیوه ها و آگاهی های مناسب می تواند ما را به پیشرفت و ساختن زندگی بهتر برای مردم ایران سوق دهد. تنها یک نام، تعدادی رویداد تکراری و شخصیت های برجسته، محیطی را که انتظارش را داشتیم به ما نمی دهد. وقتی نامه ها تکرار می شوند، بدون اینکه چیز زیادی در مورد آنها بشنویم، پیامدهای منفی دارند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا