فرهنگی

چرا روسیه به اسکار نمی‌رود/ نیکیتا میخالکوف نیاز به این جایزه نداریم

روسیه امسال فیلمی به اسکار نخواهد فرستاد. این اولین باری است که این کشور جوایز سینمایی محبوب را پس از فروپاشی شوروی تحریم می کند و برخی از منتقدان این اقدام را تعمیق انزوای فرهنگی مسکو تعبیر می کنند و می گویند که جنگ روسیه و اوکراین فرهنگ این کشور را تقسیم کرده است.

در حالی که آکادمی روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه تصمیم گرفته است که یک فیلم ملی را برای 95مین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار معرفی نکند، رئیس کمیسیون نامزدی اسکار روسیه اعلام کرد. نامه ای در روز سه شنبه که در پی این به گفته وی، تصمیمی «غیرقانونی» بود که «پشت سر او» گرفته شد، وی استعفا داد.

پاول چوخرای در نامه ای که توسط خبرگزاری دولتی تاس منتشر شد، نوشت: رهبری آکادمی فیلم روسیه به طور یکجانبه تصمیم گرفت فیلم روسی را برای اسکار انتخاب نکند.

این تصمیم توسط نیکیتا میخالکوف گرفته شد که به خبرگزاری تاس گفت روسیه هیچ ارتباطی با اسکار امسال ندارد. او تصمیم گرفت جایزه ای شبیه اسکار برای کشورهایی که از اتحاد جماهیر شوروی مستقل شده اند ایجاد کند.

میخالکوف گفت: فکر نمی‌کنم انتخاب فیلمی که روسیه را در کشوری که در واقع وجود روسیه را انکار می‌کند، معقول باشد.

روسیه در سال 1994 با فیلم «آفتاب سوخته» برنده جایزه بهترین فیلم بین المللی شد. جالب اینجاست که این فیلم توسط نیکیتا میخالکوف تهیه شده است.

میخالکوف، 76 ساله، که ریاست اتحادیه سینماگران روسیه را بر عهده دارد، از حامیان سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

جدیدترین نامزدی اسکار در روسیه برای فیلم های «لویاتان» و «بی عشق» به ترتیب در سال های 2014 و 2017 به کارگردانی آندری زویاگینتسف بود. هر دو فیلم به سیاست کشور، از جمله فساد و نقش کلیسای ارتدکس که در مسکو مورد انتقاد قرار گرفته بود، می پرداختند.

چند تن از رهبران جوان روسیه پس از جنگ با اوکراین فرهنگ این کشور را ترک کردند. کانتمیر بالاگوف و کیرا کووالنکو، دو کارگردان جوان آینده‌دار، از جمله افرادی هستند که فیلم‌هایشان در سال‌های 2019 و 2021 نامزد اسکار شدند.

5757

دکمه بازگشت به بالا