فرهنگی

چگونه از از خدا بخواهیم عذر ما را بپذیرد

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: باید یاد بگیریم که نیازی به اعتراف به گناهان خود در پیشگاه خداوند نداریم و امیدواریم خداوند گناهان ما را ببخشد و عذر ما را بپذیرد و عذاب ما را از ما بگیرد.

به گزارش اخبار ایران من، وی در دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان می گوید:

به نام خدا

«خدایا به او فیض شب آخر و نور چیزهایی را که در آن است از دست به دست با عذر عطا کن و با فاسق یا ریسمان از گناه روی گردان».

«خدایا مرا به قدرت آن شب بزرگ عطا فرما و از مصیبتهایم ببخش و غصه هایم را بپذیر و گناهان و بارهایم را بیامرز، ای بندگان شایسته خود را بیامرز».

حجت الاسلام والمسلمین مجید سینایی، مدرس حوزه علمیه به نقل از واقب المعظری: عذرخواهی بر عهده بدهکار و مشکل دار است. گناه خوب نیست، اما بدتر از گناه در کفر با اقرار نکردن به گناه است، به این معنا که گناهکار به گناه خود اعتراف نمی کند. این افراد را نمی توان نجات داد، در عوض ممکن است فردی صف کشیده باشد، اما فوراً از خدا بخواهد که او را ببخشد.

وی در توضیح مناجات شعبانیه گفت: مردم دو دسته هستند که بعد از ارتکاب گناه استغفار می کنند و شکایتشان پذیرفته می شود. به عنوان مثال، یکی از اساتید دانشگاه دیر وارد کلاس می شود و بلافاصله پس از شروع کارش عذرخواهی می کند، زیرا در ماشین گیر کرده بود و دیر رسید.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: «هیچکس به استاد چیزی نمی‌گفت و کاری نمی‌توانست با او بکند. درعوض، فرض کنید کارمندی دیر سر کار می آید و رئیس از او سوالی می پرسد

وی گفت: از ابتدا گفتم برای سفر آماده شوید که اجازه دیر آمدن و عذر کارمند را نمی دهد بنابراین از حقوق کارمند کسر می کند.

حجت الاسلام سینایی افزود: در نماز شعبانیه باز هم می گوییم خدایا عذرخواهی می کنم و نیازی به قبولت ندارم و اگر عذر مرا قبول نکردی چه کار کنم؟ و اگر موافق نیستی و می خواهی به من صدمه بزنی چه کسی می تواند جلوی تو را بگیرد و تو تنها کسی هستی که می توانی دلیل من را برای اذیت نکردنم بپذیری.

وی گفت: باید بیاموزیم که نیازی به اعتراف به گناهان خود در پیشگاه خداوند نداریم و امیدواریم خداوند از تقصیرات ما بگذرد و بخشش ما را بپذیرد و ما را از عذاب نجات دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا