فرهنگی

کشف اتفاقی مجسمه تاریخی در مزرعه سیب‌زمینی

بر اساس گزارش روشن Ancient Origins، بسیاری از آثار باستانی و ویرانه ها به طور تصادفی در هنگام ساخت و ساز یا توسط کشاورزان در مزارع پیدا شده است. این اتفاق اخیراً در برخی از روستاهای کوچک قرقیزستان رخ داد و یک کشاورز به طور غیرمنتظره ای مجسمه بزرگ 600 پس از میلاد را در مزرعه پیدا کرد.

در 15 اکتبر 2022، یک کشاورز به نام “ارکین توربیو” در حین کار در مزرعه سیب زمینی، جسم جامدی را روی زمین پیدا کرد. او که فکر می کرد به سنگ بزرگی برخورد کرده است، برای برداشتن سنگ سخت به کندن ادامه داد. سرانجام به تصویر سنگی بزرگی برخورد کرد که به شکل صورت و تنه انسان حک شده بود.

طولی نکشید که کشاورز متوجه شد مجسمه سنگی که پیدا کرد در واقع نسخه بزرگ مجسمه «بالبال» است. از این نوع مجسمه ها به عنوان سنگ قبر یا نشانگر قبر استفاده می شد.

مجسمه پیدا شده در مزرعه “ارکین” حدود سه متر است. این مجسمه مردی را نشان می دهد که نوعی زره ​​پوشیده است که یک دستش در کنارش و دست دیگر در جلوی بدنش تا شده است. شمشیر کوچکی در دست این مجسمه حک شده است اما قسمت پایینی آن نوشته نشده است و می توان حدس زد که این قسمت از مجسمه در زیر خاک مدفون بوده است.

اما مجسمه سنگی که در مزرعه “ارکین” پیدا شد، اولین مجسمه مشابهی نبود که در قرقیزستان پیدا شد. تاکنون چندین نوع بت پیدا شده است و می توان گفت استفاده از این بت ها در منطقه رایج بوده است.

دکمه بازگشت به بالا