مردم و اجتماع

آما و اگرهای آبگیری سد چمشیر

یک کارشناس آب از وزارت نیرو خواست جلوی توسعه و استفاده بی رویه از آب را بگیرد و تاکید کرد: انجام این کار تنها در صورتی ضروری است که حذف آب از چمشیر منجر به تغییر شوری خاک و آب منطقه و تولید آب شود. قدرت الکتریکی

به گزارش اخبار ایران من، سد «چمشیر» در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در منطقه کهگیلویه و بویراحمد و در پایان ساخت بر روی رودخانه زهرا قرار دارد و محاسبه آب آن نگرانی از تکرار فاجعه را دوچندان کرده است. ; این سد بر اساس طرح گچساران، یعنی همان طرحی که سد گتوند بر روی آن ساخته شده، ساخته شده است. این سد در سال 2009 مجوز زیست محیطی دریافت کرد و ساخت آن در سال 2010 آغاز شد.

علی سلاجقه – رییس سازمان حفاظت محیط زیست – او ابتدای آذرماه گفت تا زمانی که وزارت نیرو نتیجه خود را در خصوص برداشت آب از سد چمشیر ندهد، نمی توانیم پاسخ دهیم. حالا بعد از گذشت تقریباً یک ماه گفته است که ما قبلاً اعلام کرده‌ایم که اجازه نمی‌دهیم طرف دوم باشد و تا زمانی که تایید انجام نشود مسئولیت ماست. کارشناسان ما و وزارت نیرو مشغول کار میدانی هستند و پس از مشخص شدن نتیجه، وضعیت خود را اعلام می کنیم و فعلا رهاسازی آب وجود نخواهد داشت. حالا حوض چمشیر در شرف سرریز شدن است. این خبر در حالی منتشر می شود که وزارت الکترونیک نظر نهایی خود را اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید: آبیاری «چمشیر» را به مدت یک سال قطع کنید

آنچه تاکنون از کارشناسان محیط زیست در خصوص احداث و حفاری سد شنیده ایم، آسیب هایی است که در منطقه وارد شده است. هدف از ساخت این سد آبیاری مزارع کشاورزی در اراضی پست کهگیلویه و بوشهر و تامین آب شرب مردم این مناطق بوده است.

اردیبهشت 92 بود که مدیرعامل وقت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در خصوص ساخت طولانی ترین سد بتنی جهان با دو خلیج در ایران، بهره برداری از طولانی ترین سد خاکی کشور و ساخت چمشیر. سد و برق، گفت: در مدت کوتاهی که از ابتدای سال گذشته، در سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی، قبل از پایان اردیبهشت ماه، وزارت نیرو چندین حماسه بزرگ اقتصادی از جمله موارد ذکر شده را ایجاد کرده است. .

چمشیر حماسه اقتصادی یا عامل آلودگی محیط زیست؟

اکنون محسن موسوی خوانساری در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در پاسخ به این سوال که آیا استحصال آب از سد چمشیر یک معضل بزرگ اقتصادی برای توسعه کشاورزی است یا آسیب به محیط زیست و مردم منطقه، گفت: بر اساس آنچه کارشناسان و مسئولان وزارت دادگستری گفته اند. گفته اند. برق، برداشتن آب از چمشیر موضوعی است که اصولی مورد بررسی قرار گرفته است زیرا به این نتیجه رسیده اند که در تابستان با برداشت آب از چمشیر شوری آب رودخانه تغییر می کند.

وی در تشریح دو نکته مهم در این موضوع افزود: نکته اول از بالای سد است. مطالعه این سد حدود 20 سال پیش انجام شد. به عبارت دیگر، سد زمانی ساخته و به بهره برداری رسید که مصرف آب بالادست متفاوت بود. اخیرا مصرف آب در مناطق بالای فارس و کهگیلویه و بویراحمد و نورآباد بسیار بالا بوده به طوری که کشت برنج بسیار رواج یافته و برای آن آب پمپاژ می شود و در نتیجه مصرف آب افزایش یافته است. آنچه مهم است این است که استفاده از آب های سطحی را به دقت مدیریت کنیم تا آسیبی به سد وارد نشود. اما سد چمشیر با یک ایده راه اندازی شده است.

موسوی خوانساری ضمن اشاره به دومین نقطه رودخانه خیرآباد سفلی تصریح کرد: مناطق هندیجان و زیدون جزء خوزستان و نواحی خیرآباد عمده ترین مناطق در نواحی کهگیلویه و بویراحمد و بسیاری از مناطق در استان خوزستان هستند. این دو منطقه است. بهبود کشاورزی با تامین آب و ایجاد سیستم های آبیاری جدید. در صورت افزایش این هزینه ها، سطوح اعلام شده قبلی مورد مذاکره مجدد قرار می گیرد، بنابراین وزارت نیرو اجازه نمی دهد قیمت پایین دستی بیش از حد افزایش یابد.

وی تاکید کرد: متأسفانه در بالادست و پایین دست سد مسائل توسعه ای زیادی وجود دارد که وزارت نیرو باید از آن جلوگیری کند تا سد به اهداف خود برسد.

آیا چمشیر به اهداف خود رسیده است؟

این کارشناس آب در پاسخ به این سوال اخبار ایران من که هدف از ساخت سد چمشیر چه بوده است؟ وی تصریح کرد: طراح سد در گزارشات خود اهداف ساخت آن را بیان کرده است اما هنوز این سد تکمیل نشده است و اینکه آیا به اهداف خود رسیده یا خیر بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. پس از بهره برداری این سدها، کاربری های پایین دستی و بالادستی تعریف می شوند که بر اهداف سد تأثیر می گذارد. مثلاً برای مخزن گتوند در پایین دست تا محل سد اتفاقی نیفتاد، اما آب رودخانه با رفتن به اهواز و آبادان بسیار شور و آلوده می شود. دروغ است که این داستان در مورد گاتوند است زیرا استفاده بیش از حد و بی توجهی به رودخانه باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

آیا می دانید با حذف آب چمشیر موافق یا مخالف هستید؟ وی گفت: آبگیری سد چمشیر کارفرما، مشاور و کمیته ویژه ای دارد که باید در مورد آبگیری یا عدم آبگیری تصمیم گیری کنند. من فقط می گویم از سد و سیستم درست استفاده شود.

مزایا و معایب آب چمشیر در مناطق

وی در ادامه درباره مزایا و معایب زهکشی چمشیر بیان کرد: آب رودخانه در فصل تابستان در منطقه زیدون و هندیجان بسیار شور است و همچنین خاک منطقه را بسیار شور کرده است. یکی از اهداف سد چمشیر کاهش شوری خاک و آب است. اگر کم آبی این هدف را تامین کند، عالی است.

موسوی خوانساری افزود: نکته دوم اینکه بتوانیم برق تولید کنیم که نوعی انرژی تجدیدپذیر است. بنابراین رسیدن به این هدف ضروری است.

وی در پاسخ به منتقدان چمشیر گفت: باید در جلسات متوالی از دولتمردان سوال بپرسند و پاسخ دلخواه خود را بگیرند زیرا هیچکس بهتر از مهندسان مشاور و خدمات آنها پاسخ این سوالات را نمی داند. رئیس

موسوی خوانساری در پایان تاکید کرد: متأسفانه مطالب و مواردی در فضای مجازی توسط روزنامه ها منتشر می شود که مورد تایید دست اندرکاران طرح نیست. به عنوان مثال، داستان هایی در مورد پول و اعتبارات چینی وجود دارد که چین داده یا نداده است، اما آنها باید از مدیر پروژه بپرسند که واقعیت ها چیست. متاسفانه بدون اطلاع از واقعیت، گزارش این داستان ها در اینترنت و روزنامه ها مشکلاتی را به همراه داشته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا