مردم و اجتماع

آیا هر آتشی با آب خاموش می‌شود؟

یک باور رایج وجود دارد که آب با آتش متفاوت است و به همین دلیل بسیاری از مردم از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند. اما آیا می توان هر آتشی را با آب خاموش کرد یا گاهی آب داغ باعث سوزش بیشتر آن می شود؟ یک کارشناس ایمنی و آتش نشانی درباره آتش سوزی که با آب خاموش نمی شود صحبت کرده است.

رامین نایب پور در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در خصوص آتش سوزی هایی که با آب خاموش نمی شوند، گفت: آتش های ناشی از مایعات قابل اشتعال مانند بنزین که ترکیب آن از مولکول های غیر قطبی است، با آب خاموش نمی شود. گاهی اوقات جریان های الکتریکی نیز می تواند باعث آتش سوزی شود و این آتش سوزی ها را نمی توان با آب خاموش کرد. همچنین فلزات قابل احتراق مانند سدیم، پتاسیم، زیرکونیوم، فسفر سفید و … نیز همین محصولات را تولید می کنند.

نایب پور که یکی از باتجربه ترین آتش نشانان است نیز گفت: آتش سوزی در صورت تماس با آب می تواند خطرناک باشد. آتش را افزایش دهید اگر آتش توسط مواد خاصی ایجاد شود که می تواند با آب واکنش دهد، با آب نمی توان آن را خاموش کرد و برخورد آب با این مواد باعث گسترش آتش می شود.

وی همچنین درباره راه های آبی برای اطفاء حریق و اطفاء حریق در این گونه مواقع بیان کرد: هر کپسول آتش نشانی می تواند به روش خاصی از آتش محافظت کند. هر چیزی که به یکی از سه ضلع مثلث آتش سوخت، هوا و انرژی اشتعال برخورد کند، می تواند در خاموش کردن آتش مفید باشد. برای آتش سوزی های مختلف، عوامل خاموش کننده مختلفی وجود دارد که با خواص متفاوتی کار می کنند.

نایب پور در تشریح آتش سوزی ناشی از برق و روش های اطفای موجود گفت: وقتی برق آتش می گیرد ابتدا باید برق را قطع کرد. در صورت قطع برق می توان آتش را با هر خاموش کننده ای حتی با آب خاموش کرد. اما توصیه می شود در چنین آتش سوزی با گاز دی اکسید کربن آتش را خاموش کنید.

این کارشناس ایمنی و آتش نشانی در خصوص تاثیر بخار آب بر انواع آتش سوزی گفت: بخار آب در شرایط مختلف می تواند اثرات متفاوتی بر آتش داشته باشد. در واقع بخار آب با کاهش اکسیژن محیط و کاهش سوخت مصرفی در آتش سوزی در خاموش کردن آتش عمل می کند و با کاهش میزان اکسیژن محیط باعث گرفتار شدن افراد در آتش می شود.

در مورد ایمنی بیشتر بخوانید:


احتیاط در استفاده از کپسول اکسیژن


خطرات نهفته در هر خانه


در تابستان چه باید کرد و چه کاری انجام داد

وی با تاکید بر نقش آب به عنوان یکی از ارکان اصلی اطفای حریق گفت: در همه موارد می توان در موارد خاص و با استفاده از تجهیزات ویژه در همه گروه های آتش نشانی از آب استفاده کرد اما مهم این است که این اتفاق بیفتد. توسط کارشناسان انجام شود و قوانین آتش نشانی را بداند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا