مردم و اجتماع

آیا وارد موج هفتم کرونا شدیم؟

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و تحقیقات کمیته ملی علوم برای مقابله با کووید 19 با بیان اینکه وارد موج جدید کرونا شده ایم، گفت: متأسفانه پیش بینی می شود در روزهای آینده افزایشی داشته باشیم. تعداد بیماران سرپایی و بستری و تاج گذاری و معلوم نیست کی به این اوج می رسیم؟

دکتر. مسعود یونسیان در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در خصوص وضعیت کنونی کرونا در کشور گفت: متأسفانه انتظار داشتیم شیوع بیماری و مرگ و میر در این کشور بالا باشد. در کشور ما که این بیماری همچنان بیداد می کند. در میان همسایگان خود که به طور فزاینده ای نیز رایج شده اند، متاسفانه نظام بحرین به شدت افول کرده و به اوج خود رسیده است. قطر و امارات متحده عربی به اوج اپیدمی رسیده اند و در حال کاهش هستند. در نتیجه، این کشورها بدون رسیدن به یک قله اساسی سقوط کردند.

وی با تشریح اهمیت بیماری در کشورهای همسایه، گفت: این احتمال وجود دارد که بیماری در کشور ما نیز از این روند پیروی کند، اما با یکسری اصول منطبق است. در حالی که این میزان در کشور ما در حال افزایش است، خوشبختانه شیب آن بسیار کمتر از کوه های اومیکرون و دلتا است. یکی از دلایل این امر این است که امواج گذشته تفاوت های جدیدی داشتند اما اکنون با تفاوت هایی مواجه هستیم که می تواند خطر ابتلا به بیماری و خطر عوارض را کاهش دهد.

وضعیت دو گونه جدید کرونا در جهان

یونسیان ادامه داد: ممکن است شرایط کرونا در کشور ما با کشورهای همسایه و سایر کشورهای آفریقایی که رقم‌های BA4 و BA5 از آنجا منشأ گرفته و سیستم‌های آن‌ها رو به زوال بوده و همچنین ایالت‌های آمریکایی متفاوت باشد. افقی بوده است و غیره ناشی از آن یکی از مواردی است که باید در نظر گرفت که اگر این مفهوم را رعایت نکنیم ممکن است ریسک متفاوتی نسبت به این کشورها داشته باشیم. یکی از موارد تعطیلی مدارس و دانشگاه هاست که منجر به ناآرامی های اجتماعی بیشتر می شود. نحوه تجمع مردم در رستوران ها، سینماها، مکان های فرهنگی و غیره، سفرهایی است که واقعا در تابستان اتفاق می افتد. افرادی که در سال های اخیر خسته شده اند، با وجود چالش های پیشگیرانه، امسال نیز می توانند مطیع پیاده روی باشند.

وی در عین حال بر لزوم ثبت رویدادهای پیش رو و نشست های ویژه تاکید کرد و گفت: مهم این است که درباره مسائل بهداشتی که می بینیم بیشتر بدانیم، تفاوت های قابل توجهی در مدیریت طرح های سلامت وجود دارد. از رعایت بهترین اقدامات بهداشتی و ماندن در فضای باز و دور تا عدم رعایت این روش در مناطق بسته بدون توجه به فاصله و غیره. متأسفانه برخی از افراد عمداً دستورالعمل ها را نادیده می گیرند.

اهمیت ارتباط مناسب با عراق در سفر اربعین

یونسیان در مورد کرونا عراق بر اهمیت ارتباط موثر با هیئت اربعین تاکید کرد.

آیا وارد موج هفتم شده ایم؟

وی با بیان اینکه وارد موج جدیدی شده ایم، گفت: اکنون برخی به این موج هفتم می گویند و برخی دیگر می گویند هرکدام متفاوت است و از آنجایی که ما خیلی متفاوت هستیم به نقطه ششم رسیده ایم. تامین مالی با این حال ما وارد موج جدیدی شده ایم، اما اینکه چه زمانی به اوج می رسیم و این نقطه چگونه خواهد بود، مشخص نیست. چون خیلی به چیزی که گفتم بستگی دارد.

یونسیان گفت: می‌توان گفت بر اساس آنچه در دنیا دیده‌ایم، یا BA5 کشور غالب کشور است یا به زودی کشور غالب خواهد بود. هفته گذشته 54 درصد از ویروسی که در سراسر جهان ردیابی شد BA5 بود و 83 کشور شیوع ویروس را گزارش کردند. در نتیجه در کشور ما این مشکل در آینده نزدیک بیشتر یا بیشتر می شود. پیشنهاد من این است که اگر BA5 برنده نشد دلیلی برای افزایش هزینه ها نداریم اما انتظار نتایج دقیق تری از وزارت بهداشت داریم.

چه کسی باید نرخ یادآوری را تزریق کند؟

وی همچنین با اشاره به بحث‌های اخیر کمیته بین‌المللی علمی حذف کرونا خاطرنشان کرد: در کمیته جهانی واکسیناسیون، موضوع چهارمین واکسن مطرح شد. در کمیته بین المللی واکسیناسیون، تصمیم گرفته شد که تمام افراد بالای 18 سال، صرف نظر از تعداد واکسن هایی که دریافت کرده اند، اگر شش ماه از آخرین دوز آنها گذشته باشد، نوبت چهارم خود را دریافت کنند. توصیه می شود افراد بین 12 تا 18 سال در صورت قرار گرفتن در گروه های پرخطر یک یادآوری استاندارد دریافت کنند.

یونسیان تاکید کرد: در عین حال قصد کمیته علمی استفاده از ماسک در شهرهای قرمز رنگ حتی در مناطق باز بود. برخی شهرها باید در یک منطقه بسته از ماسک استفاده کنند. علاوه بر این، واکسن باید در نظر گرفته شود.

وی گفت: متاسفانه در روزهای آینده افزایش سرپایی، بستری و فوتی بر اثر کرونا خواهیم داشت و معلوم نیست چه زمانی به اوج می رسیم. در عین حال، زمانی که موارد جدید ما به اوج خود می رسند، مانند موج های قبلی چهار تا شش هفته بعد، ممکن است میزان مرگ و میر ما افزایش و کاهش یابد. بنابراین، زمانی که به اوج یک بیماری جدید می رسیم، می توان در مورد طول مدت میزان مرگ و میر صحبت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا