مردم و اجتماع

احتمال وجود اختلال ژنتیکی؛ تهدیدی که در هیاهوی جنسیت توله یوزها گم شد

یک متخصص زنان و زایمان گفت: موضوعی که اکنون مهمتر از توله سگ ها است، هشدار دادن ناهنجاری های مادرزادی به آنها است زیرا یکی از توله ها فوت کرده است. آگالو

بهرنگ اکرامی در گفت وگو با اخبار ایران من وی در تشریح روند تشخیص جنسیت توله های تازه متولد شده گفت: تصورات نادرست در مورد جنسیت توله ها به دلیل فوریت های مطبوعاتی بود که قبل از تایید فناوری این موضوع را گزارش کردند. چنین داستان هایی نباید بدون تایید منتشر شوند زیرا مردم آنها را دنبال می کنند و اطلاعات نادرست باعث ایجاد نظرات مختلف می شود.

وی درباره نحوه تشخیص جنسیت توله ها گفت: در زمان اعلام اولیه جنسیت توله ها در اتاقی مربوط به «ایران» بودم و تحت عمل جراحی قرار می گرفتم. توله ها نیز در جعبه مخصوص نگهداری می شدند. از آنجایی که توله ها باید 48 ساعت پس از تولد در آغوش مادر باشند، اجازه دادیم زمان بگذرد. دو روز بعد از معاینه توله ها متوجه شدم که آنها نر هستند. این اتفاق با واکنش منفی نسبت به این موضوع مواجه شد.

اکرامی افزود: نظر کارشناسان ما در روز اول این بود که توله ها زن هستند. من هم مراقب خانم چیتا بودم. یکی از توله ها نیز مشکل تنفسی داشت و زنده ماند. حتی وزن توله سگ پس از تغذیه افزایش نیافت و حتی کاهش وزن در آن مشاهده شد.

وی در مورد احتمال ابتلا به این نوع بیماری گفت: در گربه ها به دلیل اختلالات ژنتیکی و پرورشی احتمال بروز این مشکلات وجود دارد. ظاهر نر این سه فرزند به دلیل افزایش ضریب همخونی است. هر چه خانواده به یکدیگر نزدیکتر باشد، ضریب همخونی بیشتر است و هر چه ضریب همخونی بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی بیشتر می شود.

اکرامی در ادامه بیان کرد: «فیروز» – یک یوزپلنگ نر – از توران و «ایران» از میاندشت گرفته شده و احتمال وجود پیوند قوی بین آنها وجود دارد. بنابراین، گرفتن مدل های ژنتیکی از این گونه ها مهم است.این یک علامت هشدار است که ما باید نگران این نوع بیماری باشیم.

علائم بیماری ژنتیکی در هنگام مرگ یکی از توله سگ ها

یک دامپزشک متخصص زنان و زایمان افزود: فرقی نمی کند که توله ها نر باشند یا ماده. در عوض، دیدن مشکل ژنتیکی در توله سگ ها بسیار مهم است. اگر توله ها ماده بودند، اوضاع بهتر می شد، اما شکل نر به ما حس باروری می دهد. مهم ترین مسئله در حال حاضر ناباروری است و مهمتر از آن از هر 3 کودک 1 نفر مشکل دارد.

وی در تشریح آثار خودشیفتگی گفت: باروری به این معنی است که تولید مثل در موجودات زنده انجام می شود، اما جنسیت که زنانه است کاهش می یابد. زنان جوان تر احتمال بیشتری دارد که نژاد نژادی را کاهش دهند. به دلیل ناباروری و وزن کم هنگام تولد. این بدان معناست که مرد می تواند با دخترش رابطه جنسی داشته باشد زیرا مرد منطقه را تحت کنترل دارد. به این ترتیب رابطه افزایش می یابد و میزان همخونی افزایش می یابد. این دومینو در نهایت منجر به نارسایی اندام، اختلالات ژنتیکی در اسپرم، رشد ریه جنین، اختلالات پوستی، فک و صورت و اختلالات گونه می شود.

اکرامی افزود: قابل توجه است که ما به استعداد ژنتیکی برای پرورش خرگوش پی برده ایم. ما متوجه شدیم که بارور هستیم و نیاز به تعمیر داریم. این جنایت در کنار تصادفات جاده ای و حمله سگ ها یکی از جدی ترین جنایت ها در نوع خود است.

راهی برای افزایش تنوع خرگوش; ازدواج خانوادگی ممنوع

وی با اشاره به حل این مشکل گفت: باید از شر مردان منطقه خلاص شویم و انواع ژن ها را اضافه کنیم. ما باید ببینیم که چگونه می توانیم افرادی را که در این منطقه مستقر هستند، بسازیم. بدون شک تنوع ژنتیکی زیاد منجر به مشکلات ژنتیکی کمتری خواهد شد. هر چه فاصله از هم دورتر باشد، بیماری ژنتیکی کاهش می یابد. نرزا چالشی است که گوزن های زرد نیز با آن روبرو هستند. دو سوم گوزن های زرد کشور ما را نر تشکیل می دهند.

این پزشک افزود: «فیروز» 10 سال است که در توران بوده و دختران منطقه می توانند دختران او باشند. در واقع ممکن است حذف «فیروز» از توران کار انواع سرزمین ها بوده باشد. مردان مناطق دیگر و همچنین تنوع ژنتیکی نیاز به استفاده دارند، این طرح ها ارزشمند هستند و علاوه بر بلوغ و آزادسازی اسپرم برای ما، مشکل ژنتیکی را نیز به ما یادآوری می کنند. اما «فیروز» و «کوشکی» – نر یوزپلنگ – پیر هستند و آفتاب ندارند.

برای انتشار خبر خوب عجله نکنید

اکرامی در پایان با انتقاد از سیستم سگ زنی گفت: متاسفانه شورا سرعت بخشیدن به مژده ها را دارد و باعث می شود بحث هایی که در اتاق کوچک انجام شده منتشر شود. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. باید یک ماه طول بکشد و روز سوم برای شروع کمپین نامگذاری خیلی دیر است. این نیز شک و تردیدهایی را در مورد وضعیت ما در ذهن ما ایجاد کرد. وکالت از توله ها باید به صورت تخصصی و در قالب یک کارگروه حرفه ای انجام شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا