مردم و اجتماع

افزایش آمار سیگاری‌ها در بحران کرونا / سن شروع مصرف دخانیات در کشور

مدیر شورای تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از افزایش مصرف دخانیات در هنگام سکته قلبی خبر داد.

دکتر. غلامرضا حیدری در گفت وگو با اخبار ایران من همزمان با هفته سلامت وی در خصوص نقش مردم، مسئولان و سازمان‌ها در کاهش و ممنوعیت استعمال دخانیات گفت: قبل از شیوع کرونا حدود 15 درصد افراد بالای 15 سال، حدود 25 درصد مردان و حدود 5 درصد زنان سیگار می‌کشیدند. ; «بله، این اعداد در مصرف قلیان متفاوت است.

وی در خصوص آمار قلیان در کشور افزود: در دوران کرونا حدود 20 درصد از مردان و زنان قلیان مصرف می‌کردند که برخی از آن‌ها سیگار را ترک کردند، اما پس از کرونا، بسیاری از مصرف‌کنندگان آن را ترک کردند. دوباره شروع به کشیدن سیگار کردند.

آمار استعمال دخانیات و قلیان در مردان و زنان ایرانی

رئیس مرکز تحقیقات مبارزه با دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام افزایش مشهود آمار مصرف دخانیات در دوران کرونا، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد مردان و 10 درصد زنان سیگاری هستند که حدود 30 درصد هستند. برای قلیان.” هم در مردان و هم در زنان وجود دارد.

سالهای اول مصرف سیگار در مردان و زنان

حیدری در خصوص سن مصرف دخانیات با اشاره به مصرف دخانیات در دنیا گفت: به نظر می رسد هر ده سال یکبار سن افراد سیگاری در کشور کاهش می یابد. با توجه به توسعه جمعیت و در دسترس بودن تنباکو در این منطقه، آمارهای اخیر نشان می دهد که مردان زیر 15 سال 17 سال سن دارند تا زنان شروع به کشیدن سیگار کنند.

اثرات “تنباکو” بر سلامتی

وی در خصوص عوارض استعمال دخانیات نیز به اخبار ایران من گفت: تقریباً تمام اعضای بدن از طریق سیگار آلوده می شوند و در واقع دخانیات همه قسمت های بدن را درگیر می کند.

حیدری به آمار بیماری‌های مرتبط با دخانیات اشاره کرد و گفت: تقریباً 75 درصد بیماری‌های ریوی، 60 درصد بیماری‌های قلبی و بیش از 50 درصد سرطان‌های اعضای بدن متاثر از مصرف دخانیات است.

هزینه های پنهان تنباکو

وی همچنین در ادامه به فواید سلامتی سیگار اشاره کرد و به جنبه های پنهان این سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: در هر جامعه ای هزینه های پنهانی که سیگار برای جامعه به همراه دارد 4 تا 10 برابر هزینه خرید و مصرف دخانیات است. “

حیدری همچنین به هزینه سیگار در ایران اشاره کرد و گفت: اعدادی که در منطقه ما وجود دارد در رابطه با بیماری های ناشی از مصرف سیگار، بستری، جراحی، غیبت است. در محل کار ناشی از بیماری و بیمه افراد سیگاری به شرح زیر اعمال می شود. انواع و اقسام مشکلات را می توان در دسته بندی هایی مانند هزینه های پنهان سیگار مشاهده کرد.

قانون پیشرفته کنترل و تنظیم دخانیات در ایران

حیدری در ادامه به ممنوعیت جامع مبارزه با دخانیات اشاره کرد و گفت: ممنوعیت مصرف دخانیات در ایران در بسیاری از کشورها وجود ندارد و ما در این زمینه کمی از کشورهای دیگر جلوتر هستیم. این قانون برگرفته از کنوانسیون جهانی فرآورده های دخانی در ایران و 180 کشور دیگر در سراسر جهان است که درگیر آن هستند و شامل دعاوی مختلف می شود.

وی در خصوص اجرای مفاد این قانون افزود: مانند بسیاری از موارد دیگر، ضعف هایی در قانون وجود دارد و دادسرا علاوه بر تبعات قانونی، چالش ها و چالش هایی نیز دارد.

تصاویر هشدار دهنده دیگر مانعی ندارند

رئیس شورای تحقیقات دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به چند موضوع قانون مبارزه با دخانیات گفت: به عنوان مثال در یک تغییر شش ماهه قانونگذاری، تصاویر هشدار دهنده روی سیگار ذکر شده است. بسته‌ها، اما این اتفاق افتاد. «سال‌هاست که در کشور ما وجود نداشت و عکس‌های قدیمی منتخب هنوز وجود دارد، بنابراین مانع از خرید سیگار نمی‌شود.

مالیات پایین و قیمت بالای تنباکو در این کشور

وی به مالیات دخانیات نیز اشاره کرد و گفت: مالیات دخانیات در کشور ما بسیار پایین است. این امر باعث افزایش سیگار کشیدن در منطقه می شود.

وی در خصوص تصویب قانون مبارزه با دخانیات افزود: این قانون 20 سال پیش تصویب و تصویب شد اما هنوز به طور کامل اجرایی نشده است و برای رسیدن به کمال نیاز به همکاری گروه ها و سازمان ها از طریق دولت است.

تنباکو ماده ای است که باعث کاهش باروری در مردان و زنان می شود

حیدری در پاسخ به سوال اخبار ایران من درباره تاثیر سیگار بر باروری گفت: این مطالعات قدیمی است و به طور کلی بررسی ها نشان می دهد که سیگار باعث کاهش باروری در مردان و زنان می شود.

حیدری در ادامه گفت: سیگار از دو جهت باعث کاهش باروری می شود. اولاً چرخه تخمک گذاری را در زنان کاهش می دهد و ثانیاً در مردان تعداد سلول های جنسی را کاهش می دهد و در نتیجه شانس خانواده اسپرم را کاهش می دهد.

وی همچنین به موضوع دود سیگار اشاره کرد و گفت: حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز عوارض این عوارض را برای زنان و مردان ایجاد می کند.

او می گوید یکی از راه های کمک به افراد مبتلا به ناباروری، ترک سیگار است.

حیدری به مطالعه اخیر مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت:

وی در خصوص گسترش مصرف قلیان در جامعه افزود: اگرچه به نظر می رسد مصرف قلیان در جامعه وجود داشته باشد، اما قانون منع مصرف یا ممنوعیت مصرف قلیان وجود دارد، اما علاوه بر مصرف آن، وجود دارد. ایراداتی است که باید در جامعه وجود داشته باشد. سیگار کشیدن، اما برای سی قلیان خانواده های زیادی با هم قلیان می کشند.

حیدری در مورد گزینه های جایگزین گفت: در حال حاضر دستگاه جدیدی ساخته و استفاده می شود که به جای تنباکو، اکسیژن و نیتروژن مصرف می کند. یعنی همین نوع قلیان را دارد و به این ترتیب در صورت موثر بودن این روش ممکن است راه بهتری برای استفاده از قلیان در منطقه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا