مردم و اجتماع

ایران، دومین کشوری که با شیبی تند به سوی سالمندی می رود/تکمیل پیش‌نویس لایحه حمایت از سالمندان

ناظر اجرای کلیه اشکال حمایت از حقوق سالمندان از تکمیل این سند خبر داد و اظهار داشت: به دستور شورای ملی سالمندان، تدوین دستور حمایت کامل صورت گرفت. حقوق سالمندان در 35 ماده تهیه و آماده ارائه به وزیر می باشد.

محمود عباسی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و یکی از بنیانگذاران برنامه اخبار ایران من، وی با اشاره به اینکه جمعیت ایران رو به افزایش است و به دلیل عدم سیاست های جمعیتی و کنترل موالید، سن پیری ایران در بالاترین حد خود قرار دارد، افزود: ایران با شیب دومین کشور بزرگ پس از ژاپن است. رفتن به پیری؛ در حالی که سالمندی یک نعمت است و در عین حال نشانه رشد، توسعه و تامین سایر نیازهای اولیه مانند سلامت و حمایت جامعه و به عبارتی نشان دهنده سطحی از رفاه است، اما بدون بخشش. زیرساخت های ضروری و بیمه و امنیت عمومی و حمایت قانونی با خوب و محدود نمی تواند تامین شود.

وی ادامه می دهد: «قبل از این پیروزی مردم 55 سال و اکنون 75 سال زندگی می کردند. این امر نشان دهنده تحول اقتصادی جمعیت نسبت به گذشته است، اما در عین حال باید دشواری های شروع در این منطقه را نیز در نظر گرفت.

رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران و ناظر بر روند تدوین سند جامع حمایت از حقوق سالمندان با اشاره به پایین بودن نرخ زاد و ولد در ایران گفت: در 30 سال آینده 30 درصد جمعیت کشور خواهند بود. سالخوردگی و کمبود مایحتاج اولیه، بهداشت عمومی، برنامه های اجتماعی و آموزش و سایر برنامه های توسعه، با مشکل جدی مواجه هستیم. بنابراین ارزیابی مجدد تمامی محصولات و خدمات در این زمینه حائز اهمیت است تا بتوانیم در جهت رفاه و آسایش سالمندان و احقاق حقوق آنها اقدام کنیم. برای این کار باید سندی جامع برای حمایت از حقوق سالمندان تهیه کرد تا به این سوال که نقش سالمندان در این کشور چیست و چگونه باید به آنها کمک کنیم؟ ما باید بین تجهیزات و حرکت در داخل سیستم ارتباط برقرار کنیم.

عباسی ادامه داد: از این رو شورای کشوری سالمندان برای تدوین سند جامع حمایت از حقوق سالمندان و با دستور انجام دو طرح تحقیقاتی در قالب یک تیم تحقیقاتی متخصص در این زمینه، الگوبرداری کرده است. تصمیم گرفت تحقیقات لازم را در این خصوص انجام دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه با معرفی مرحله اول مطالعه، ادبیات بین المللی و نشریات حقوق بشر مورد مطالعه قرار گرفت و تحقیقات مشابهی انجام شد، خاطرنشان کرد: و مقیاس را بررسی کردیم. در مطالعات و تحقیقات میدانی، با تهیه و نوشتن سوالات برای گروه‌های آسیب‌دیده مانند ارشد و مدیران و متخصصان، نیاز آن‌ها به داشتن ایده‌های دقیق، روشن و دقیق در تهیه و نگارش لایحه بر اساس ایده‌های ارشد را شناسایی کردیم.

ناظر فرآیند سند کامل حمایت از حقوق سالمندان با اذعان به اینکه در تهیه و نگارش سوالات، نظرسنجی از سیاستگذاران، برنامه ریزان، ناظران، پزشکان و سایر حوزه های مرتبط صورت گرفت، گفت: سیاست‌های توسعه، قوانین مصوب مجلس و قوانین و مقررات مربوط به سالمندی، تلاش کردیم فرصت‌ها و چالش‌های موجود در این زمینه را شناسایی و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم.

عباسی همچنین با بیان اینکه نتیجه مطالعه تیمی پژوهشی و بانیان طرح بررسی موضوع در معارف دینی و اخلاق و معارف اسلامی بود، یادآور شد: نتیجه این کار تهیه گزارش کامل بود. هدف از حسابداری حقوق بشر سالمندان را بیان کنید.

وی افزود: پس از دریافت سند کمک مالی، در مرحله دوم پروژه، سندی را برای حمایت از حقوق سالمندان تنظیم و تنظیم کردیم و پیش نویس خط مشی به هیئت تخصصی و هفتم ارائه شد. پیش نویس کتاب مقدس در ماده 35 نوشته شد و مبنای این کار به شورای ملی سالمندان ارائه شد.

عباسی گفت: انتظار دارد این لایحه به تصویب شورای بزرگان و هیات وزیران برسد و برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

ناظر تدوین سند جامع حمایت از حقوق سالمندان با توجه به اینکه قانون به لحاظ ساختاری نیز به موضوع پرداخته است، تصریح کرد: به همین دلیل، اگرچه شورای حقوق بشر سازمانی است که از سالمندان مراقبت می کند، اما این تنها سالمندان نیستند که تحت تأثیر حقوق بشر قرار می گیرند و نقش دبیرخانه شورای سالمندان باید ارتقا یابد.

وی تاکید کرد: آموزش، فرهنگ، فرهنگ، ثروت و رفاه سالمندان باید حذف شود. نقش شورای ملی سالمندان در شورای آزادی نیست و ما معتقدیم این دبیرخانه باید در وزارت بهداشت و ایمنی عمومی ارتقا و ایجاد شود.

عباسی تصریح کرد: بحث شهروندی و حقوق اساسی سالمندان جزء دیگری از قانون است که همه حقوق را در آن قید کرده ایم. یکی از بزرگترین چالش ها و چالش هایی که باید به آن توجه شود این است که نگرش ها و همدلی هایی که در میان سالمندان وجود دارد باید با نگرش های مثبت جایگزین شود و پس از در نظر گرفتن حقوق اولیه سالمندان متوجه شویم که باید زمینه های لازم را فراهم کنیم. منابع تضمینی برای حمایت از حقوق سالمندان.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا