مردم و اجتماع

با کمک مراکز علمی و دانشگاهی افزایش آمار سرقت را  آسیب شناسی کنید

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره لزوم تغییر آیین نامه و رویه و نقش مجلس در قانون، لزوم همکاری قضات، مسئولان، فقه، علم، آموزش، حوزه علمیه. و امکانات پیشرفته تشخیصی و آزمایشی وی بر لزوم اقدام برای رسیدگی به موضوع عدم رعایت احکام زندان و بهبود مجازات پس از حبس تاکید کرد.

اردشیر مطهری در گفت وگو با اخبار ایران من، درباره میزان محرومیت مجازات سارقان و سارقان وی گفت: سرقت یکی از قدیمی ترین جرایمی است که در نقاط مختلف دنیا انجام می شود. این پدیده نه تنها باعث از بین رفتن جسمانی نسل بشر می شود، بلکه آرمان ها و مفاهیم امنیت انسانی را نیز از بین می برد.

وی افزود: آمارهای منتشر شده از سوی دستگاه حاکمه نشان می دهد که در سال های اخیر تعداد سارقان در کشور افزایش یافته است.

سخنگوی گرمسار و آرادان بر برخورد با سارقان متخلف امنیت عمومی تاکید کرد و گفت: مجازات سارقان جرم است. ، که دزد به عنوان مثال برای حفظ حقوق بشر و حریم خصوصی است.

مطهری گفت: متأسفانه بسیاری از عاملان خشونت، آدم ربایی، سرقت، مواد مخدر و امثال آن در شهر برای زنان و کودکان شهروندان و شهروندان و افرادی که بارها توسط پلیس دستگیر شده اند، تنش ایجاد می کنند. وی گفت: این نشان می‌دهد که تحریم‌های دادگاه‌ها محدودکننده نیست و قانون در برخورد با این افراد ضعیف است و همچنین در زندان برای اصلاح آنها آموزش ندیده است.

مطهری بر ضرورت اصلاح قانون و روند پیشگیری و نقش قانونگذار در تاکید بر ضرورت همکاری قضات، مسئولان، قانونگذاران، علم، آموزش، حوزه های علمیه و حوزه پژوهش های نوین تاکید کرد. و برای رفع مشکل اقدام کنند.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس 11 با اشاره به حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در 21 آبان 1397 یادآور شد: حجت الاسلام اژه ای اولین قوه قضائیه. عواقب جرم در جامعه بوده و امید است در طول مدیریت قضایی خود اقداماتی را برای رسیدگی به این مهم در برنامه ریزی و اجرا انجام دهد.

مطهری اختلاف درآمد، نرخ بالای بیکاری، بیکاری جوانان، تورم بالا، شاخص فقر و ضریب جینی، تحصیلات مردان، شهرنشینی، تعداد افراد معتاد به الکل و تعداد طلاق را از دلایل وقوع سرقت در کشور برشمرد. تحقیقات نشان می دهد که نرخ سرقت رابطه منفی و مهمی با اصلاحات مالی مانند درآمد و رابطه مثبت و مهمی با افزایش قیمت، فقر و بیکاری جوانان دارد.

وی گفت: بیکاری که به معنای عدم دسترسی به درآمد قانونی است، دزدی باعث جذابیت برخی افراد می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار شهروندان از دادگاه ها و دستگاه های حاکمیتی است که با تروریست ها بدون عواقب جدی برخورد کنند و تحریم ها باید به گونه ای باشد که متخلف مرتکب جرم دیگری نشود. مردم از دیدن آن درسی خواهند آموخت.

مطهری مهمترین گام در کاهش سرقت را تبدیل شدن به رویکردی فراگیرتر با تروریسم اقتصادی دانست و گفت: این رویکرد دارای سه بعد اقتصادی، اجتماعی و پیشگیری است. با وجود سیاست های اقتصادی برای کاهش فقر، بیکاری و نابرابری مالی، افزایش هزینه های دولت برای جرم و جنایت تأثیر عمده ای نداشته است. از سوی دیگر، نقش آموزش در تبدیل مجرمان و سارقان به شهروندان قانونمند، همراه با ایجاد تحول اقتصادی در کاهش آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد، خطر سرقت را کاهش می دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا