مردم و اجتماع

جداسازی توله یوزها از توران؛ اتفاق یا قصور؟

یک کارشناس محیط زیست و مدیریت حیوانات وحشی با تشریح ظاهر دو بچه میمون تازه پیدا شده در توران گفت: حضور دام و چوپان در پارک ملی توران تنها نشان دهنده ناکامی و ضعف سازمان در حفاظت از طبیعت است. محیط.

به گزارش اخبار ایران من، شنبه 21 آذرماه بود که حسن اکبری – معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست – از انتقال دو کودک با قفس توران حفاظت شده به منطقه حفاظت شده برای حفظ جانشان خبر داد. او تولد یوزپلنگ در نیمه دوم پاییز در فرهنگ توران را پدیده ای نادر توصیف کرده بود.

عبدالله سالاری در گفت وگو با اخبار ایران من وی در پاسخ به این سوال که آیا فصل زاد و ولد یوزپلنگ بهار است، گفت: در ایران فقط در فصل بهار کار تحقیقاتی در خصوص تکثیر یوزپلنگ انجام نشده است، اما بر اساس مسائل علمی و مطالعاتی که در اطراف انجام شده است. جهان پرورش یوزپلنگ فصلی نیست. به عبارت دیگر هیچ وابستگی به فصل، سن و محیط وجود ندارد، بنابراین تولد این دو فرزند در این فصل اصلا اتفاق غیرعادی نیست.

یک اتفاق عجیب؛ حضور چوپان یا تولد همه بچه ها در پاییز؟

وی حضور یک چوپان در پارک ملی توران را تعجب آور دانست و افزود: آنچه که جای تعجب دارد این است که یک چوپان باید دو بچه میمون بسیار مهم را بگیرد؟ چرا سازمان حفاظت محیط زیست ایران که بهترین گورکنان آسیا را دارد نتوانسته است به مردم و چوپانان محلی آموزش دهد و به آنها اطلاع دهد که با دیدن حیوانات در طبیعت دست به این گونه گرانبها نزنند. ? در طبیعت غیرممکن است که مادر فرزندان خود را رها کند. اغلب بچه ها را در جایی پنهان می کند و خودش به شکار می رود و غذا می پزد یا از ترس سگ های گله و حضور چوپان در دوردست ها پنهان می شود.

این کارشناس حیات وحش افزود: باید ببینیم که آیا صید این توله گرگ ها با نیت خیر انجام شده یا مثلاً برنامه ای برای قاچاق حیات وحش داشته اند؟ ما هنوز چیزی در این مورد نمی دانیم. در واقع باید از نگاه یک کارشناس بررسی شود که چرا سازمان محیط زیست در این سال ها اجازه حضور حیوانات در پارک ملی توران – مهمترین مکان یوزپلنگ های مورد علاقه – را داده است؟ حضور حیوانات و ناآگاهی جامعه در حفاظتگاه طبیعی – که بالاترین کیفیت و حفاظت را در کشور دارد – نکته مهمی است که باید بر آن تاکید کنیم. این ماجرا فقط نشان از بی دقتی و ضعف سازمان محیط زیست دارد چرا که کار هیچ سازمان دیگری نیست که چنین کارهایی انجام دهد.

سالاری تاثیر محیط زیست بر ایمنی راه ها را مهم عنوان کرد و گفت: در بحث ایمنی راه ها و نرده ها، ساخت پل و تونل، کمیسیون معتقد بود که باید با وزارت راه و شهرسازی تماس بگیرد، اما موضوع بی ربط است. با هر موجودی غیر از طبیعت معامله کنید.

آیا آموزش جامعه صورت می گیرد؟

وی با تاکید بر اهمیت آموزش جامعه خاطرنشان کرد: آموزش جامعه نکته بسیار مهمی است که به دلیل نتایج اخیر در این زمینه ها مغفول مانده است. هرچه بگویند اقداماتی انجام شده است اما با نتایج فعلی که دیده ایم یا سازمان کارهای لازم را اشتباه انجام داده و کوتاهی کرده است یا اصلا کاری نکرده است.

بدون بودجه بهانه است؟

کارشناس محیط زیست و مدیریت حیوانات وحشی در پاسخ به صحبت های مسئولان سازمان محیط زیست درباره مشکل بی پولی در امر حفاظت از محیط زیست، گفت: کمک های بین المللی می تواند برای تامین هزینه ها استفاده شود، اما اصلی ترین موضوع موضوع این است: سازمان می گوید ما برای حفاظت پول نداریم و از طرفی به مسائلی مانند داوطلبان قرق و امنیت آنها و مردم محلی توجهی نمی کند. مردم محلی و علاقه مندان در برخی مناطق گل و لای ایجاد کرده اند و از مناطق محافظت می کنند تا با تخریب مناطق پس از حفاظت، درآمد کسب کنند. این کار به مدت حدود دو سال انجام شد و علاوه بر ایجاد زیستگاه های انعطاف پذیرتر و بهتر، تعداد حیوانات وحشی در رودخانه های ایجاد شده افزایش چشمگیری یافت.

سالاری بیان کرد: این ضعف سازمانی است که با استفاده از جوامع و تعامل با جامعه به هر دلیلی نتوانست مشکل را حل کند. محافظان فداکار نمونه خوبی از امنیت بودند و در حال حاضر، مردم هفته گذشته به دلیل بی پولی و کمبود بودجه از سوی اداره امنیت، کار خود را ترک کردند.

آیا دو کودک پیدا شده زنده خواهند ماند؟

وی درباره بهترین راه مقابله با دو توله گرگ توضیح داد: طبق شنیده هایش این دو توله ماده هستند. اگر آنها مؤنث باشند، اوضاع بدتر می شود زیرا آنها دو دختر دختر را که توانایی تولید مثل داشتند، حذف کرده اند. بر اساس تحقیقات انجام شده، تعداد مردان در فرهنگ ایرانی بیشتر از زنان است.

این کارشناس حیات وحش افزود: «پیروز» و برادرانش «پیروز» ماندگار شدند. بنابراین نمی توان تخمین خاصی از احتمال بقای آنها ارائه داد. چگونه از تجربیات گذشته خود استفاده کنیم؟ آیا همین مراحل را تکرار می کنیم یا برنامه جدیدی داریم؟ هنوز از برنامه های این سازمان اطلاعی نداریم.

سالاری در پایان گفت: این ماجرا چیز بیشتری دارد. آنچه ما نمی دانیم بیشتر از آن چیزی است که می دانیم. مسئله اصلی این است که دام ها باید به هر طریق ممکن از زیستگاه های یاک ها حذف شوند. علاوه بر این، آموزش جامعه مورد غفلت قرار گرفت و توجهی به آن نشد که باید مورد حمایت قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

اما اگر دو فرزند در پاییز به دنیا بیایند

آخرین حالت همه بچه های توران

تولد غیرمنتظره یک گاومیش در پاییز

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا