مردم و اجتماع

حال ناخوش تالاب‌های مرزی/ آبگیری ۲۰ تا ۳۰ درصدی تالاب جازموریان

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در پی جاری شدن سیل در چند روز گذشته در مناطق مختلف کشور از زهکشی 20 تا 30 درصدی تالاب جازموریان خبر داد و در عین حال گفت: : تالاب هامون خشک است و هورالعظیم و گاوخونی خوب نیست.

آرزو اشرفی زاده در گفت وگو با اخبار ایران من وی همچنین به باتلاق هایی که در اثر سیل اخیر آبگیری شده اند اشاره کرد و گفت: بر اساس تصاویر ماهواره ای باتلاق جازموریان بین 20 تا 30 درصد کاهش یافته است و سیل همچنان در حال ورود به سواحل استان هرمزگان است و این مرداب ها بسیار است. تحت تاثیر این باران نسبت به سایر تالاب ها.

خشک شدن اقیانوس های ما ادامه دارد

وی به تالاب هامون اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه آب وارد حوضه هیرمند علیا و پشت سد کمال خان می شود اما تالاب هامون از رودخانه هیرمند افغانستان آب دریافت نکرده و اکنون 100 درصد خشک است. سال گذشته به دلیل انحراف رودخانه هیرمند، دریاچه هامون از این رودخانه آب دریافت نکرد.

اشرفی زاده افزود: علاوه بر توافقات موجود بین دو کشور در زمینه آب شرب و کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرده است تا جریان آب از کانال طبیعی هیرمند برای حفاظت از حیات تالاب هامون پیگیری شود، زیرا. معیشت تالاب هامون به سیل بستگی دارد.

وی به اقدامات وزارت امور خارجه و وزارت نیرو در خصوص خشک شدن دریاچه هامون اشاره کرد و افزود: مسئولان مربوطه پیگیر روند برداشت آب به صورت طبیعی هستند تا بتوانیم پاکیزه داشته باشیم. اب. از ماهیت مشترک بین دو کشور است. در غیر این صورت ایران و افغانستان به دلیل خشک شدن دریاچه هامون باید اثرات ریزگردها را تحمل کنند. امیدواریم با همکاری دولت افغانستان این تالاب ها زنده بماند و به کار خود ادامه دهد.

وضعیت ناخوشایند دریاچه هورالعظیم

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست درباره وضعیت تالاب هورالعظیم پس از سیل اخیر گفت: تالاب هورالعظیم نیز خوب نیست. حدود 50 درصد از حق آبه هورالعظیم از طرف ایران اعطا شد، اما به دلیل خشکسالی گسترده این امر از طرف عراقی انجام نشد. اخیرا شاهد آتش سوزی ناشی از این خشکسالی در عراق در هورالعظیم بوده ایم. ما به دنبال همکاری برای خاموش کردن آتش بزرگ در خاک عراق هستیم.

وی افزود: در صورت تداوم وضعیت هورالعظیم در اواخر تابستان و پاییز شاهد مشکلاتی خواهیم بود و ممکن است قسمت ایرانی هورالعظیم به این دلیل به کانون ریزگردها تبدیل شود. سال حوضه کرخه آب شیرین ندارد.

زهکشی غیر ضروری تالاب گاوخونی

اشرفی زاده به برداشت آب از تالاب بین المللی گاوخونی از 15 تا 19 مرداد ماه به دلیل بارندگی های اخیر اشاره کرد و توضیح داد: سهم برداشت آب از تالاب بسیار کم بوده زیرا از انشعاب زاینده رود شاه محل سیل و رواناب وجود ندارد. ایستگاه هیدرومتری کنار وارد محدوده تالاب گاوخونی شد. طبق مشاهدات میدانی، آب کمتری از سمت ملااحمد نایین وارد قسمت شمالی مرداب شده و از جاده کوه سیاه مجاور که موقتی بوده عبور کرده است. صدایش خیلی کم بود


وی افزود: به دلیل کمبود تجهیزات، اندازه گیری و تعیین میزان آبی که وارد گاوخانه می شود غیرممکن است اما احتمالاً حدود 10 هزار متر مکعب بوده است.

اشرفی زاده همچنین گفت: در این زمان دو سیلاب موقت چند ساعته از شرق به شرق دریاچه و قلعه قلافی علیا در بخش یزد وارد شده که به دلیل نبود تجهیزات اندازه گیری میزان آن مشخص نیست.

وی با توجه به اینکه آب از سمت جنوب و از طریق رودخانه «واز» از سمت شهر ایزدخشت به دلیل وجود سد پایین نمی آمد، تصریح کرد: مگر اینکه آب از پایین رودخانه به سمت بالا سرازیر شود. یکی که دلیل رسیدن ارتفاع به قسمت جنوبی دریاچه غیر قابل نفوذ است، سیل و وسعت آن مشخص نیست.

اشرفی زاده تاکید کرد: بارندگی در خصوص فراوانی تالاب گاوخونی ثبت و گزارش نشده است.

وی همچنین از مطالعات میدانی بیشتر و بیشتر گفت تا بتوان حجم های وارد شده به دریاچه را برآورد کرد و گفت: بررسی این موارد ادامه دارد. علاوه بر این، تصاویر ماهواره ای که در چند روز آینده در دسترس قرار می گیرد، اطلاعات بیشتر و درک بهتری از تاریخچه و نشانه های میزان سیلابی که از شاخه های بایر رودخانه و رودخانه کوچک وارد باتلاق می شود را ارائه می دهد. به شرط صاف بودن هوا و نتیجه هفته آینده مشخص خواهد شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در اغلب موارد بر اساس تحقیقات اولیه میدانی و بیشتر، میزان آب مصرفی یا افزایش رطوبت تالاب گاوخونی برای مدتی مشاهده می شود. بسیار کوچک و باعث می شود. و بارندگی اخیر کمتر از یک دهم حجم حداقل است.

بیشتر بخوانید: سیل درد کم آبی در تالاب ها را تسکین نمی دهد

اشرفی زاده در پایان درباره عملکرد تالاب ها توضیح داد: یکی از کارکردهای آنها ذخیره آب سیلاب و جلوگیری از آسیب آن است و یکی دیگر از وظایف مهم تالاب ها احیای آب های زیرزمینی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا