مردم و اجتماع

خطر آتش‌سوزی جنگل‌ها در پی وزش باد گرم

در پی هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر وزش بادهای گرم و دمای 7 درجه در برخی مناطق، رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران کشوری خطرات جوی به منشاء و جهت وزش باد اشاره کرد. باد گرم گفت: وزش این بادها هوا را در شمال کشور بسیار گرم کرده و خطر آتش سوزی جنگل ها را به همراه دارد.

صادق ضیائیان در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در خصوص وزش باد گرم و منشأ آن گفت: بادهای جنوبی بادهایی هستند که در نواحی ساحلی دریای خزر که در شمال رشته کوه البرز قرار دارد و از نظر علمی به بادهای فون معروف است می وزند.

وی ادامه داد: بادهای فون از تشکیل بادهای جنوب رشته کوه های البرز و حرکت آنها به سمت رشته کوه های البرز شکل می گیرد.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات اقلیمی، هنگام وزش باد گرم و حرکت به سمت پایین یا زیر دره ها، در گرمای آدیاباتیک (افزایش گرما بدون افزودن یا حذف گرما)، هوای گرم را با خود حمل می کند. از این رو از کناره های کوه های البرز به پایین دره می روند و در شمال کوه های البرز گرما ایجاد می کنند که به آن «باد گرم» نیز می گویند.

وی ادامه داد: بادهای محلی در مناطق مختلف می وزد. مثلاً در مناطق جنوبی کشور بادهایی داریم که هوای مرطوب را حمل می کنند. اصطلاحات محلی متفاوتی در مناطق مختلف برای این نوع بادها وجود دارد.

ضیائیان افزود: وزش باد گرم مناطق شمالی کشور به ویژه گیلان، مازندران، گلستان و سایر مناطق استان اردبیل را تحت تاثیر قرار می دهد و دمای هوا در این مناطق در یک روز 8 درجه سانتیگراد یا بیشتر افزایش می یابد. این بادها خطراتی مانند آتش سوزی و…

هادی کیادلیری، دبیر سابق مجمع کنوانسیون ملی تنوع زیستی نیز درباره تاثیر بادهای گرم بر آتش سوزی جنگل ها به اخبار ایران من گفت: وقتی باد گرم می وزد، رطوبت هوا بسیار کم است و حتی انفجار برگ ها باعث آتش سوزی می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا