مردم و اجتماع

روند افزایشی آنفلوآنزآ در کشور/ اهمیت پوشش «ماسک» در اماکن پرتردد و سربسته

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در تشریح چگونگی وقوع آنفولانزا در سال جاری، گفت: پس از شروع اپیدمی آنفولانزا حدود 3 تا 4 ماه طول می‌کشد تا به اوج خود برسد و پس از آن دوره بیماری می‌گذرد. و بر این اساس فکر می کنیم این بیماری تا بهمن ماه ادامه داشته باشد.

دکتر. شهنام آرشی در گفت وگو با اخبار ایران من. وی با اشاره به اینکه هر سال آغاز فصل پاییز است امیدواریم آنفولانزا با مشکلات متفاوتی شروع شود، گفت: در واقع تا کنون امید ما این بود که از اواسط آبان به تدریج این بیماری افزایش یابد اما امسال برخلاف آنچه ما منتظریم، این روند رو به افزایش است. این موضوع از حدود 3 یا 4 هفته پیش در کره شمالی و در کشور ما شروع شد و افزایش موارد آنفولانزا از اکتبر آغاز شد.

او اضافه کرد: به خصوص در هفته گذشته موارد بیماری به طور قابل توجهی افزایش یافت تا اینکه 50 درصد از نمونه هایی که علائم سرماخوردگی داشتند، آنفولانزا بودند.. بله، این عدد با توجه به گروه های مختلف کمی متفاوت است. عملکرد آنفولانزا و سایر بیماری‌های عفونی سالانه بازنگری می‌شود تا دانشجویان و پزشکان از مصرف نادرست آنتی‌بیوتیک‌ها در سایر بیماری‌ها مطلع شوند.

وی درباره علت افزایش اولیه آمار آنفلوآنزا در سال جاری توضیح داد: این روند مختص کشور ما نیست و همان طور که گفتیم افزایش آنفلوآنزا در کشورهای دیگر آغاز شده است. در دو سال اخیر که با شیوع ویروس کرونا در کشورها مواجه بودیم، شیوع آنفلوآنزا به دلیل رعایت قوانین بهداشتی مانند استفاده از ماسک و شستن دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و … کاهش پیدا کرد، اما این. سالی که کمتر شاهد پیگیری روال بوده ایم، موارد افزایش موارد دور از دسترس نیست. البته جستجوی دلایل خاص دیگر نیز مهم است.

آرشی در خصوص نوع فعلی آنفلوآنزا که شیوع پیدا کرده است، گفت: اکنون بیش از 95 درصد موارد آنفولانزا در کشور ما نوع A هستند و این موضوع در کشورهای دیگر نیز دیده می شود و تعداد مبتلایان به آنفلوانزای نوع B کم است. بر اساس این یک سوم آنفولانزا در کشور H1N1 و حدود دو سوم H3N2 است.

وی در خصوص پیش بینی بیماری آنفولانزا در زمستان امسال گفت: بعد از شیوع آنفلوآنزا حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد تا بیماری به اوج خود برسد و پس از آن دوره بیماری سپری شود و بر این اساس. ، فکر می کنیم این کار تا فوریه ادامه خواهد داشت. خطر اپیدمی آنفولانزا در سال جاری به بهداشت فردی و همان اقداماتی که برای پیشگیری از کرونا ذکر کردیم بستگی دارد. اگر فردی علائم آنفولانزا دارد، مهم است که از آنها فاصله ایمن داشته باشد و سعی کند دو یا سه روز در خانه استراحت کند تا از سرایت بیماری به دیگران جلوگیری شود.

وی در خصوص کاهش استفاده از ماسک در کشور گفت: در دو سال گذشته زمانی را اعلام نکرده ایم که هیچ فردی از ماسک استفاده نکند. توصیه ما استفاده از ماسک بوده است. زیرا به نظر ما همه گیری کرونا تمام نشده است. در فضاهای شلوغ و بسته همچنان باید از ماسک استفاده کرد و موضوع تهویه مناسب را جدی گرفت.

وی در خصوص علائم آنفولانزا افزود: بسته به شدت و ضعف بیماری، علائم در محدوده آنفولانزا است. اگر فردی علائم آنفولانزا داشته باشد و بعد از دو یا سه روز بهبود نیابد، باید به پزشک مراجعه کند و از خوددرمانی بخصوص آنتی بیوتیک خودداری کند. در صورت ادامه بیماری در مدت مذکور باید به پزشک مراجعه کنند تا درمان مناسب با بیماری های مختلف آغاز شود.

رئیس مرکز عفونی وزارت بهداشت تاکید کرد: برای تزریق واکسن آنفولانزا هیچ وقت دیر نیست. زمان طلایی تزریق واکسن آنفولانزا قبل از شیوع بیماری در اواخر شهریور است اما در ماه های بعد مانعی برای تزریق واکسن وجود ندارد و تا بهمن ماه امکان تزریق واکسن وجود دارد.. بله، بحث این است که فرد می تواند قبل از تولد واکسن مبتلا شود. با این حال، ما همچنان واکسن آنفولانزا را به ویژه برای گروه های آسیب پذیر (بیماران روی زمین، افراد بالای 60 سال، زنان باردار و غیره) توصیه می کنیم.

وی در خصوص آخرین اخبار و اطلاعات در مورد ویروس کرونا در کشور گفت: آخرین پیک ویروس کرونا را پشت سر گذاشتیم و با وجود اینکه هنوز تعداد افراد بستری و فوتی بر اثر کووید 19 در بیمارستان ها وجود دارد، اما این تعداد همچنان ادامه دارد. به طور قابل توجهی کاهش یافت، اما هنوز دیر نشده است. بیایید بگوییم که اپیدمی کرونا تمام شده است. در حال حاضر در دوره آرامش کرونا هستیم.

وی در پایان تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که احتمال وقوع پیک جدید کرونا در کشورها در اواخر پاییز زیاد است، اما نمی‌توان در این مورد نظر قطعی داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا