مردم و اجتماع

سالانه ۹۰۰۰ فوتی در کشور بر اثر مسمومیت / مواد مخدر و الکل؛ بیشترین عامل مسمومیت‌ها

مدیرکل نظارت و پایش فرآورده های سلامت محور سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سالانه 7 تا 9 هزار نفر از دوستان ما بر اثر انواع مسمومیت جان خود را از دست می دهند، گفت: جدی ترین مسمومیت هایی که منجر به مرگ آنها شده است. سال های اخیر به دلیل مواد مخدر، محرک ها و الکل سمی هستند.

دکتر. نوشین محمد حسینی در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در خصوص تعداد مسمومیت ها در سال 1400 گفت: بر اساس گزارش ها در سال گذشته میزان مسمومیت دارویی 47 درصد، مسمومیت دارویی 25 درصد، مسمومیت دارویی در مستی 24 درصد، مسمومیت غذایی یک درصد، مسمومیت و کشتار دام 3 درصد بوده است. 1% غذا، 0.2% سم قارچ سمی، 0.1% سم گیاه سمی است.

وی گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی در سال های اخیر 7 تا 9 هزار نفر از برادران ما بر اثر انواع مسمومیت جان خود را از دست داده اند. سم شماره یک که در سال های اخیر باعث مرگ انسان شده است، مسمومیت ناشی از مواد مخدر، محرک ها و الکل است. به این ترتیب سالانه بین 60 تا 70 درصد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر، مشکلات ناشی از سوءمصرف و اعتیاد به مواد مخدر یا محرک است.

محمد حسینی ادامه داد: عمده سموم داروها و محرک هایی است که در سال 1400 به بیمارستان ها ارسال شده است و در نیمه اول سال 1401 با تفاوت فاحش دارویی متادون 35 درصد و مرفین 20 درصد دیده شده است. پس از آن مسمومیت با شیشه 19 درصد، مسمومیت با تریاک 9 درصد، مسمومیت با ترامادول 7 درصد، مسمومیت با هاش 5 درصد و هروئین 2.5 درصد است.

وی همچنین تاکید کرد: همچنین همزمان با شیوع بیماری کرونا و مصرف زیاد مشروبات الکلی به عنوان آفت‌کش، مرگ‌های تصادفی ناشی از مصرف مشروبات الکلی در دهان و مسمومیت‌های ناشی از مصرف نوشیدنی‌های خانگی خطرناک شد. معمولی

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا