مردم و اجتماع

سهم بیماران در پرداخت هزینه‌های پزشکیِ ۱۴۰۱

معاون وزیر بهداشت سهم هزینه های بهداشت و درمان در سال جاری و همچنین وضعیت بهداشت و درمان را تشریح کرد.

دکتر. سعید کریمی در گفت وگو با اخبار ایران منوی در خصوص سهم مردم در قبوض پزشکی در سال 1401 و هزینه های زندگی در حوزه بهداشت و درمان گفت: امسال نیز همین کار را انجام می دهیم. در بخش سرپایی مردم 10 درصد هزینه را پرداخت می کنند و در بخش سرپایی بیش از 30 درصد را افراد پرداخت می کنند و مابقی را بیمه ها پرداخت می کنند.

100٪ مراقبت های تخصصی بیمار را ارائه می دهد

وی افزود: در عین حال در برخی موارد مانند بیماران متخصص اکثر خدمات آنها 100 درصد بیمه است و بیمار هزینه ای برای این خدمات پرداخت نمی کند.

سعی کردیم به مردم توهین نکنیم

کریمی گفت: با برداشتن جداول تعرفه‌ها نیز سعی کرده‌ایم این مبلغ در جیب مردم افزایش پیدا نکند، بسیار زیاد است، اما تلاش می‌کنیم آن را حفظ نکنیم. در مورد تعرفه هم صداهایی به گوش می رسید و هم اعداد و ارقام عجیبی به قیمت ها داده می شد اما حالا که قیمت ها اعلام شده، می بینیم که برای جلوگیری از بی عدالتی سود پرداخت شده است.

بیمه کمک می کند

وی تاکید کرد: در عین حال بیمه باید بیش از این باشد. بله، از حمایت های امسال بیمه ها تشکر می کنیم، اما سال آینده حمایت خود را افزایش دهند تا قیمت ها واقعی و بر اساس ارزششان محاسبه شود، اما مردم هزینه ای را پرداخت نکنند، اما بیمه باید کاری کند که همه کارها انجام شود و مردم دچار مشکل نشوند.

ایجاد بیمه رایگان برای بیش از 5 میلیون ایرانی

کریمی در خصوص سامانه دهک های ارزان قیمت گفت: اخیراً بیش از 5 میلیون نفر از افراد فاقد بیمه بدون ذکر یا پرداخت یک ترم بیمه شدند. 90 درصد بیماران در اورژانس و 70 درصد در بخش سرپایی درمان می شوند. حرکت خوبی بود که امسال انجام شد. در عین حال گزارش شده است که افراد فاقد بیمه نامه خود را مشمول بیمه اعلام کرده اند.

معاون وزیر بهداشت به بیمه اتباع خارجی واجد شرایط نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به اتباع خارجی مجاز بیمه می شود اما اتباع غیرمجاز قابل شناسایی نیستند. چون غیرقانونی وارد کشور شده بود. بله، اگر شهروندان غیرمجاز مریض شوند و به بیمارستان مراجعه کنند، طبق اصول بشردوستانه در اختیارشان قرار می دهیم، اما در پرداخت مشکل خواهیم داشت. زیرا اغلب این افراد مشکل مالی دارند و توان پرداخت هزینه های بیمارستان را ندارند و هزینه آن به بیمارستان پرداخت می شود. اما ما با این افراد بر اساس اصول انسانی رفتار می کنیم اما باید به این موضوع نیز رسیدگی شود.

8 تریلیون دلار بدهی تامین اجتماعی و قبوض پزشکی

کریمی درباره وجود دارو در بیمارستان ها نیز به اخبار ایران من گفت: جلسات متعددی در این زمینه صورت گرفته است. در عین حال به جای مشکل کمبود دارو در بیمارستان ها، بزرگترین مشکل ما این است که بیمارستان ها پول خرید دارو را ندارند. به دلیل تاخیر در پرداخت بیمارستان‌ها با «شکایت از بدهی 8 هزار میلیاردی تامین اجتماعی در قبوض بیمارستان‌ها»، بیمارستان‌ها پولی برای خرید دارو نداشتند و دچار مشکل شدند. بله، تاکنون کمک کرده‌اند، اما ما از آنها کمک می‌خواهیم تا قبوض بیمارستان را پس بگیریم و نگران ارائه خدمات نباشیم.

برنامه ای ویژه برای بیماران متخصص، نیازمند و صعب العلاج

وی درباره برنامه‌های تخصصی وزارت بهداشت برای بیماران گفت: برنامه‌های مراقبتی تخصصی، صعب‌العلاج و صعب‌العلاج برای بیمارانی داریم که بر اساس آنچه در اختیار داریم برای رفع این مشکلات، مراقبت‌های کافی از این بیماران ارائه کنند. مریض.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا