مردم و اجتماع

شرایط دریافت «پلاک خودرو» ویژه معلولان

«پلاک خودروی معلولان» یکی از خدماتی است که با همکاری سازمان بهزیستی و پلیس راهور ناجا به معلولان واجد شرایط ارائه می شود.

محسن ایروانی، مدیر دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی در این باره به اخبار ایران من گفت. او می گوید: «دادن پلاک به یک معلول هزینه ای ندارد. صدور این مجوزها صرفاً منوط به این است که اندام های فلج شده توسط وسیله نقلیه و مجوز بتوانند از این فرصت برای انجام فعالیت های حرفه ای و فرهنگی استفاده کنند.

به گفته وی، یکی از مزایای پلاک ویلچر، امکان بهره مندی یک معلول از پارکینگ برای معلولان است. از طرفی پلیس و سایر رانندگان با دیدن این گواهینامه متوجه می شوند که راننده از کار افتاده است.

رئیس اداره مجوز معلولان برای صدور مجوزهای ویژه گفت: پس از ارائه درخواست از معلولان به گروه مددکاری شهرستان، در صورت داشتن شرایط لازم برای اخذ مجوز ویژه (معلولیت متوسط، شدید و شدید طبق دستورالعمل) موارد به كميته ارجاع و احياء و در صورت تاييد نهايي ناظر شهرستان به منطقه مربوطه ارسال خواهد شد. مزایای مناطق پس از جمع‌آوری درخواست‌های شهرهای معتمد، آنها را به عنوان یک فهرست به نفع ملی اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: در نهایت اداره توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور مشخصات کلیه افراد واجد شرایط را بصورت سی دی بصورت مخفی و پرینت شده به معاونت فنی مهندسی و خدمات راهنمایی و رانندگی پلیس راهور ارسال می کند. با مدارک شناسایی و معرفی نامه برای ایالت مورد نظر قسمت های تغییر مجوز و تغییر مجوز آنها را مشخص کنید.

محسن ایروانی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند نیز از این طرح کمک خواهند گرفت؟ در این بیانیه آمده است: اگر معلولی در مکان یا مکان خاصی بازداشت شود، مستحق مجوز خاصی نیست.

وی در خصوص وضعیت پلاک وسیله نقلیه موتوری نیز افزود: در صورت شکستن یا فوت دارنده گواهینامه این اختیار از بین می رود.

در پاسخ به سوال دیگر چگونه می توان مجوز گرفت؟ گفت: اگر فرد واجد شرایط باشد، می تواند یکی از بهترین مکان ها یا مکان های زندگی در شهر محل زندگی خود را نام برده و درخواست خود را برای بررسی ارائه دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا