مردم و اجتماع

ضرورت تزریق دزهای بوستر واکسن کرونا / اشتباه محض عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص وضعیت تزریق چهارمین دوز واکسن کرونا گفت:

دکتر دکتر در گفتگو با اخبار ایران من علیرضا ناجی وی در خصوص بیماری کرونا در کشور گفت: خوشبختانه وضعیت بیماری در این کشور خوب است. در واقع اکنون در همه مناطق به جز چند منطقه آفریقا و آمریکا که در حال افزایش هستند، این بیماری در برخی مناطق که مشابه ایران است رو به کاهش است. در نتیجه میزان ابتلا به این بیماری بسیار کم است و در مرحله مقابله با کووید 19 هستیم.

فرصتی برای تزریق دوزهای اضافی واکسن کرونا

وی همچنین با بیان اینکه واکسن کرونا در کشور ساخته شده و از نقطه ششم Omicron عبور کرده است، افزود: بر این اساس کووید 19 در این کشور رو به بهبود است. توجه داشته باشید که این زمان مناسبی برای اضافه کردن واکسن کرونا است.

ناجی در ادامه گفت: در حال حاضر در کشور ما بر اساس آمارهای موجود، حدود 69 درصد مردم با دو نوبت واکسن کرونا و تنها یک سوم از جمعیت با 33 درصد از جمعیت واکسینه شده اند. در حال حاضر میزان تزریق درجه سه در کشور باید از 70 درصد فراتر رود تا در صورت رشد نوع دیگری از کرونا، بتوانیم کووید 19 را از نظر بیماری وخیم، مرگ و بستری شدن در بیمارستان مانند موج ششم بهبود دهیم. .

کرونا در این کشور کاهش یافته است

وی افزود: در حال حاضر مشکل کرونا در این کشور بسیار خوب است، زیرا شیوع این ویروس بسیار کم است و فرصت بسیار خوبی برای افرادی است که تزریق اول و دوم را انجام نداده‌اند و همچنین مردم. که سطح دوم را سوراخ کرده اند.» سطح سوم را کامل کنید. در عین حال موضوع چهارمین واکسن به ویژه برای سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند اعلام شده است و این امر باید کاملا پذیرفته شود و مردم نسبت به تکمیل واکسیناسیون اقدام کنند.

ناجی گفت: اثرات واکسن مشهود بوده و در اثربخشی واکسن شکی نیست. با حقایق علمی موجود، هیچ شکی در مورد اثربخشی واکسن وجود ندارد. اگر بیش از 70 درصد واکسن سوم را در این کشور تزریق کنیم، در آرامش هستیم.

5 تا 8 درصد خطر ابتلا به کرونا

وی افزود: برخی پیش‌بینی‌ها این است که ممکن است بین هشت تا هشت گونه از گونه‌های غیرمعمول کرونا وجود داشته باشد که این رقم خیلی زیاد نیست، اما با ضربه زدن به سطح اضافی با این پدیده، می‌توان مطمئن بود که اتفاقی افتاده است، اتفاقات بدی رخ خواهد داد. به مردم.» چه اتفاقی نمی افتد: کشورهایی مانند آلمان و بریتانیا بیش از 70 درصد از واکسن سوم را تزریق کرده اند.

ناجی افزود: شاخصی وجود دارد که تعداد مرگ و میر ناشی از کوید را در مجموع بیماری‌های شناخته شده نشان می‌دهد که در کشوری مانند آمریکا و کشور ما بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و انگلیس که به یک سوم رسیده‌اند، است. ” بنابراین، استفاده از این فرصت و اطمینان از تزریق سطح سوم بسیار مهم است. همچنین دوز چهارم واکسن را برای افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند تزریق کنید. تا جایی که می توانم دوز واکسن را برای دانش آموزان افزایش دهم تا اگر اتفاقی افتاد و اختلافی پیش آمد، حالمان بهتر شود.

امکان تزریق سالانه واکسن کرونا

وی درباره برنامه وزارت بهداشت برای ارائه واکسن جدید کرونا به همه ایرانیان در سال جاری، گفت: با توجه به ماهیت اپیدمی کووید و پیش بینی این که کووید هرگز در دنیا پایان نخواهد یافت و تغییر نخواهد کرد، این واکسن ممکن است موثر باشد. ” از زمان ورود Omicron، این دارای انواع فرعی از BA1 تا BA5 بوده است. در برخی از کشورها مانند ایالات متحده و آفریقا که شاهد شیوع آن هستیم، به دلیل انتشار زیرمجموعه emicron به نام BA2.12 است که با افزایش تعداد در ایالات متحده افزایش یافته است. در آفریقا، زیر متغیرهای BA4 و BA5 نیز اندکی افزایش یافت. بنابراین این یک به روز رسانی است. این تغییرات در کرونا رخ می دهد و تاج برداشته نمی شود. از سوی دیگر، حفاظت از واکسیناسیون کوتاه مدت است. بعد به نظر می‌رسد همان کاری که در مورد آنفولانزا انجام می‌دهیم و به افراد در معرض خطر واکسن می‌زنیم، در مورد کرونا نیز باید همین کار را کرد تا زمانی که تاج آندمیک و کنترل شود، فقط کسانی که در معرض خطر هستند باید واکسینه شوند. دردن.

ناجی گفت: در واقع، این تصمیمات به آنچه در آینده اتفاق می افتد بستگی دارد. آیا هر سال مانند آنفولانزا تغییر می کند یا خیر؟ اینها سوالاتی است که در آینده به آنها پاسخ خواهیم داد و بر اساس آنها تصمیم می گیریم و در زندگی خود اقدام می کنیم.

مناسب برای تزریق درجه چهارم کرونا

وی در خصوص شرایط تزریق چهارمین واکسن کرونا گفت: کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در این زمینه دارند. به عنوان مثال، برخی از کشورها افراد زیر 55 سال را ملزم به تزریق آمپول چهارم می کنند. در بیشتر موارد، افراد مسن، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و افراد با سیستم ایمنی ضعیف باید واکسن چهارم را برای حفظ ایمنی کافی دریافت کنند. فاصله بین تزریق سوم و چهارمین دوز بستگی به نوع واکسن دارد، اما به طور کلی گفته می شود که چهار ماه پس از تزریق سوم، تزریق چهارم قابل تزریق است. برخی کشورها همچنین در حال برنامه ریزی برای اعمال استاندارد چهارم برای کادر پزشکی هستند.

ناجی گفت: مطالعات نشان داده است که تزریق چهارمین واکسن کرونا ممکن است موثر باشد. مطالعات نشان داده است افرادی که دوز چهارم واکسن کرونا را دریافت می‌کنند در مقایسه با افرادی که سه دوز واکسن دریافت می‌کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

زمان پایان همه گیری

ناجی گفت: طاعون قابل مشاهده نیست و اپیدمی تمام شده است. از این رو اپیدمی در سراسر جهان متوقف نشده است، اما می توان گفت که اکثر کشورها به اوج اپیدمی رسیده اند. و دیگر نقل و انتقالات منطقه ای و گروهی نداریم. در اکثر کشورها تعداد حملات یا R0 کمتر از یک است که به معنای کنترل بیماری است. در کشور ما به نظر می رسد طاعون تحت کنترل است. ما فقط می توانیم در مورد پایان طاعون با گسترش بیماری صحبت کنیم. این بدان معنی است که بیماری مانند آنفولانزا کمی گسترش می یابد. آهسته آهسته به سمت کرونا می رویم، اما نمی توان با اطمینان در این مورد صحبت کرد.

عدم رعایت مقررات بهداشتی یک اشتباه است

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که در این موارد عدم رعایت سیاست های بهداشتی اشتباه است. با ادامه گسترش ویروس، در صورت عدم رعایت پروتکل ها، این جهش ها افزایش می یابد. اتفاقی که اینجا می افتد، می توان گفت افرادی که وارد مناطق بسته و شلوغ می شوند باید ماسک بزنند، فاصله بازدید همچنان باید در نظر گرفته شود. در عین حال با توجه به اینکه بسیاری از خانواده ها واکسینه شده اند، می توانید سفرهای خانوادگی را در گروه های کوچک انجام دهید، از فضاهای باز استفاده کنید، در مترو، اتوبوس و … ماسک بزنید، البته فقط زمانی که بیرون ازدحام جمعیت باشد. شما نمی توانید ماسک بزنید اکنون مواقعی وجود دارد که می توانیم کمی آرامش داشته باشیم، اما این اشتباه است که عادت های سالم را به طور کلی کنار بگذاریم. پس حتماً در محیطی شلوغ وارد خانه شوید. چه در فضای باز و چه در داخل خانه، باید از ماسک استفاده کنید.

ناجی گفت: در واقع در کشور ما حدود 70 درصد واکسن واکسینه شده است و در کشور ما حدود 30 درصد جمعیت حتی در واکسن اول و دوم کرونا واکسینه نشده اند. از نظر دوز می توان گفت که بیش از 20 درصد افراد جامعه ما حتی یک واکسن دریافت نکرده اند و این بسیار اشتباه است.

وی در خصوص عوامل کلیدی نهضت کرونا در کشور گفت: در حال حاضر شعب آمیکرون در سراسر جهان در حال تردد هستند. در گذشته BA1 سپس BA2 آمد و بی ثباتی زیادی در همه کشورها پیدا کرد، اما اکنون انواع بیشتری مانند BA4 و BA5 ذکر شده است. همچنین شعبه دیگری در آمریکا به نام BA2.12 وجود دارد. به همین دلیل است که اکنون می توانیم بگوییم که تقریباً همه گونه هایی که می بینیم Omicrons هستند. قسمت اعظم دلتا گرد است و بخش کوچکی از اومیکرون است.

ناجی گفت: در عین حال زیرواحدهای جدید آمیکرون به شدت مسری هستند اما هنوز از شدت بیماری آنها اطلاعی نداریم و باید منتظر آن باشیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا