مردم و اجتماع

علت افزایش اسهال و استفراغ در کودکان/ مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها ممنوع

رئیس اداره بیماری های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت با اشاره به اینکه افزایش اسهال و استفراغ بیماری جدیدی نیست، گفت: به نظر می رسد روند افزایشی داشته باشد اما به دلیل مقایسه با این دو است. -آمار و محدودیت های سال کرونا

دکتر در گفت وگو با اخبار ایران من، مریم مسعودی فر وی با اشاره به اینکه بیماری و مشکل جدیدی در اسهال و استفراغ در کودکان وجود ندارد، گفت: اغلب اسهال و استفراغ نشانه ای است که حاوی انواع ویروس ها، باکتری ها، عفونی و حتی گاهی سمی است. اغلب، ما ویروس‌های آب و غذا نیز داریم که می‌توانند باعث اسهال و استفراغ در منطقه ما در این زمان از سال شوند.

وی افزود: در زمان اپیدمی کرونا به دلیل محدودیت ها و کمبود جلسات و وقت، میزان ابتلا به اختلالات گوارشی و استفراغ در این کشور و جهان کاهش یافت، اما اکنون که تاج گذاری انجام شده است، انجمن هایی تشکیل شده است. می توان گفت که ما به موارد قبلی بیماری بازگشته ایم و بیماران علائم قبلی را نشان می دهند. همچنین به دلیل اینکه همه کودکان در طول اپیدمی کرونا تحت کنترل و مراقبت بودند، بدن آنها به طور تصادفی طراحی شد تا از عوامل بیماری زا و بسیاری از میکروب ها محافظت شود. که هیچ علامتی نداشتند؛ بنابراین در حال حاضر با میکروب ها، این بیماری به خصوص در کودکان علائمی را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: آزمایش‌های آماری کنونی نشان‌دهنده افزایش ابتلای جدید نیست. همان علل اسهال در کودکان و سایرین هنوز وجود دارد.

وی افزود: میکروب ها اغلب به سرعت و سرعتی حرکت می کنند که می توان گفت یک عفونت ویروسی است که در آن انواع ویروس ها (روتاویروس، نوروویروس و …) را برای ایجاد اختلالات گوارشی حمل می کنیم. از سوی دیگر، همچنین نشان داده شده است که ویروس کوید 19 می تواند با علائم گوارشی ظاهر شود، اما نکته مهم این است که مکانیسم جلوگیری از حضور هر نوع پاتوژن مشابه است.

او گفت: «عفونت‌های ویروسی معمولاً آغاز راه هستند. در نهایت اسهال و استفراغ را نشان می دهند. اسهال در کودکان در چنین شرایطی آبکی و بسیار شدید و در نتیجه کم آبی بدن است. در این حالت معمولا ویروس از مدفوع خارج می شود و اگر بهداشت فردی و بهداشت دست ها به درستی کنترل نشود می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.

وی ادامه داد: اگرچه بین علائم و اسهال تفاوت وجود دارد، اما همیشه این را در نظر داریم. ما در کشورمان در چند سال اخیر وبا نداشتیم و بسیار کم بوده است، اما دغدغه اصلی ما این است که هر فردی که اسهال دارد غربالگری شود تا احتمال ابتلا به وبا وجود نداشته باشد. مهمترین چیز برای بیمار اسهالی استفراغ و تعویض آب به خصوص کودکان است. ایده ما این است که به محض شروع علائم در کودکان، به استثنای آب میوه های صنعتی، مصرف داروی مایع را در خانه شروع کنیم. بهترین چیز محلول ORS است، اما می توانند از آب، چای، دوغ و غیره استفاده کنند. بیمار اسهالی آب و الکترولیت های خود را از دست می دهد و باید بلافاصله با آب و الکترولیت جایگزین شود.

او اضافه کرد: ما خانواده ها را تشویق می کنیم هنگام شروع درمان خانگی به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. کم آبی می تواند در درجات متفاوت باشد. بسته به نوع و شدت اسهال ممکن است با کم آبی شروع شود و تا کم آبی ادامه پیدا کند که منجر به از دست دادن هوشیاری، ضعف شدید و … می شود که ابتدا باید تزریق مایعات را انجام دهیم. اگر آب و الکترولیت ها بازسازی نشوند، در موارد شدید می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. به همین دلیل، توصیه می کنیم در صورت بروز علائم مایع و استفاده از روش ORS، هر زمانی که کودک حرکات روده خود را از دست داد یا استفراغ کرد. علاوه بر درمان علامتی، مایل نیستیم که بیمار تب یا اسهال بالا، بیهوشی و غش داشته باشد و در صورت بروز این علائم، بیمار باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

مسعودی فر با تشریح طول مدت بیماری از یک بیمار به بیمار دیگر بیان کرد: مدت زمان بیماری بسته به نوع عامل بیماری زا متفاوت است. علائم فوق شایع هستند و در نتیجه تکثیر باکتری ها، ویروس ها یا انگل ها ناپدید می شوند. در اسهال، طول مدت بیماری معمولاً 3 تا 5 روز است، اما تا زمانی که آزمایش مدفوع انجام نشود، نمی توان دقیقاً علت این علائم را مشخص کرد. اگر آزمایش مدفوع نوع پاتوژنی را که باعث عفونت شده است را نشان دهد، می‌توانیم به طور دقیق مدت زمان عفونت را پیش‌بینی کنیم. برای کاهش شیوع این بیماری، مهمترین ایده ما رعایت برنامه های بهداشتی است.

وی گفت: عفونت معده مربوط به منبع آب آشامیدنی بیمار و دسترسی به توالت تمیز است. بنابراین چون این میکروب ها از طریق مدفوع دفع می شوند باید در کاسه توالت ها عملی بهداشتی انجام شود و قبل از اینکه فرد بخواهد غذا بخورد و بلافاصله پس از استفاده از توالت دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید. خوشبختانه در دوران کرونا بر این موضوع تاکید شد و افراد زیادی آن را آموختند. خانم هایی که پوشک بچه را عوض می کنند باید هنگام تعویض پوشک بهداشت را رعایت کنند و بعد از کار دست های خود را بشویند و از دور انداختن صحیح پوشک اطمینان حاصل کنند.

مدیر امور بیماری های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت ادامه داد: در صورتی که تخلیه مدفوع و توالت صورت نگرفته باشد، میکروب ها روی این سطوح زندگی می کنند و عامل بیماری زا هستند.

وی با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب، گفت: آب لوله کشی شهری، آب سالم است، اما تاکید اصلی ما این است که با منابع آب شرب از جمله رودخانه ها، نهرها، استخرها و… فقط نگاه کنیم. از سالم بودن آب مطمئن شوید و از آب برای نوشیدن یا شستن ظروف استفاده نکنید.

وی درباره شیوع اسهال و استفراغ در بزرگسالان گفت: از آنجایی که اسهال و استفراغ امروزی با کرونا مقایسه می شود، عده ای فکر می کنند تعداد آنها بیشتر است. اگرچه این ارقام را باید با دوره قبل از کرونا مقایسه کرد. اعدادی که در اینجا داریم خیلی بیشتر از قبل از ممنوعیت کرونا نیست. از طرف دیگر، چون کودکان در طول سیستم عروقی بیشتر مستعد هستند و اغلب عوامل بیماری زا ندارند و بدن آنها محافظت نمی شود، شیوع بیماری در کودکان باید بیشتر باشد، اما این به این معنا نیست که بزرگسالان. به بیماری مبتلا نشوند

این مسئول تاکید کرد: اصول بهره برداری باید بر اساس اصول ایمنی، رعایت بهداشت در استفاده از آب، مراقبت در قالب نگهداری مواد غذایی، دقت در انتخاب مواد غذایی مناسب که پخته و استفاده نشده است و … باشد. در .. پس از این موارد، تاکید نهایی بر درمان به موقع است تا بیمار دچار عوارض ناشی از کم آبی نشود.

مسعودی فر همچنین تاکید کرد: بزرگترین درخواست ما از خانواده ها این است که مراقبت های پزشکی را به تنهایی در خانه شروع نکنیم. متأسفانه گاهی متوجه می‌شویم که او قبل از مراجعه به پزشک آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کرده و با مشاهده علائم ناراحتی، با علائم کم‌آبی به پزشک مراجعه می‌کرد. برای عفونت‌های ویروسی که باعث شایع‌ترین اسهال می‌شوند، آنتی‌بیوتیک‌ها بی‌اثر هستند و باعث می‌شوند که آنتی‌بیوتیک‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند که حتی زمانی که بیمار به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد، دیگر مؤثر نخواهد بود.

وی افزود: برخی خانواده ها برای کاهش اسهال از داروی ضد افسردگی استفاده می کنند که عوارضی نیز دارد و نباید خودبه خود مصرف شود. زیرا این امر بر روی دستگاه گوارش نیز تاثیر خواهد داشت. تنها چیزی که در منزل برای بیمار مجاز است مایع درمانی است تا بیمار نگران نباشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا