مردم و اجتماع

عوامل اصلی موثر بر ورشکستگی آبی ایران/ با بحران کم آبی چه‌کار کنیم؟

یک کارشناس آب ضمن بیان اینکه مشکل کمبود آب در ایران وجود داشته است، گفت: مسائلی مانند تغییر اقلیم، احداث سد، حفر چاه در دره های محدود و ریختن آب در سفره های زیرزمینی و همچنین پروژه های توسعه مرکزی. کمبود آب کشو از جمله مواردی است که بیشتر تحت تاثیر مشکل کم آبی قرار می گیرد.

به گزارش اخبار ایران من، یکی از بزرگترین نگرانی های این روزها کم آبی بدن است. تا سال آبی جدید و فصل بارندگی آماری از بارندگی ارائه شد که حاکی از کاهش 90 درصدی بارندگی و کاهش 12 درصدی ورودی های مخزن در پاییز امسال نسبت به سال گذشته است. این موضوع در کنار افزایش دمای کره زمین و برداشت بی رویه آب باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان این موضوع شده است که اگر همین شیوه استفاده از آب در صنعت، کشاورزی و مشاغل خانگی و غیره ادامه یابد. در آینده نزدیک با مشکل تامین آب مواجه خواهیم شد. به گفته یک کارشناس محیط زیست، کمبود آب در ایران همیشه وجود داشته است، اما کم آبی فعلی موضوعی جدید و مرتبط است.

بیشتر بخوانید:

مسعود امیرزاده در گفت وگو با اخبار ایران من وی در خصوص مشکل آب در ایران گفت: بحث کمبود آب در ایران بوده است اما این بار مشکلاتی که با موضع گیری های مختلف مشکلات آب، ورشکستگی آب، مشکلات مدیریتی و … مطرح شد. یک داستان جدید و می توان گفت که اساس این داستان است و مربوط به این است که در ایران به اندازه جمعیت و زمین و آرزوهای توسعه مرکزی آب وجود ندارد. سه عامل مهم در ایجاد این مشکل وجود دارد که به طور جداگانه قابل حل است.

تاثیر تغییر اقلیم بر توسعه کمبود آب

وی همچنین گفت: تغییر اقلیم یکی از عواملی است که مشکلات را تحت تاثیر قرار داده است. ما بیشتر بارندگی سالانه را به دلیل تغییرات آب و هوایی از دست داده ایم. الگوی بارش تغییر کرده و از بارانی که شبیه برف بود به بارانی متوسط ​​و شدید تبدیل شده که باعث می شود قدرت نفوذ آب را از دست بدهیم.

این کارشناس آب با تاکید بر کمبود بارندگی به موضوع افزایش دمای زمین نیز اشاره کرد و گفت: در افزایش دمای زمین هرچه از بارندگی و ریزش جو دریافت می کنیم نمی تواند روی آن باشد. زمین همانطور که دیدیم قبل از شروع و تبخیر سریع.

ساخت 700000 چاه در دره های محدود و تخلیه منابع آب.

وی همچنین برداشت غیرقانونی آب را دومین عامل کم آبی دانست و گفت: با برداشت آب قوانین قبلی را زیر پا گذاشته ایم. در دهه 40 اکثر دره های ما محدود بود اما بیش از 700 هزار حلقه چاه در دره های ممنوعه ساختیم تا از آنها استفاده کنیم. قانونی بودن یا نبودن این چاه ها در زمانی که نتایج مشترک باشد بی اهمیت است. 50 سال است که تمام آب کشور رفته است. این آب دلیل صدها هزار سال نجات زمین به خاطر آثار زمین و راهی برای نجات سرزمینمان بود، اما ما بی خیال از آن استفاده کردیم.

امیرزاده افزود: مشکل برداشت بیش از حد فقط به آب های زیرزمینی محدود نمی شود، زیرا برداشت ما حتی از آب های سطحی بیش از حد مجاز بوده است. مهم ترین قسمت آب مربوط به محیط زیست است و باید در جریان طبیعی قرار گیرد و به تالاب ها، مسیرهای جنگلی و مراتع برسد تا محیط کارکرد خود را داشته باشد.

این کارشناس آب با تاکید بر اینکه برداشت آب در ایران جنبه های منفی دارد، گفت: امروز قدرت برداشت آب به این حد رسیده است که حتی یک چشمه کوچک در کوه، لوله می گذارند و اجازه تولید آب را نمی دهند. آبراه های اصلی، یعنی آب از بالادست به پایین دست دزدیده می شود. ایران کشوری شده است که تقریبا هیچ رودخانه ای به جز کارون که مشکل بدی هم دارد به ارتفاع طبیعی خود نمی رسد و ما نمی گذاریم آب به هم بپیوندد و رودخانه بزرگی بسازد. چه در آب های سطحی و چه در آب های زیرزمینی برداشت آب بیش از مقدار مجاز برای استفاده است، اما مشکل اینجاست که همین آب در خدمات زیست محیطی و حقوق آب اختلال ایجاد می کند. در گذشته آزادی بالادستی و پایین دستی رعایت می شد، اما امروز این آزادی اصلا رعایت نمی شود.

فعالیت‌های توسعه‌ای هستند که باعث اختلال در بدنه آبی و جذب دشت‌ها می‌شوند.

امیرزاده سومین عاملی که باعث مشکل کم آبی می شود، اختلال آب و جذب دشت ها است که بسیار مهم است، گفت: اختلال آب و جذب آب. دشت ها را می توان تحت عنوان اقدامات مربوط به توسعه تقسیم کرد که منجر به از دست رفتن آب ما شده است.

وی ادامه داد: کوه جسمی طبیعی است که به دلیل موقعیت و ارتفاع زیاد دارای ابرهای شیری رنگ است همچنین به دلیل شکل کوه می تواند به صورت برف یا یخ و باران بین گیاهان نیز وارد آب شود. نقش مهمی در تامین آب مناطق کوهستانی ایفا می کند، اما فرآیندهای توسعه ای مانند استخراج معادن، راه سازی و تراکم بالای جمعیت باعث شده که کوه ها ویژگی خود را از دست بدهند، پوشش گیاهی دارای مشکلات ساختاری بوده و ظاهر طبیعی خود را از دست داده و دیگر ندارند. وظایف جاذب

این کارشناس آب با تاکید بر اینکه در دشت ها نیز این اتفاق افتاده است، گفت: با پایان یافتن چشمه ها، آب گیاهان دشت شکسته و آسیب دیده و خشک شده و خاک این مناطق است. کم کم دارد می میرد و دره ها کوچک می شوند و غیره، آب نمی نوشند.

امیرزاده به موضوع سدسازی نیز اشاره کرد و گفت: با ساخت سدهای زیاد نمی گذاریم آب در مسیر اصلی خود جاری شود تا تمام جاده ها و دره انتهایی آبیاری شود. تغذيه آبهاي زيرزميني و سطحي و مداخله آب موجب تغييرات چشمگيري در سطح سطح آب كشور از نظر كمي شده است.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که نظرات خوبی دریافت کرده ایم. در یک سیستم بازخورد خوب، نتایج سیستم افزایش می یابد، یعنی اگر آب مایع تمام شود، گیاهان و خاک آسیب می بینند و باران در باران بعدی قدرت جذب خود را از دست می دهد، یعنی به جای آن از سیستم جبران خسارت محیط زیست و آبخوان می تواند کاهش آن را جبران کند، به دلیل تاثیراتی که بر روی سیستم براکوسیستم گذاشته ایم، حتی نمی تواند بارانی را که از محیط دریافت می کند در شرایط زیر جذب کند.

راه حل کم آبی چیست؟

این کارشناس آب پس از تشریح مشکلات کم آبی و تاکید بر تاثیر توسعه بر این موضوع، درباره راهکارهای استفاده از آب شیرین بیان کرد: باید شرایط اقلیمی را پذیرفت و سیاست های توسعه ملی را بر اساس آب موجود تدوین کرد، اما این کار در این کشور انجام نشده است و ما در حال تهیه برنامه توسعه کشور و ارقام بارندگی هستیم که می تواند تحت تاثیر چند دهه اخیر باشد.

وی با بیان اینکه برنامه های توسعه کشور هر پنج سال یکبار نوشته می شود اما هیچ برنامه ای برای رویدادهای اقلیمی داده نشده است، تاکید کرد: قبول نکردیم که میزان بارندگی کاهش یافته و به دلیل آسیب به محیط زیست است. ، ظرفیت جذب آب را کاهش داده ایم.

امیرزاده در پایان با ذکر مثالی تصریح کرد: در حال حاضر کشور همواره بر تداوم شهرسازی و خانه سازی در شهرهای بزرگ تاکید دارد. اما کدام آب؟ همین طور اگر تهران بخواهد به آب خود تکیه کند، نمی تواند نیاز آبی میلیونی این شهر را تامین کند. برای آبرسانی به تهران، مناطقی از کشور مورد هجوم قرار گرفت و با همان سیاست های توسعه ای که محیط زیست را کمتر جذب آب می کند، مناطق اطراف تهران تخریب شده تا تهران سرپا بماند. ، اما آنها هم به فکر این مشکلات سخت هستند، مشکل دیگری اضافه کنند و مناطق دیگر را برای تامین آب این ساختمان ها لمس کنند. این موارد نشان می دهد که هنوز واقعیت اقلیم و مشکل جدی کم آبی در کشور را نپذیرفته ایم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا