مردم و اجتماع

عکس | رمزگشایی شگفت انگیز از دلبستگی گرگ‌ها به انسان‌ها !

به گزارش خبرگزاری اخبار ایران من، مجله اکولوژی و تکامل می گوید که گرگ ها نیز در بسیاری از موارد مردم را دوست دارند.

محققان دانشگاه استکهلم، سوئد، رفتار 10 گرگ و 12 سگ را به طور خاص برای ارزیابی رفتار تاریک سگ سانان، گروه کوچکی از سگ سانان (و شامل حیواناتی مانند سگ خانگی، گرگ، گرگ و روباه) آزمایش کردند. گرگ ها، دینگوها و بسیاری از گونه های دیگر پستانداران وجود دارند و منقرض شده اند) ایجاد شدند.

بیشتر بخوانید:

در طول این آزمایش، گرگ های 23 هفته ای به طور خود به خود بین یک فرد آشنا و یک غریبه تمایز قائل شدند و سگ ها نیز همین کار را کردند و با افرادی که بیشتر می شناختند رفتار نزدیک تری داشتند. علاوه بر این، حضور گرگ شناخته شده به عنوان حائلی در برابر استرس افراد عمل می کند و آنها را تحت فشار قرار می دهد.

این اکتشافات بر اساس شواهدی است که با این نظریه که سگ ها برای اولین بار پس از اهلی شدن توسط انسان در 15000 سال پیش با انسان دوست شدند، در تضاد است.

دکتر. کریستینا هانسویت، دکتری. در Ethics از دانشگاه استکهلم، سوئد، گفت: «ما احساس کردیم که لازم است در این مورد عمیقاً تحقیق کنیم. با مطالعات قبلی که به سوالات ما کمک زیادی کرده است، فکر می کنم این زمان خوبی است تا این ایده را بیان کنیم که اگر تغییری در رفتار اجتماعی در گرگ ها ایجاد شود، این رفتار می تواند هدف مشکلات انتخاب اولیه باشد. در طول آموزش سگ استفاده می شود.

بیان داستان تعامل گرگ ها با انسان ها

دکتر. هانسن علاقه مند است که چگونه دامداری بر رفتار آنها تأثیر می گذارد. برای بررسی این موضوع، او و تیمش از ده روزگی توله سگ ها و سگ ها را پرورش دادند و آنها را روی رفتارهای مختلف آزمایش کردند. در یکی از این آزمایش ها فردی سرشناس و غریبه وارد اتاق آزمایش شدند تا موقعیت های عجیب و سختی را برای حیوانات ایجاد کنند.

راز پنهان این آزمایش که در ابتدا برای آزمایش دلبستگی نوزادان انسان طراحی شده بود، تشویق رفتار اجتماعی از جمله کاوش و آزمایش نزدیکی انسان با ایجاد یک محیط غیررسمی بود.

در واقع، آنچه محققان در این آزمایش غیرمعمول می خواستند این بود که آیا گرگ ها و سگ ها می توانند بین یک فرد آشنا و یک غریبه تمایز قائل شوند یا خیر. وقتی با یک فرد آشنا روبرو می شوند، بیشتر از یک غریبه محبت نشان می دهند و زمان بیشتری را صرف احوالپرسی و لمس فیزیکی او می کنند یا خیر؟ اگر سگ ها و گرگ ها یکسان و یکسان رفتار کنند، به این معنی است که این مهارت منحصر به سگ نیست، یعنی مستقیماً در سگ تغییر نکرده است.

بیشتر بخوانید:

دکتر می گوید: «این دقیقاً همان چیزی است که ما دیدیم. هانسن معروف است که گرگ ها مانند سگ ها افراد آشنا را به غریبه ها ترجیح می دهند. اما جالب‌ترین چیز این بود که در حالی که سگ‌ها تحت تأثیر شرایط آزمایشی قرار نگرفتند، گرگ‌ها تحت تأثیر شرایط قرار گرفتند. آنها در حال قدم زدن به اتاق آزمایش بودند. با این حال، جالب این بود که وقتی یک فرد آشنا یا فردی که تمام زندگی خود را با گرگ ها زندگی کرده بود، دوباره وارد اتاق آزمایش شد، از راه رفتن منصرف شد. به این معنی که فرد شناخته شده به عنوان سپر و محافظ در برابر مشکلات گله گرگ عمل می کند. من شک دارم که قبلاً این مورد در گرگ ها مطالعه شده باشد. و این به وجود رابطه قوی بین حیوانات و افراد شناخته شده می رسد.

دکتر. هانسن در ادامه توضیح داد که شباهت‌های بین سگ‌ها و گرگ‌ها می‌تواند به ما چیزهای مهمی در مورد منشأ رفتاری که در سگ‌ها می‌بینیم به ما بگوید. بله، ممکن است برای برخی تعجب آور باشد که گرگ ها می توانند از این طریق با انسان ها ارتباط برقرار کنند، اما به گفته دکتر. هانسن، در نگاهی به گذشته، به نظر منطقی است: «اینکه گرگ ها عشق و اعتماد انسانی را نشان می دهند، می تواند عالی باشد. انتخاب در اولین مراحل پرورش سگ. »

دکتر. هانسن اکنون در حال بررسی داده‌هایی است که او و تیمش در طول سه سال جمع‌آوری کرده‌اند و گرگ‌ها و سگ‌ها را در شرایط یکسان پرورش می‌دهند تا درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های رفتاری آنها بیشتر بدانند.

5858

دکمه بازگشت به بالا