مردم و اجتماع

قانونی که “تقاضای لطف” را به “مطالبه حق” تغییر داد

نزدیک به بیست سال از نگارش و تصویب «قانون حمایت از معلولان» می گذرد، قانونی که اگرچه به نظر نمی رسد پاسخگوی همه نیازهای این قشر باشد، اما روزنه امیدی برای دریافت آن است. انسانیت آنها «طلب آزادی» برای تغییر، اما در این میان نیاز به تغییر نیز وجود دارد.

به گزارش اخبار ایران من، تدوین قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای دستیابی به اهداف معلولان و رفع مشکلات این قشر از سال 1382؛ قانونی که کارشناسان این امر معتقدند «اگرچه نقطه ضعف کل قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، ماده 16 آن بود که به نوعی باعث عدم رعایت قانون توسط مردم شد، اما تصویب این قانون بود. تغییر در توسعه حوزه افراد دارای معلولیت و اضافه شود ما جزو چهل کشور پیشرو هستیم که قوانین مستقلی در مورد معلولیت داریم، به عنوان اولین سند اختصاص یافته به حقوق افراد دارای معلولیت، احترام به افراد را ترویج می کند. دارای معلولیت «تصویب قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، اگرچه در عمل انتظارات معلولان را برآورده نکرد، اما توانست موضوع حوزه معلولان را از «دوست داشتن دوست داشته شدن» به «آزادی خواستن» تغییر دهد. “.

اما از آنجایی که قانون پاسخگوی نیاز معلولان نبود، تغییر کرد به طوری که 2 سال پیش به همین ترتیب، علی همت محمودنژاد، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان قانون جامع حمایت از معلولان حقوق معلولان که برای اولین بار در اردیبهشت 1392 با شورای اسلامی تصویب شد، به اخبار ایران من گفت: «از آنجایی که قانون مشکلات زیادی داشت و نظرات گروه های دارای معلولیت را در نظر نگرفت، معلولان در سازمان های مردم نهاد و فعالان مدنی با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت قانون کامل دیگری را با حدود 60 ماده تهیه کردند که در آن زمان قرار بود مجلس این قانون را تصویب کند اما وزارت بهداشت در اشتباهی که معلولان از آن خوشحال نشدند، قانون را به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش دیگر مانند «قانونی» است که در هیئت دولت تصویب شد و بخشی از آن «لایحه‌ای» است که به مجلس فرستاده شده است. به ایالت بروید

سرانجام پس از گذشت بیش از ده سال از وضع قانون عمومی حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که به منظور حمایت از حقوق معلولان تدوین شده بود، مورد بازنگری قرار گرفت و سرانجام در سال 1376 «قانون حمایت» به تصویب رسید. حقوق افراد دارای معلولیت» تصویب شد؛ قانونی با 34 ماده و 29 ماده.

قانون حمایت از حقوق معلولان که در 29 اسفند 1394 به تصویب شورای اسلامی رسید و پس از طی مراحل قانونی برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ شد، مواردی از قبیل انعطاف پذیری، دسترسی، تحرک و… تحرک در مورد معلولان، ارائه مراقبت های پزشکی. ، حمایت و توانبخشی، کمک به معلولان برای ایجاد فرصت های شغلی و غیره.

اما پس از گذشت دو سال از اجرای قانون و همزمان با روز جهانی معلولان در آذرماه 1398، علی حمت محمودنژاد، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان به اخبار ایران من گفت: «تا زمانی که در حال حاضر اکثر قانون حمایت از حقوق برای افراد دارای معلولیت وضع نشده است و خدماتی که در حال حاضر در سازمان حمایت از افراد دارای معلولیت ارائه می شود همان خدماتی است که همیشه در گذشته ارائه می شده است. خیلی جالب نیست و این خدمات به معلولان ارائه نمی شود، با توجه به افزایش قیمت ها، نتوانسته اند مشکلات معلولان را حل کنند؛ این تیم».

حتی در بهمن ماه سال 1397 معاون بهداشت و درمان کشور به تشریح برخی از ایرادات قانون حمایت از حقوق معلولان پرداخت و به اخبار ایران من گفت: «قانونی که در ابتدا مطرح شد حدود 70 ماده داشت اما حدود 35 ماده داشت. موادی تصویب شد و برخی از مواد پس از تصویب حذف شد، مثلاً بعد از تصویب قانون، موضوع تجهیزات پزشکی و توانبخشی حذف شد، بنابراین با تغییر قانون موافقت می کنیم، درآمد برای والدین دارای فرزند معلول در نظر گرفته می شود. در حالی که برای معلولی که شغل دارد معافیت مالی در نظر گرفته نمی شود، اما بسیاری از معلولان معتقدند هزینه هایی که به دلیل معلولیت باید انجام دهند بسیار زیاد است.

نفیره همچنین با بیان اینکه در برخی از موارد قوانین حمایتی از حقوق معلولان ضمانت رعایت وجود ندارد، گفت: «در یکی از موارد این قانون 30 درصد از کاربران تلفن هستند». نقش تجهیزات، شرکت ها نهادهای دولتی و عمومی از افراد نابینا، کم بینا و ناتوان یاد می کنند، اما می دانیم که در حال حاضر همه کارگران کامپیوتری شده اند، بنابراین این بخش از ماجرا باید تغییر کند. “

توجه داشته باشید که ماده 15 این قانون که به موجب آن دولت باید حداقل سه درصد از مجوزهای (مجاز، رسمی، کاری) دولت و دستگاه های دولتی اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها، سازمان ها، شرکت ها و مردم را صادر کند. و سازمان‌های اصلاحی و سایر سازمان‌هایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند به استثنای موارد مندرج در بندهای (ت) و (ز) بند (11) این قانون به افراد دارای معلولیت واجد شرایط تعلق می‌گیرد و فقط بخش‌های دولتی ذکر شده است. اما هیچ پاسخی به سازمان های مردم نهاد داده نشده است.

در راستای این موضوعات و بحث ها، در آذرماه همان سال محمد شریعتمداری که وزیر تعاون، اشتغال و رفاه اجتماعی بود، ضمن تاکید بر لزوم ارائه «طرح یا لایحه اصلاح قانون حمایت». افراد معلول»، از دکتر. قبادانا که رئیس بهزیستی قُل بود می خواست تا قبل از پایان سال لایحه اصلاحات یا طرح اصلاحی داشته باشد. در همان سال بهزیستی نسبت به اصلاح قانونی قانون حمایت از حقوق معلولان اقدام و نهاد نظارتی قانونی در این سازمان ایجاد و نظرسنجی از گروه های مختلف از جمله گروه های دارای معلولیت را در دستور کار دبیر قرار داد. تا افرادی که در مورد تغییر یا تغییر اسناد قانونی حمایت از حقوق معلولان نظر یا نظر دارند، نظرات خود را به این دبیرخانه ارائه کنند.

سازمان توسعه به منظور دریافت دیدگاه ها و نظرات بخش های مختلف، نامه ها و نظراتی را از 31 منطقه و انجمن با سازمان ها و شبکه های رسمی تشکل های افراد دارای معلولیت در این زمینه دریافت کرد.

اکنون پس از گذشت نزدیک به 2 سال از تأسیس این دبیرخانه، مرتبط ترین ایده ها و نظرات، ایده ها و نظراتی را دریافت کردم که برای تغییر قانون اعمال قانون جلوگیری از مالیات افراد دارای معلولیت، تغییر تصویر بسیار مهم است. از افراد مبتلا به این بیماری معلولان شاغل در دستگاه های دولتی به عنوان کارمند سازمانی، پیمانکاری و حقوقی، تسریع در جابجایی، حمایت بیمه ای از دستگاه های کنترلی، بیمه از کار افتادگی و معافیت از هزینه های بیمه در تسهیلات حمل و نقل عمومی، اعطای مشوق های مالیاتی به سازمان های غیردولتی که می توانند افراد را استخدام کنند. با معلولیت کمتر و ارائه دهندگان تجهیزات اولیه متوقف شدند.

به گزارش اخبار ایران من، در حال حاضر بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، با توجه به توصیه های انجام شده از نیازهای افراد دست اندرکار استفاده شده است. . بررسی و کار حرفه ای باید روی این ایده ها انجام شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا