مردم و اجتماع

ناگفته‌هایی از نهم اردیبهشت؛ روز «روان‌شناس و مشاور»

رئیس انجمن روان‌شناسی سلامت ایران گفته است که در سال‌های اخیر به اشتباه 29 اردیبهشت را برای روان‌شناسان و مشاوران «جهانی» می‌خوانند و اشتباه نیست که آن را روز جهانی نامگذاری کنند.

دکتر در گفت وگو با اخبار ایران من، حمید پور شریفی وی در آستانه روز روانشناس و مشاور با بیان اینکه هیچ روز مشخصی در دنیا به نام روانشناس و مشاور یا روانشناسی و مشاوره وجود ندارد، گفت: به نظر می رسد تنها روز جهانی در این زمینه روزی به نام روز روانشناسی باشد. “. در سازمان ملل متحد.» تاریخ ثابتی ندارد و سالانه در سازمان ملل متحد جشن گرفته می شود، به ویژه در ماه آوریل، مطابق با آوریل یا می، و همچنین تاریخ های مختلف.

نایب رئیس انجمن روانشناسی ایران درباره علت نامگذاری نهم اردیبهشت به عنوان روز روانپزشکی و فناوری در این کشور توضیح داد: فرآیند آماده سازی “روانشناسی”. این طرح در سایه جست و جوی گسترده مردمی نیروی انتظامی و در واقع پس از تغییر، در نهم اردیبهشت 1382 «قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. نظام «و تغییر در خود مختاری روانپزشکان و مشاوران به این ترتیب شورای ملی نظام روانشناسی و مشاوره روز نهم اردیبهشت را نیز به عنوان روز روانشناسان و مشاوران در نظر گرفته است و چند سالی است که این روز در سراسر کشور گرامی داشته می شود.

استادیار گروه روانشناسی سلامت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با بیان اینکه در سال های اخیر و امسال چند روزی است که «روز روانشناسی در سازمان ملل متحد» برگزار می شود، ادامه داد: امروز 7 فروردین 1395 همراه با 9 می 2016، 20 آوریل 2017، 31 آوریل 2017، 12 آوریل 2018، 23 آوریل 1397، 25 آوریل 2019، 5 مه 2017، 27 مه 2020، 7 ژوئن 1392، 1 آوریل 1392، 7 ژوئن 1392، 1 آوریل 1392 1، 1401، و به نظر می رسد رویدادهایی در مورد روز روانشناس و مشاور در سال 2016 و “روز روانشناسی در سازمان ملل متحد” در سال 2016، نهم می را به دروغ “روز جهانی روانشناس” نامیده اند.

پور شریفی در عین حال تاکید کرد: ملی بودن و بین المللی نبودن روز از اهمیت آن نمی کاهد و امیدواریم از این روز نهایت لذت را ببریم و فرصتی برای توجه دقیق به این مراسم داده شود. روانشناسان.” در واقع اعطای یک روز به روانشناسی و مشاوره، فرصتی را برای روانشناسانی فراهم می کند که همچون شمع عمل می کنند و علیرغم مواجهه با چالش های زندگی، سعی می کنند نیازهای انسان را در اولویت قرار دهند و سلامتی را برای مردم و جوامع به ارمغان آورند. چنین روزی به توجه دقیق به نیازهای روانشناسان کمک می کند تا با انرژی و قدرت برای افزایش جمعیت و توسعه اجتماعی تلاش کنند.

وی در پایان سخنان خود با قدردانی از علما، محققین، دانش آموختگان و روانشناسان روز افزود: روانشناسی در ایران با وجود چالش ها و فرصت های بیشتر، مکان های شگفت انگیزی مانند علم آموزی را یافته است. از این رو تعداد رشته های علمی، دپارتمان های آموزشی، آزمایشگاه های تاسیس شده، تحقیقات، مقالات منتشر شده، کتاب های درسی و نویسندگان در زمینه های مختلف روانشناسی مهم و قابل رقابت با بسیاری از کشورهای منطقه است. از سوی دیگر، روانشناسی به عنوان یک حرفه، نیازهای مختلف مردم و افراد جامعه ما را پوشش داده است، به طوری که در حال حاضر بسیاری از اعضای عمومی، سازمان های دولتی و خصوصی بدون دسترسی به روان درمانی، در انجام امور خود با چالش هایی مواجه هستند. مسئولیت ها

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا