مردم و اجتماع

همه چیز درباره راه‌های تشخیص و درمان سرطان پستان

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان است و علائم هشدار دهنده ای دارد که خانم ها باید به آن گوش دهند.

به گزارش اخبار ایران من، سرطان سینه فرآیند تقسیم سلولی در سلول‌های سینه را مختل می‌کند و سلول‌های سرطانی سینه به‌طور غیرقابل کنترل و بیش از حد در فرد مبتلا تکثیر می‌شوند، معمولاً سرطان سینه از مجاری (مجرای سلول‌های تولیدکننده شیر) یا لوبول‌ها (سلول‌های تولیدکننده شیر) شروع می‌شود. پستان، سلول های سرطانی می توانند. اگر از طریق رگ های خونی و مجاری لنفاوی از سینه خارج شود و به بقیه بدن سرایت کند، این زمانی است که می گوییم متاستاز رخ داده است.

سرطان سینه شایع ترین سرطان زنان در سراسر جهان است که تقریباً 25 درصد از کل زنان مبتلا به سرطان را تشکیل می دهد. شایع ترین سرطان ها در بین زنان سینه، روده بزرگ، ریه و رحم است که حدود 50 درصد از کل سرطان ها در زنان را تشکیل می دهند. البته این عدد در کشورهای غربی است و شامل محاسبه سرطان پوست غیر ملانومی نمی شود، البته این عدد در شرق تفاوت چندانی ندارد.

نقش ژنتیک و جهش ژنی در سرطان پستان

لازم به ذکر است که تقریباً 5 تا 15 درصد و در برخی مناطق حتی درصد بیشتری از سرطان پستان اولیه ارثی است. البته برای افرادی که در معرض خطر ارث هستند، با مراجعه به متخصصین ژنتیک، می توان میزان خطر را برای فرد یا بستگان وی محاسبه کرد و حتی اگر با دارو یا جراحی بتوان خطر این رویداد را کاهش داد، سرطان را در مرحله اولیه به طوری که درمان موثر و تضمین شده امکان پذیر باشد. ژن های دخیل در بروز سرطان مادرزادی سینه از جمله دو ژن پرطرفدار BRCA1 و BRCA2 با فناوری های جدید به راحتی قابل شناسایی هستند و خوشبختانه این فرصت در کشور ما فراهم شده است.

وجود جهش های ژنتیکی در این ژن ها ممکن است با 70 تا 80 درصد سرطان سینه در زنان و افزایش بروز سرطان معده در آنها مرتبط باشد. در واقع، این جهش ها با افزایش قابل توجهی در خطر ابتلا به سرطان پروستات و سینه در مردان مرتبط است. علاوه بر این، تغییرات در این دو ژن خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند روده بزرگ، مری، معده، پانکراس، تیروئید، غدد لنفاوی و غیره را به شدت افزایش می دهد.

جهش در ژن های دیگر مانند ATM، CHEK2، PTEN، TP53، PALB2، CDH1 نیز با ایجاد سرطان سینه مرتبط است. به عنوان مثال، جهش در ژن PALB2 با حدود 60 درصد از سرطان سینه تا سن 70 سالگی در صورت وجود سابقه خانوادگی سرطان مرتبط است یا ناقلان جهش در ژن PTEN در 25 تا 80 درصد با سرطان سینه مرتبط هستند. (در مطالعات دیگران).

در جهش‌های TP53، انواع دیگر سرطان‌ها مانند خون، استخوان و مغز علاوه بر سرطان سینه (تا حدود 55 درصد ناقلین تا 70 سال) در فرد یا بستگان او که ناقل هستند، افزایش می‌یابد. جهش در ژن CDH1 با خطر 52 درصدی سرطان سینه مرتبط است، اگرچه سرطان معده در 80 درصد از این افراد ایجاد می‌شود.

بنابراین وقتی در مورد احتمال ارثی بودن سرطان تردید وجود دارد، بهترین کار این است که بیمار را به یک متخصص ژنتیک معرفی کنید که از خطر و مراحل بعدی اطلاع دارد. این پزشکان در سایر دانشگاه های کشور هستند.

علل سرطان سینه و روش های تشخیص

به طور کلی، مهم ترین عواملی که بر شیوع سرطان سینه (اکتسابی و حتی ارثی) تأثیر می گذارد، سبک زندگی، رژیم غذایی، میزان تحرک و فعالیت بدنی، دوره اولین قاعدگی، تعداد فرزندان، مدت شیردهی، سابقه سینه، کار طب فیزیکی، ارث و چیزهای کوچک دیگر. این عوامل می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهند. آگاهی از علائم رایج سرطان سینه و آگاهی از سابقه خانوادگی انواع مختلف سرطان می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند و احتمال درمان را افزایش دهد. باید به یاد داشته باشیم که جوانی در زمان بیماری (به ویژه زیر 40 سال) یا افزایش سرطان سینه، تخمدان، پروستات و …. در یک خانواده عواملی هستند که باید هنگام ارجاع بیمار به متخصصین ژنتیک در نظر گرفته شوند. بدون شک چنین مراجعه های به موقع و دقیقی می تواند سرنوشت بیمار یا خانواده او را تغییر دهد.

سرطان سینه در برخی افراد بدون علامت بروز می کند و گاهی در افراد مختلف علائم متفاوتی دارد. داشتن علائم زیر به معنای ابتلا به این بیماری نیست، اما با دیدن این علائم غیرعادی می توانیم به بیماری مشکوک شویم و به پزشک مراجعه کنیم. توده یا توده در سینه یا زیر بغل، تورم یا ضخیم شدن پوست سینه، پوست نارنجی روی سینه، درد یا کشیدن نوک پستان، قرمزی یا پوسته شدن پوست. سینه، ترشح هر چیزی غیر از شیر مادر (مثلاً خون) و هرگونه تغییر یا درد سینه.

لازم به ذکر است که همه تومورهای سینه سرطانی نیستند. گاهی اوقات این توده ها با مایع پر می شوند و اغلب به دلایلی غیر از سرطان ایجاد می شوند. به عنوان مثال، کیست و سینه فیبروکیستیک دو مورد از شایع ترین بیماری ها هستند. شرایط فیبروکیستیک باعث ایجاد تغییراتی در پستان می شود که می تواند با درد، التهاب و تشکیل توده های سینه همراه باشد.

برای درمان سرطان سینه چه کنیم؟

اگر علائم را در خودمان تشخیص دهیم، باید به پزشک مراجعه کنیم. اگر پزشک تشخیص دهد که ما سرطان سینه داریم، دوره درمان را شروع می کند. انتخاب درمان بستگی به نوع سرطان و پیشرفت آن دارد. اگر بیماری را زود (به موقع) تشخیص دهیم، درمان آن آسانتر است.

بر اساس اطلاعیه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی، روش های مختلفی برای درمان سرطان سینه وجود دارد که عبارتند از:

– جراحی: یکی از راه های درمان سرطان سینه، جراحی برای برداشتن سرطان است.

– شیمی درمانی: در شیمی درمانی با استفاده از داروهای خوراکی و تزریقی سعی می شود سلول های سرطانی را از بین ببرند و رشد سرطان را کوچکتر کنند.

– درمان هورمونی: گزینه دیگر جلوگیری از رسیدن هورمون های زنانه که برای سلول ها مهم هستند به سلول های سرطانی است.

– بیوتراپی یا طب طبیعی: در این روش درمانی سعی در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان برای غلبه بر سرطان دارند.

– پرتودرمانی: از بین بردن سلول های سرطانی از طریق پرتوهایی مانند اشعه ایکس.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا