مردم و اجتماع

کمیته انطباق، گلوگاه بررسی تخلفات شورای شهرها

رئیس شورای شهرداری ها و دهیاری های کشور و معاون وزیر کشور گفت: تخلفات شوراها از طریق کمیته نیروی انتظامی بررسی می شود.

مهدی جمالی نژاد در گفت وگو با اخبار ایران من. وی در خصوص نقش اصلی حمل و نقل عمومی در مدیریت شهری گفت: به طور کلی حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ به ویژه تهران برای ما بسیار مهم است. برای رسیدن به این هدف سعی کرده ایم به خرید تریلر کمک کنیم. در حال حاضر روی 630 دستگاه کار می کنیم، همچنین در بحث طراحی قطار شهری با استفاده از اسناد قرارداد، اسناد مالی و کمک بلاعوض سعی داریم به شهرداری ها کمک کنیم.

سرپرست شهرداری ها و دهیاری های کشور ادامه داد: باید علاوه بر حمایت و هدایت راه آهن به حمل و نقل عمومی نیز توجه شود. در این صورت برنامه ما بهبود حمل و نقل عمومی با خرید اتوبوس، مینی بوس و نوسازی ناوگان تاکسیرانی است. امسال از نظر تجهیزات حمل و نقل خوب عمل کرده ایم و 2000 دستگاه اتوبوس نیز خریداری کرده ایم که امیدواریم به زودی به ناوگان اتوبوسرانی کشور اضافه شود.

تخلفات شورا در کمیته انطباق در حال بررسی است

جمالی نژاد درباره برخورد با تخلفات شوراها نیز به اخبار ایران من گفت: یکی از چالش هایی که به تخلفات شوراها رسیدگی می کند، کمیته انطباق است که بر مصوبات شوراها نظارت و ارزیابی می کند.

وی بیان کرد: همچنین در صورت وجود تخلفات قانونی و اقدام در امور شورا، دستگاه های حل اختلاف منطقه نیز آماده رفع آنها هستند. در صورت بروز اختلاف، پرونده ها برای حل و فصل به شورای حل اختلاف کشور ارجاع می شود. در حال حاضر تخلفات کاهش یافته است اما همچنان در تلاش هستیم تا تخلفات باقی مانده را کاهش دهیم.

معاون امور عمرانی وزیر کشور همچنین گفت: در زمان انتخاب و تشکیل دولت، شوراها و شهرداران را هم ایجاد کردیم. 38 هزار روستا و 1400 شهرداری داریم که با وجود بحران اقتصادی با کمک وزارت کشور توانستند مستقل شوند. دو نمونه از این اقدامات مثبت قانون مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمد پایدار است.

ارائه 8000 میلیارد تن همکاری برای حمل و نقل عمومی در کلانشهرها

وی گفت: امسال با توجه به شعار سال که دانش و اشتغال زایی است باید دانش را به ثروت تبدیل کنیم. شهرهای ما باید کارآفرین و فناورانه باشند و جوانان نباید پس از فارغ التحصیلی پشت میز منتظر بمانند. علاوه بر این اقدامات، بهترین شیوه ها در زمینه حمایت و تامین مالی اجرا شده است. 8000 میلیارد تن اوراق و حمل و نقل عمومی به شهرهای بزرگ و 4000 میلیارد تن به شهرهای کوچک بابت مالیات اضافی داده شده است. همچنین، امسال خطوط ارزش افزوده ای برای کمک به شهرها برای عبور از آنها در نظر گرفته ایم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا