مردم و اجتماع

گفتمان ملی باید برای «آب» شکل بگیرد

مدیر سابق ستاد توسعه دریاچه ارومیه آب را باید دغدغه اصلی دولتمردان دانست و گفت: در بحث آب نباید وارد سیاست شویم و گروه ایجاد کنیم، بلکه باید مسئله کشور ایجاد شود. .

علیرضا شریعت در گفت وگو با اخبار ایران من. وی از دریاچه ارومیه و روزگاری که خوب نبود صحبت کرد و گفت: راه اندازی مرکز احیای دریاچه ارومیه بسیار مهم بود که باید از آن استفاده کرد. این مرکز برای اولین بار سعی کرد بسیاری از خدمات و سازمان های مرتبط با آب و محیط زیست کشور را دور میز و حول یک توافق و هدف مشترک گرد هم آورد تا یک بار برای همیشه همه مجموعه ها مستقل باشند. بخش مرکز کار گروهی است. اگرچه نمی توان برای عملکرد کارگران در انجام این کار پاداش بزرگی قائل شد، اما قطعا با توجه به انتقاداتی که ناشی از تبعیض تشکل های بزرگ برای انجام وظایفشان بود، اگر کمی منصف باشیم، این یک امر بود. موفقیت و اگر می‌توانست ادامه پیدا کند، این ارتباط واقعاً برقرار می‌شد و ارتباط حتی بیشتر می‌شد

دبیر فدراسیون آب علت اصلی بازگشت دریاچه ارومیه را به روزهای بدی چون نبود دولت دوازدهم در دریاچه ارومیه در سال های گذشته و نبود دولت سیزدهم بر روی دریاچه برشمرد و گفت: دهه هاست. این روند در کشور بسیار رایج بوده است و گاهی دولت ها نمی خواهند اعتبار و موفقیت یک سیاست یا پروژه به پای دولت بعدی سپرده شود و دولت های بعدی هم نمی خواهند این را بنویسند. بدهی و موفقیت زیر پای دولت قبل این پرونده شامل احیای دریاچه ارومیه نیز می شود. باید بپذیریم که هیچ موضوعی نیست که سیاست به ویژه در حوزه آب و محیط زیست انجام شود و این عرصه جای بازی و گروه های سیاسی و همه مردم و حکومت ها صرف نظر از ذائقه عقل نیست. و سیاست، باید کار کند. در کنار هم مشکلات را حل کرده و در این امر مشارکت جدی داشته باشند.

این کارشناس آب توسعه هر کشوری را برای پیشرفت مردم آن کشور مهم دانست و گفت: با نگاه غلط به آب نمی توان هیچ کاری را توسعه نامید. دنیای بدون آب چیزی نیست. به همین دلیل آب باید دغدغه اصلی مسئولان دولتی باشد.

این کارشناس آب گفت: متاسفانه با وجود فرهنگ غنی مردم ایران در مورد احترام و حفاظت از آب و محیط زیست سال هاست که این موضوع توسط مردم به فراموشی سپرده شده است. مثلاً اگر دریاچه ارومیه را یک موجود زنده ببینیم که واقعاً هم همینطور بود، آنقدر آن را تحقیر کردیم و تشنه نگه داشتیم که باید منتظر انتقامی وحشتناک باشیم. تجربه ثابت کرده است که هیچکس نمی تواند منکر بازگشت طبیعت و مشکلات زیست محیطی شود.

وی در همین مقاله به کمبود آب در بلوچستان نیز پرداخت و گفت: مردم نجیب این منطقه به دلیل کمبود آب همیشه به آب احترام می گذارند و در فرهنگ خود گانداها (تمساح های پوزه کوتاه) – که به آب احترام بگذار وابستگی زیادی به آب دارند – آنها هم مورد احترام هستند.» بنابراین حتی زمانی که آقای گاندو به دلیل کمبود آب به روستاها و خیابان ها آمد، مردم آنها را در جاده دیدند و به کارشناسان محیط زیست منطقه اطلاع دادند تا آنها را حذف کنند. از جاده تا آسیبی نبینند.چند کودک را قطع کردند، اما مردم بلوچستان معتقدند به دلیل وابستگی به آب، آزار و اذیت گاندو خشکسالی شدیدی را در پی خواهد داشت و این فرهنگ در این مردم نهادینه شده است. خیلی سال.

شریعت ادامه داد: این موضوع در مسیر رفتار همه ما در دریاچه ارومیه کار می کند و بی احترامی به این دریاچه، نادیده گرفتن عطش آن و رفتار متکبرانه ما نسبت به این موجود زنده خشمگین می شود.

این کارشناس آب در ادامه به تشریح چگونگی وقوع تضادهای آبی در بسیاری از نقاط کشور پرداخت و گفت: به عقیده بسیاری از کارشناسان این حوزه یکی از عوامل بروز تضادهای آبی بین مناطق و شهرهاست که بسیار شاهد آن هستیم. امروزه تغییرات در سیستم مدیریت، سیستم مدیریت، سیستم مدیریت سیستم مدیریت سیستم مدیریت سیستم مدیریت سیستم مدیریت سیستم مدیریت سازماندهی سیستم مدیریت حمل و نقل،

وی افزود: به عنوان مثال اگر امروز به محدوده دریاچه ارومیه یا رودخانه زیندرود نگاه کنیم دقیقاً این اشتباه مرگبار را در مدیریت آب مشاهده می کنیم. در مسیر مربوط به دریاچه ارومیه، سه منطقه ساحلی به عنوان مثال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، از بدو تأسیس سامانه مناطق آبی، هر کدام به نوعی توسعه کشاورزی و صنعت را در مرز منطقه خود ایجاد کردند. بسیار رقابتی است که ثروت بالای آب زیرزمینی است و در کنار رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه خانه های کوچک و بزرگ ایجاد کردند و حقوق طبیعی تالاب ها و دریاچه ارومیه را سلب کردند. اما در مورد رودخانه زاینده رود اینطور نیست.

شریعت همچنین گفت: هرچند در سال های اخیر وزارت نیرو مدیریت آب کشور را مجددا آغاز کرده است، اما با شرایط موجود و به دلیل تضاد منافع و مخالفت مسئولان منطقه و منطقه، امید چندانی وجود ندارد. این تغییر و باید اراده ملی در این امر ایجاد شود و همه دولت ها برای انجام آن تلاش کنند.

رئیس سابق دفتر مدیریت و نظارت مرکز احیای دریاچه ارومیه توسعه هر کشوری را مستلزم پیشرفت مردم کشور دانست و گفت: با نگاه غلط به آب نمی توان گفت که هیچ کاری توسعه است. . دنیای بدون آب چیزی نیست. به همین دلیل آب باید دغدغه اصلی مسئولان دولتی باشد.

این کارشناس آب، رشد محصولات کشاورزی به ویژه محصولات آب گیر در این کشور را از دیگر عوامل خشک شدن دریاچه ها و باتلاق ها دانست و گفت: تغییر کشاورزی در عمل شاید ساده به نظر برسد، اما نیازمند اقدامات متعددی است. که باید مورد توجه قرار گیرد، انجام نشده است، یکی از مهمترین آنها جلب اعتماد کشاورزان برای انجام این کار است. تغییر الگوی کشت یک سیستم است و بدون کسب اطمینان، حمایت، آموزش، ارتقاء و حمایت هرگز اتفاق نمی‌افتد، اما وزارت جهاد کشاورزی حتی تحقیقات دقیقی انجام می‌دهد و می‌داند چگونه می‌توان در سراسر کشور و با توجه به آب و خاک، الگوی کشت کرد. منابع ، در این زمینه چیزی به دست نیامده است

وی ادامه داد: مصداق بارز آن ممنوعیت کاشت برنج در خوزستان یا اصفهان در استان اصفهان در طرحی است که بر اساس شناختی که کشاورزان در این مناطق دریافت می کنند و به دلیل فواید ثابت شده این دارو و حتی خشکسالی بی سابقه در یکی دو سال اخیر به کشت برنج ادامه می دهند و می دهند و می دهند و این در حاشیه دریاچه ارومیه در مورد کشت چغندر و سیب صدق می کند.

شریعتی در پایان مسئله آب را مشکل دانست و تاکید کرد: سخت ترین مسائل دنیا درباره آب است. این موضوع نیاز به زمان دارد، اما وقتی همه با یک علایق پشت میز می نشینند و به فکر حل این مشکل، حل مشکلات دیگر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… هستند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا