مردم و اجتماع

۹ نکته درباره اما و اگرهای حفاظت از یک گونه در معرض انقراض

ببر آسیایی که زمانی در بسیاری از مناطق غرب این قاره از سوریه و عربستان گرفته تا هند و ترکمنستان پراکنده بود، از 20 سال گذشته به جز ایران مفقود شده است. در حال حاضر زیستگاه یوزپلنگ آسیایی محدود به ایران است که از 48 سال پیش برنامه حفاظتی خود را برای مهار این حیوان آغاز کرد و به همین دلیل امروزه یوزپلنگ آسیایی را یوزپلنگ ایرانی نیز می نامند.

به گزارش اخبار ایران من، پرنده ایرانی یکی از گونه‌های در معرض خطر انقراض است و در سال‌های اخیر با اقدامات مختلف از جمله حفاظت از زیستگاه و پرورش در اسارت برای جلوگیری از انقراض اهمیت پیدا کرده است، اما همچنان با تهدیداتی مانند تصادفات جاده‌ای مواجه است. به دلیل اهمیت این نوع حفاظت به 9 امتیاز می رسد مرضیه موسوی – کارشناس گوشتخوار دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست – اشاره می کنیم:

*برای تعیین دقیق و به دست آوردن آماری از تعداد سمورهای موجود در طبیعت به تجهیزاتی مانند دوربین تله فوتو نیاز داریم اما بر اساس آنچه انجمن سمورها برای این دوربین ها استفاده می کند می توان گفت کمتر از 25 سمور وجود دارد. سمورها و تکثیر آنها در تیلی در کشور اسیر است، راستی خردادماه امسال انجمن یوزپلنگ تعداد خرگوش های کشور را کمتر از 30 راس اعلام کرد.

*12 نفر از این تعداد بزرگسالانی هستند که پس از شناسایی شناسنامه دریافت کرده اند. اخیراً خانواده های جدیدی نیز در توران دیده شده اند که باید بر ثبات آنها نظارت کرد.

* نمی توان گفت این عدد صحیح است زیرا اعداد یوز از ابتدا بر اساس حدس و گمان بود. گاهی اوقات چندین یاک در خارج از منطقه حفاظت شده زندگی می کنند و نظارت بر آنها غیرممکن است زیرا تعداد زیستگاه های یاک ها بسیار گسترده است و این گونه دائماً بین زیستگاه ها حرکت می کند و حافظان بدون تجهیزات نظارتی نمی توانند کاری انجام دهند حتی در زیستگاه. توران به دلیل نبود دوربین های زیاد امکان نصب کامل دوربین وجود ندارد.

*برای آمار دقیق و سیستماتیک باید تمام مناطقی که ولورین یا توران – که جمعیت پرورشی دارد و می دانیم که جمعیت زیادی از ولورین وجود دارد – را به دوربین تله های زیادی مجهز کنیم. تصاویر گرفته شده توسط دوربین وارد نرم افزار شده و یوزها را شناسایی می کند. تفاوت ها آنها را از یکدیگر جدا می کند. این به سربازان بیشتر، دوربین ها و یک تیم نظارت محلی قوی نیاز دارد. ارتش باید دوربین های موجود در مناطق را زیر نظر داشته باشد و منطقه را همیشه زیر نظر داشته باشد.

* حداقل 120 تا 200 دوربین نیاز داریم که هر چه تعداد دوربین بیشتر باشد کار بهتر می شود و اعداد بهتر و دقیق تری خواهیم داشت.

* برنامه های زیادی در دسته حفاظت یاز داریم. همگان بر این باورند که یوزپلنگ گونه ای در خطر انقراض است و نباید به سرنوشت شیر ​​ایرانی و ببر مازندران دچار شود، اما با این کار از بودجه سازمان حمایت نمی شود. به عنوان مثال جلسات زیادی برای حفاظت از راه ها برگزار شد و با حمایت مالی تصمیم گرفتند این کار را انجام دهند اما به دلیل اینکه حمایت مالی صورت نمی گیرد کاری انجام نشده است. آنچه ما دیده ایم و دوستان می گویند نشان می دهد که ما با کمبود جدی پول و منابع مواجه هستیم. سازمان منتظر تزریق بودجه است و اگر تامین شود به اهداف خود خواهیم رسید.

*همه اینها نماد کشور ماست و مایه تأسف است که بودجه ای برای حفاظت و مدیریت نداریم، هرچند از طریق کسانی که علاقه مند به کمک های مالی هستند روش هایی برای انجام کاری با پولشان انجام شده است.

بیشتر بخوانید: بی پولی برای حفاظت از نماد ملی

*مسئله تعمیر و نگهداری راه بسیار مهم است و هر چه زودتر اقدام به تعمیر آن کنیم خسارت بیشتری وارد می کنیم زیرا احتمال از دست دادن یکی از راه های باقی مانده وجود دارد. هیچ اقدامی برای حفاظت از راه ها انجام نشده است و دستگاه های نگهداری از راه ها مانند وزارت راه و شهرسازی همکاری نمی کنند. وزارت راه برای ایمن سازی راه ها و هر شرکتی که برنده شد، مناقصه گذاشت، اما کار مدیریتی زمان می برد و ما داریم وقت تلف می کنیم، زیرا این کار باید عاجل انجام شود.

*دولت باید بودجه ای برابر با حراست یاز در نظر بگیرد تا سازمان بتواند تمام کارهای لازم را انجام دهد و بودجه و مالی را معطل نکند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا