ورزشی

خبر خوب برای دیابتی‌ها؛ قرص جدید انسولین با قابلیت جذب بالا در راه است

اخیراً یک گروه تحقیقاتی پیشرفت زیادی در توسعه نسخه قرصی انسولین خوراکی داشته است.

به گزارش تیم دانش و مهارت خبرگزاری آنا، رایج ترین راه برای کاهش دیابت در افراد دیابتی تزریق انسولین است. روشی که اگرچه درمان مؤثر است، اما برای بیمار و گاه نزدیکان او با «ناخوشایند» و «رنج» همراه است. در همین حال، چندین تلاش برای جایگزینی تزریق با انسولین خوراکی صورت گرفته است.

اخیراً یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا موفق به کسب نتایج خوبی در تولید قرص های انسولین شده است. نتایج مطالعه محققان بر روی موش ها نشان می دهد که قرص جدید دقیقاً مانند تزریق انسولین در بدن بیمار جذب می شود.

این نتایج چشمگیر نشان می دهد که تزریق انسولین خوراکی شروع به کار کرده است و بیماران دیابتی نوع A دیگر نیازی به تزریق قبل از غذا نخواهند داشت. موضوع مهمی که روی زندگی آنها نیز تاثیر می گذارد و باعث سلامت این افراد نیز می شود.

پروفسور Anubhav Pratrap Singh درباره تغییراتی که این داروی جدید در زندگی بیش از 9 میلیون دیابتی نوع 1 در سراسر جهان ایجاد می کند، گفت: ایده ساخت چنین قرصی از پدرش که یک دیابتی است به ذهنش خطور کرد. پدرش در 15 سال گذشته مجبور بود 3-4 بار در روز انسولین تزریق کند.

دکتر. آلبرتو بالدلی، محقق ارشد آزمایشگاه سینگ، نحوه آزمایش قرص‌های جدید را توضیح می‌دهد: «تقریباً 100 درصد انسولین موجود در این قرص‌ها مستقیماً به کبد می‌رود، در حالی که در گذشته زمانی که سعی می‌کردند انسولین خوراکی بسازند، بیشتر دارو مصرف می‌شد. به سمت کبد رفت انسولین در معده جمع آوری شد. وی ادامه می دهد: حتی بعد از دو ساعت مصرف قرص ها، اثر انسولین در معده موش های آزمایش شده مشاهده نشد، تمام انسولین به کبد رفته بود که خیلی خوب است و این همان چیزی بود که می خواستیم. “

محققان این دانشگاه با انجام آزمایشات بر روی موش ها و افزایش میزان جذب انسولین در تلاش هستند تا دری جدید به روی زندگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 بگشایند. این قرص خوراکی جدید قرار نیست بلعیده شود و هنگامی که وارد دهان می شود، حل می شود و بلافاصله در فضای بین لثه و گونه جذب می شود. بنابراین، تمام انسولین بدون از دست دادن یک قطره وارد کبد می شود.

معمولاً هر بار حدود 100 واحد انسولین نیاز به تزریق دارد و در نمونه های خوراکی موجود مقدار آن حدود 500 واحد است که بیشتر آن در معده از بین می رود و یکی از نقاط ضعف مهم آن محسوب می شود.

یکی دیگر از مزایای قرص های قابل جذب، مدت زمان اثر دارو است. در این قرص ها مانند تزریق، انسولین لازم در عرض 30 تا 120 دقیقه ترشح می شود، در حالی که تجویز خوراکی به 2 تا 4 دقیقه دیگر نیاز دارد.

این قرص شیردهی نیز باید پس از انجام برخی مراحل آزمایش بر روی بدن انسان آزمایش شود. دکتر دکتر با ابراز امیدواری از تامین مالی این پروژه و در نهایت تکمیل آن. پراتاپ سینگ می گوید این قرص ها پایداری دارویی بالایی دارند و هزینه تهیه آنها کم و مقرون به صرفه خواهد بود.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا