ورزشی

هرگز فکر نمی کردم در جام جهانی باشم اما شد سه بار!/وقت صعود است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین ، علیرضا جهانبخش که کاپیتان تیم فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ است، با سایت فیفا به گفتگو نشسته و درباره وضعیت این تیم و احساسش از حضور در مهم ترین تورنمنت فوتبال صحبت کرده است. جهان در سال 2022

جهانبخش سخنان خود را با بیان اولین خاطره خود از جام جهانی آغاز کرد و گفت: صعود دیوانه وار تیم ملی ایران در جام جهانی 1998 مقابل استرالیا اولین خاطره این بازی برای من بود. در آن زمان می توانستم بهتر بفهمم، جام جهانی 2002 بود که به رونالدو (برزیل) علاقه مند شدم. “فنومنو” (لقب رونالدو به معنای پدیده) اولین نمونه فوتبال من بود و من عاشق تماشای بازی های او بودم.

فیفا درباره خاطره جهانبخش نوشت: ایران پس از 20 سال دوری با هدایت اسطوره هایی مانند کریم باقری، مهدی مهدوی کیا و علی دایی به جام جهانی بازگشت. غرب آسیا به بازی پلی آف برابر استرالیا نیاز داشت و این گل دیرهنگام خداداد عزیزی در زمین کریکت ملبورن بود که آنها را به گل خارج از خانه رساند.

او در ادامه ماجرای فیفا در گفتگوی اختصاصی با جهانبخش می گوید: از تماشای رونالدو در تلویزیون، زندگی حرفه ای. آه تو زمانی که جهانبخش جوان در آستانه 20 سالگی بود خاکستر خیلی تغییر کرد. این مهاجم که در آن زمان در باشگاه جوانان داماش گیلان بازی می کرد، بازی با تیم زیر 19 سال ایران را تحت تاثیر قرار داد و خوش شانس بود که توسط یک پیشاهنگ هلندی به نام کارلوس مشاهده شد. آلبرزکه در آن زمان در NEC Nijmegen کار می کرد، او را دید و استخدام کرد. 2013. نایمخن اولین قدم به سوی یک حرفه ای موفق در هلند بود که به خانه دوم جهانبخش تبدیل شد که نماینده تیم هایی مانند AZ و فاینورد بود.

فیفا در ادامه تعریف و تمجید و صحبت از جزییات فوتبال جهانبخش تاکید کرد: او اولین بازیکن آسیایی شد که در فصل 2017/18 با 21 گل بهترین گلزن لیگ معروف اروپایی شد.

هیچ وقت فکر نمی کردم در جام جهانی باشم، اما سه بار این اتفاق افتاد!/زمان آن رسیده است که قدم بردارم

سایت فدراسیون جهانی فوتبال درباره نحوه ورود نسل جدید فوتبالیست های ایرانی به تیم ملی ایران گفت: جهانبخش چند ماه پس از انتقالش از هلند اولین تماس را از کارلوس کی روش دریافت کرد.سردار آزمون که در آن زمان مهاجم بود. ، اولین بازی را در کنار او انجام داد مالش در او گفت کازان در حالی که مهدی طارمی، سومین بازیکن جوان، چند ماه پیش دعوت شد. این سه نفر خط حمله تیم ملی را تشکیل دادند و 183 بازی و 80 گل بین آنها جمع آوری کردند.

بازیکن معروف تیم فوتبال ایران در این باره گفت: ما سه نفر هستیم یک شخص ما شش یا هفت سال است که با هم بازی می کنیم. ما بازیکنان خوب زیادی در خط حمله داشته ایم، اما عمدتاً سه نفر بوده ایم و خدا را شکر تا اینجا خوب کار کرده ایم.

جهانبخش تاکید کرد: هر کاری که بتوانیم در اروپا انجام می دهیم تا برخی از بازیکنان نسل جدید ایرانی به اروپا برسند چرا که می دانیم این مهم برای کشورمان و تیم ملی چقدر است. این مسئولیتی است که ما داریم و آن را بر دوش خود احساس می کنیم. وقتی فوتبال را شروع کردم اصلا فکر نمی کردم در جام جهانی بازی کنم چه برسد به سه بار!

وی همچنین درباره احساس خود درباره حضور در قطر برای حضور در جام جهانی 2022 بیان کرد: نماینده کشورت در جام جهانی کار بزرگی است. من این را دو بار داشتم و می خواهم برای سومی بروم. این یک پیروزی بزرگ برای من و خانواده و دوستانم است. هیجان جام جهانی هرگز تغییر نمی کند و هر چند بار هم که آن را تجربه کنید، همیشه یکسان است. من هنوز هم همین احساس را دارم و مشتاقانه منتظر کاری هستم که در 19 سالگی در سال 2014 انجام دادم. من مشتاقانه منتظر هستم و امیدوارم بتوانم کشورم را به بهترین شکل ممکن نمایندگی کنم و باعث افتخار کشورمان باشم.

وی درباره بازی ایران در گروه B مقابل انگلیس، آمریکا و ولز به صراحت توضیح داد: زمانی که در انگلیس بودم با بسیاری از بازیکنان فعلی تیم انگلیس بازی کردم. آنها یکی از مدعیان جام جهانی هستند. ما تمام تلاش خود را می کنیم و این مهمترین چیز است. همین امر در مورد ایالات متحده آمریکا و ولز نیز صادق است. آنها بازیکنان خوب زیادی دارند که می‌آیند تا در جام جهانی عملکرد خوبی داشته باشند.

هیچ وقت فکر نمی کردم در جام جهانی باشم، اما سه بار این اتفاق افتاد!/زمان آن رسیده است که قدم بردارم

فیفا در خصوص شکست سنگین ایران در جام جهانی 2018 روسیه به عملکرد این تیم اشاره کرد و گفت: چهار سال پیش ایران در کنار دو ایبریایی اسپانیا، پرتغال و مراکش در گروه به اصطلاح مرگ قرار گرفت. جهانبخش و یارانش ثابت کردند که مقابل نیستند و پرتغال را کشیدند و مراکش را شکست دادند، شانسی که طارمی مقابل روی پاتریسیو از دست داد، تفاوت حذف دور اول و مرحله یک هشتم نهایی بود و جهانبخش معتقد است رسیدن به این مرحله است. برای کشورش اجتناب ناپذیر است.

هافبک تیم ملی ایران ادامه داد: در آخرین بازی جام جهانی خیلی به مرحله نهایی نزدیک بودیم. پرتغال و اسپانیا با 5 امتیاز صعود کردند و ما فقط 4 امتیاز گرفتیم. هیچ کس از ما انتظار نداشت که این کار را به خوبی انجام دهیم، اما ما به عنوان یک تیم متحد بودیم. فکر می کنم در هر سه بازی خوب کار کردیم و بدشانس بودیم که از گروه بسیار سختی به دور بعد رفتیم.

جهانبخش گفت: الان هم همین آرزو را داریم که به صورت گروهی برای کشورمان تلاش کنیم. ما می دانیم که میلیون ها ایرانی در خانه و در سراسر جهان مشتاقانه منتظر کار ما هستند و به آن افتخار می کنند. گروه سختی است که ما در آن هستیم، اما سخت کار می کنیم و هر کاری از دستمان بر می آید انجام می دهیم تا به دستاوردهای بزرگی در قطر برسیم. ما یکی از بهترین نسل هایمان را داریم. باید تمرکزمان را تغییر دهیم تا فقط به سطح مناسبی نرسیم. سه بار پیاپی پیروز شدیم اما اکنون هدفمان صعود به مرحله بعد است.

هیچ وقت فکر نمی کردم در جام جهانی باشم، اما سه بار این اتفاق افتاد!/زمان آن رسیده است که قدم بردارم

وی همچنین درباره تکرار بازی با تیم ملی آمریکا سال ها بعد از جام جهانی 1998 گفت: این بازی برای کشور من خیلی بزرگ است اما این بازی به فوتبال فکر نمی کنیم.

جهانبخش تاکید کرد: فکر می کنم بیشترین تفاوت نسبت به سال 98 در نسل است. الان یکی از بهترین نسل های تاریخ فوتبال ایران را داریم و همینطور در آمریکا، بازیکنان زیادی دارند که به صورت انفرادی در مسابقات بزرگ اروپا بازی می کنند و عملکرد خوبی دارند. بنابراین من فکر می کنم سطح تیم ملی ایالات متحده در حال حاضر با 24 سال پیش بسیار متفاوت است. ما هم همینطور! به یک شانزدهم نهایی که هدف اصلی ماست نرسیده ایم اما در گروه های بسیار سختی با انگلیس، آمریکا و ولز بازی می کنیم. اما اگر بخواهم رویای خود را بگویم، این است که ابتدا آنچه را که می توانیم انجام دهیم و سپس به مرحله دوم برسیم. این چیزی است که ما فکر می کنیم.

دکمه بازگشت به بالا