ایران کسب و کارعمومی

علت کم شدن صدای بوق ماکروفر

صدای زیاد مایکروویو به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلاتی می‌باشد که ممکن است در طول زمان برای شما رخ دهد. با این وجود علت صدای زیاد مایکروفر چیست؟ آیا این مشکل قابل رفع است؟ این سوالات قطعا به عنوان یکی از سوالات شما در صورت بروز این خرابی می‌باشد و امروز ما در این گزارش از آریابهکار قصد داریم تا تمام جوانب این مشکل را به‌صورت دقیق بررسی کنیم تا بتوانید این مشکل را ریشه یابی و در صورت امکان رفع نمایید. همراه ما باشید.

توجه: معمولا علت صدای زیاد مایکروویو ناشی از یک مشکل فنی می‌باشد و حتما باید توسط تکنسین با تجربه مورد بازبینی و تعمیر قرار گیرد.

 1. خرابی سینی؛ از دلایل صدای زیاد مایکروویو

اولین و رایج ترین علتی که می‌تواند منجر به صدای زیاد مایکروویو شما شود، خرابی سینی ماکروفر است که شاید از نظر شما یک مشکل ساده بنظر برسد. اما چرا سینی ماکروفر صدا می‌دهد؟ معمولا علت صدا دادن سینی ناشی از قرار نگرفتن صحیح آن بر روی کوپلینگ یا همان قطعه پلاستیکی زیر سینی می‌باشد که با روشن کردن مایکروفر، این صدا به‌صورت ناگهانی می‌تواند ایجاد گردد. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما در حین قرار دادن سینی بر روی کوپلینگ دفت کافی داشته باشید.

توجه: سعی کنید سینی را به‌صورت عمودی از دستگاه خارج و به‌صورت عمودی در جای خود قرار دهید؛ در غیر اینصورت ممکن است کوپلینگ مایکروویو دچار خرابی شود.

بخوانید:

 1. سوختن دیود

دیود مایکروفر به عنوان یک قطعه کلیدی جهت منتقل ولتاژ از ترانس به مگنترون می‌باشد که وقتی در آستانه خراب شدن است، می‌تواند صدای زیادی از خود منتشر کند که همین صدای زیاد می‌تواند شما را آزار دهد. اما چرا دیود مایکروویو دچار خرابی می‌شود؟ معمولا دلایل زیادی برای خرابی این قطعه وجود دارند که رایج ترین علت ممکن، استفاده نادرست از دستگاه می‌باشد! با این وجود یکی دیگر از دلایل صدای زیاد مایکروویو می‌تواند خرابی دیود باشد که حتما باید توسط تکنسین مورد بازبینی قرار گیرد.

 1. خرابی مگنترون

میزان زیادی از ولتاژ ورودی به ماکروفر توسط فیوزها، ترانس و دیود به مگنترون منتقل می‌شود تا این قطعه بتواند گرمای کافی برای گرم کردن غذا تولید کند. اما زمانیکه نوسان برق باعث تغییر ولتاژ ورودی به این قطعه شود و بتواند فرایند کاری آنرا مختل کند، طبیعتا یک صدای عجیبی از خود تولید خواهد کرد که می‌تواند کمی شوکه کننده واقع شود. همچنین لازم به ذکر است که در صورت استفاده از ظروف فلزی، فشار قابل توجهی به مگنترون دستگاه شما وارد خواهد شد که به مرور باعث خرابی آن می‌شود.

بخوانید:

 1. خرابی فن مایکروفر

فن مایکروویو برای آنکه بتواند گرمای تولیدی درون دستگاه را به بیرون منتقل کند، مجهز به یک موتور در قسمت زیرین خود می‌باشد که این موتور انرژی لازم را برای چرخاندن فن را دریافت می‌کند. اما گاهی اوقات به دلیل استفاده نادرست، وارد شدن فشار زیاد به موتور فن و… ممکن است با مشکل روبرو شوید که حتما باید آنرا جدی بگیرید؛ چرا که اگر فن خراب شود، گرمای تولیدی درون مایکروویو، می‌تواند باعث اتصالی در میان قطعات داخلی دستگاه شما شود.

درضمن یکی از خرابی‌هایی که ممکن است ناشی از فن مایکروویو رخ دهد، صدای زیاد مایکروویو در حین روشن کردن می‌باشد که معمولا در این شرایط فن با یک تعمیر تخصصی و بسیار دقیق می‌تواند همانند روز اول خود کار کند. بنابراین توصیه ای که برای شما عزیزان داریم این است که حتما به مراجعه کنید تا این مشکل توسط تکنسین‌های مجرب رفع گردد.

 1. خرابی کوپلینگ مایکروفر

کوپلار، کوپل و یا به عنوان یک قطعه پلاستیکی درون مایکروویو شما می‌باشد که می‌تواند به دلیل استفاده طولانی مدت، عدم رعایت محدودیت وزنی و همچنین وارد کردن فشار بیش از حد، کارایی و توانایی خود را از دست بدهد و منجر به صدای زیادی مایکروویو شود! معمولا زمانیکه این قطعه دچار خرابی می‌شود، کوپلینگ یا تغییر شکل می‌دهد و یا اینکه دچار شکستگی می‌شود که تنها راهکار جلوی روی شما، استفاده از کوپلینگ جدید و جایگزین می‌باشد.

لازم به ذکر است که کوپلینگ یک قطعه ارزان قیمت است و ارزش تعمیر ندارد.

توجه: جهت خرید کوپلینگ می‌توانید به شعب شرق و غرب آریابهکار مراجعه نمایید.

 1. خرابی خازن؛ از دلایل صدای زیاد مایکروویو

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد مایکروویو، خرابی خازن مایکروفر می‌باشد که بدون شک با خرابی این قطعه صدای وحشتناکی به گوش شما خواهد رسید و به مرور زمان می‌تواند صدای بیشتری از خود تولید کند. اما وظیفه خازن چیست؟ مهم ترین وظیفه خازن، ذخیره ولتاژ کافی جهت انتقال آن به مدار در مواقع مورد نیاز می‌باشد تا غذای موجود بر روی سینی به‌صورت کامل و دقیق گرم شود. با این وجود توجه داشته باشید خرابی این قطعه علیرغم صدای زیاد می‌تواند منجر به خرابی ترانس دستگاه نیز شود.

بخوانید:

 1. خرابی ترانس

ترانس مایکروفر یکی از قطعات گران‌قیمت مایکروویو شما می‌باشد که هزینه خرید و تعویض آن نسبت به سایر قطعات بیشتر است. اما ترانس مایکروفر چیست و چه وظیفه ای دارد؟ برق ورودی مایکروفر از طریق ترانس دستگاه عبور می‌کند تا به مراتب پس از عبور از قطعاتی همچون فیوزها و دیود، به مگنترون برسد و در نتیجه گرمای کافی جهت گرم شدن غذا در مایکروفر تولید گردد. اما زمانیکه ترانس خراب شود، می‌تواند به مراتب منجر به صدای زیاد مایکروویو و حتی گردد.

 1. خراب شدن موتور گردان مایکروفر

پیش از هر توضیحی باید بگوییم که تمام پروسه چرخیدن سینی مایکروفر توسط موتور گردان انجام می‌شود که همین قطعه از چرخ دنده‌های ریز و درشت ایجاد شده است و در صورت استفاده بیش از حد و قرار دادن غذا در حجم و ابعاد مختلف می‌تواند دچار خرابی شود! با این وجود زمانیکه با مشکل صدای زیاد مایکروویو روبرو شدید باید مطلع باشید که یکی از دلایل اصلی این خرابی، می‌تواند موتور گردان باشد که به نظر تکنسین یا تعمیر خواهد شد و یا تعویض!

بنابراین توصیه ای که برای شما داریم این است که ماکروفر را صرفا به منتقل کنید تا توسط تکنسین‌های کارشناس مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد.

بخوانید:

 1. جرقه زدن مایکروویو

به عنوان یکی از مشکلاتی می‌باشد که معمولا در دفعات ابتدایی استفاده از مایکروویو با آن روبرو می‌شویم؛ چرا که احتمالا ظرف فلزی را ممکن است درون دستگاه قرار دهیم که پس از گذشت 5 الی 10 ثانیه با جرقه زدن مایکروفر روبرو خواهید شد. با ین وجود مشکل جرقه زدن مایکروویو می‌تواند منجر به صدای زیاد مایکروویو شود که توام با صدای وحشتناکی خواهد بود. در این مواقع توصیه می‌شود در صورت مشاهده چنین خرابی فورا مایکروفر را از طریق دکمه Stop خاموش کنید.

توجه: در صورت جرقه زدن مایکروفر تحت هر شرایطی، می‌تواند خرابی گسترده ای برای شما به همراه داشته باشد.

 1. خرابی برد مایکروویو

تمامی قطعات برای آنکه شروع به فعالیت کنند، در ابتدا باید از قطعه کلیدی به نام برد دستور دریافت نمایند تا اینکه فعالیت آنها آغاز شود؛ در غیر اینصورت اگر برد دستوری صادر نکند، هیچ قطعه ای اجازه فعالیت نخواهد داشت. با این وجود برد به عنوان یک قطعه کلیدی است که جایگاه بالایی دارد و اگر هر گونه خرابی برای این قطعه رخ دهد، باید منتظر خرابی‌هایی باشید که می‌توانند برای شما کمی گران تمام شوند. یکی از همین مشکلات، صدای زیاد مایکروویو در حین روشن کردن می‌باشد.

لازم به ذکر است که برد همانند سایر قطعات مایکروفر صرفا با یک دانش سطحی قابل تعمیر نیست و بلکه صرفا باید حتما و حتما توسط تکنسین مورد بازبینی و تعمیر قرار بگیرد تا به‌صورت دقیق مورد تعمیر قرار گیرد و در کوتاه مدت هم دچار خرابی نشود. تمامی خدمات تعمیر برد ماکروفر در مجموعه آریابهکار توسط تکنسین‌های مجرب و ابزارهای تعمیراتی روز دنیا انجام می‌شود.

بخوانید:

 1. کثیفی ریل زیرسینی؛ از دلایل صدای زیاد مایکروویو

اصولا برای استفاده از مایکروفر باید در ابتدا را مطالعه کنید تا نکاتی که توسط کارخانه تولید کننده دستگاه برای شما در نظر گرفته شده اند را مطلع شوید. یکی از همین نکات، عدم قرار دادن ظروف حجیم بر روی سینی مایکروفر می‌باشد؛ چرا که در اینصورت ممکن است در حین پخت، مقداری از غذای شما به دیواره و کف مایکروفر پرتاب شود. با این وجود معمولا این نکته همانند سایر نکات برای ما اهمیت ندارد!

در نتیجه این اشتباه کاملا واضح، غذای پرتاب شده در محیط داخلی مایکروفر می‌تواند به سادگی به ریل زیر سینی بچسبد و مانع چرخیدن سینی شود که همین خرابی به خودی خود می‌تواند عاملی بر صدای زیاد مایکروویو شما شود. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که ظرف پر را داخل مایکروفر قرار ندهید و اگر هم قرار دادید، حداقل قاب داخلی مایکروفر را تمیز کنید و اجازه ندهید ذرات غذا درون دستگاه بمانند!

نکته: برای تمیز کردن ماکروفر، دستگاه را ابتدا از برق بکشید و سپس با یک دستمال نسبتا مرطوب اقدام تمیز کردن نمائید.

 1. خرابی کاور میکا

کاور میکا در محفظه داخلی ماکروفر قرار دارد که مهم ترین وظیفه این کاور پخش کردن گرمای تولیدی مگنترون در محیط داخلی دستگاه می‌باشد. اما گاهی اوقات ممکن است این قطعه دچار خرابی شود و در صورت خرابی این قطعه، احتمالا با مشکلاتی اعم از جرقه زدن و صدای زیاد مایکروویو روبرو خواهید شد که تنها راهکار شما، تعویض کاور میکا با قطعه جایگزین می‌باشد که در آریابهکار ما این پروسه را به‌صورت 0 تا 100 انجام می‌دهیم. جهت تعویض کاور میکار مایکروفر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 1. خراب شدن درب؛ از دلایل صدای زیاد مایکروفر

درب مایکروفر از قطعات ریز و درشتی تشکیل شده است که هر یک از این قطعات دارای وظیفه بخصوصی هستند. اما گاهی اوقات به دلیل استفاده نادرست از ماکروفر، ممکن است مشکلاتی برای درب دستگاه ایجاد شوند که این مشکلات معمولا منجر به روشن نشدن مایکروویو و همچنین صدای زیاد مایکروویو شما خواهند شد. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که از درب به درستی استفاده کنید تا خرابی بخصوصی برای آن رخ ندهد. برای استفاده از درب بهتر است موارد ذیل را بخوانید:

 1. به آرامی درب را باز و بسته کنید.
 2. وزنه ای را به درب و دستگیره درب متصل نکنید.

بخوانید:

 1. عدم سرویس به موقع

اصولا طبق توصیه کارشناسان حداقل یکبار در سال باید اقدام به سرویس مایکروفر در تهران نمائید تا اگر قطعه ای از قطعات مایکروفر شما در حال خرابی است، با استفاده تعمیرات تخصصی مورد بازبینی و عیب یابی قرار گیرد تا مشکلاتی اعم از صدای زیاد مایکروویو برای مایکروفر شما رخ ندهد. با این وجود توصیه ای که برای شما داریم این است که حتما برحسب میزان استفاده از این دستگاه، زمان بخصوصی را در نظر بگیرید و اقدام به سرویس و عیب یابی مایکروفر خود نمائید.

دانلود صدای مایکروفر | صدای توستر

لازم به ذکر است که از طریق سرویس ماکروفر در زمان مشخص، مانع خرابی دستگاه و افزایش طول عمر آن خواهید شد.

بخوانید:

علت کم شدن صدای بوق ماکروفر

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در طول زمان برای دستگاه شما رخ دهد، کم شدن صدای بوق ماکروفر می‌باشد که معمولا می‌تواند بنابر دلایلی رخ دهد که هر یک از ما از این موضوع آگاه هستیم! با این وجود معمولا علت کم شدن صدای بوق ماکروفر عبارت است از:

 • وارد کردن فشار زیاد.
 • اتمام طول عمر مفید.
 • استفاده نادرست.
 • خرابی برد.

علت صدا دادن سولاردام ال جی

تمام عواملی که در این گزارش در قالب صدا دادن مایکروفر به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفتند، گویای پاسخ سؤال شما در خصوص علت صدا دادن سولاردام ال جی هستند؛ چرا که اساس ساختار ماکروفرها و سولاردام یکسان می‌باشد و صرفا طراحی آنها متفاوت است. با این وجود اگر سولاردام ال جی دارید و جدیدا صدای زیادی از خود منتشر می‌کند، می‌تواند 14 موردی که در این گزارش اعلام شدند را مطالعه کنید تا بصورت سطحی مشکل را ریشه یابی کنید.

همچنین اگر اطلاع بخصوصی در این زمینه ندارید، می‌توانید با شماره مرکزی آریابهکار 02145437 تماس بگیرید تا هماهنگی‌های لازم را جهت خود را ثبت نمائید.

بخوانید:

تعمیرگاه تخصصی مایکروفر در تهران

ما در مجموعه آریابهکار با بیش از 30 سال تجربه تعمیرات لوازم برقی خانگی علی الخصوص تعمیرات تخصصی ماکروفر و سولاردام، به همراه تیم متخصص و آزموده با استفاده از ابزارهای تعمیراتی روز دنیا آماده ارائه خدمات تعمیر ماکروفر شما هستیم. توجه داشته باشید که آریابهکار در شرایط اقتصادی فعلی همواره همراه شما عزیزان است و تمام تلاش خود را جهت عدم نیاز شما به تعویض قطعات انجام می‌دهد تا صرفا با تعمیرات کاملا تخصصی نیازی به قطعه نداشته باشید.

همچنین هزینه تعمیرات مایکروفر در آریابهکار براساس نرخ‌نامه مصوب اتحادیه می‌باشد و هیچ گونه هزینه غیرمتعارفی از شما جهت تعمیرات دریافت نخواهد شد. لازم به ذکر است که تمامی خدمات ما شامل 90 روز گارانتی رسمی شرکتی و یک هفته مهلت تست رایگان می‌شود و در صورتیکه قطعه تعمیر شده مایکروفر شما به هر دلیلی دچار خرابی شود، مجددا بصورت رایگان تعمیر خواهد شد.

منبع:

سوالات متداول

علت رایج صدای زیاد مایکروویو چیست؟

در این گزارش ما به 14 مورد از دلایل صدای زیاد مایکروفر اشاره کردیم که رایج ترین علت در میان این موارد، استفاده نادرست از مایکروفر می باشد!

چگونه صدای زیادی مایکروویو را برطرف کنیم؟

معمولا صدای زیاد مایکروفر به دلیل مشکلات فنی رخ می دهد که در صورت نداشتن دانش تعمیرات کافی، توصیه می کنیم دستگاه خود را به کارشناسان ما بسپارید.

علت صدا دادن سولاردام ال جی چیست؟دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت سر و صدای ماکروفر به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

علت سر و صدای ماکروفر، از موضوعات مهمی است که بسیاری از کاربران به دنبال پاسخ آن هستند. در این مقاله از آی پی امداد همراه باشید تا مرحله به مرحله با هم علت های صدا دادن ماکروفر را بررسی کنیم.

کاربران گرامی در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با علت صدای ماکروفر می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله و یا در قسمت پرسش و پاسخ با کارشناسان در میان بگذارید.

خلاصه ای از علت های صدا دادن ماکروفر

کاربران گرامی آی‌پی امداد، برای اینکه وقت کمتری از شما گرفته شود در این بخش به خلاصه ای از علت های صدا دادن ماکروفر میپردازیم.

6 علت صدا دادن ماکروفر توضیحات
دیود
 • اگر مایکروویو شما صدای وزوز بلندی می دهد، مربوط به خرابی دیود است.
 • دیود در مسیر ترانسفورماتورهای ولتاژ و لامپ های مگنترون قرار دارد.
 • دیود را با یک مولتی متر چک کنید و در صورت آسیب دیدن آن را تعویض کنید.
لامپ مگنتران
 • لامپ مگنترون موجود در مایکروویو وظیفه دریافت جریان ولتاژ بالا و تبدیل آن به گرما را بر عهده دارد.
 • اگر صدای جرقه در ماکروفر می شنوید، احتمالاً لامپ مگنترون خراب است.
 • همچنین صدای جرقه در مایکروفر می تواند مربوط به سوختن ورق میکا باشد.
 • لامپ مگنترون را با اهم متر بررسی کنید.
 • احتمال سوختن آنتن سر لامپ مگنترون نیز وجود دارد که نیازی به تعویض خود لامپ نیست.
کوپل سینی گردان
 • سینی مایکروفر روی کوپلینگی که به موتور متصل است نصب می شود.
 • اگر کوپلر تغییر شکل داده باشد، سینی به درستی نمی چرخد و صدا تولید می کند.
 • برای حل مشکل می توانید کوپلر را تعویض کنید.
موتور گردان
 • اگر موتور گردان معیوب باشد سینی به درستی نمی چرخد و صدا ایجاد می کند.
فن
 • مسدود شدن پره های فن یا برخورد آن با اجزای داخل مایکروویو باعث ایجاد صدا می شود.
سینی
 • ظاهر سینی را از نظر شکستگی بررسی کنید.
 • اگر برآمدگی سینی که روی کوپلینگ قرار می گیرد شکسته شود صدا می دهد.
 • همچنین شکستن سینی باعث عدم تعادل در هنگام چرخش می شود که باعث ایجاد صدا در مایکروویو می شود.

علت صدای زیاد در ماکروفر

6 دلیل اصلی صدای مایکروفر

در عصر امروز مایکروویو یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی است. این دستگاه به دلیل عملکرد سریع در گرم کردن غذا در بین مصرف کنندگان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با این حال، ممکن است مشکلات زیادی از جمله سر و صدای زیاد در مورد مایکروویو خانگی ایجاد شود. اگر مایکروویو شما نیز صدای آزاردهنده ای تولید می کند، این مقاله از آی پی امداد را دنبال کنید تا دلایل صدای مایکروفر را بررسی کرده و نحوه رفع آن را از 0 تا 100 به شما آموزش دهیم.

اصلی ترین دلایل سر و صدای زیاد مایکروفر به قرار زیر هستند:

 1. خرابی دیود
 2. اشکال در لامپ مگنترون
 3. اشکال در کوپل گردان
 4. مشکل در موتور گردان
 5. خرابی فن خنک کننده
 6. اشکال در حرکت سینی

در ادامه به شرح هر یک از موارد علت سر و صدای ماکروفر میپردازیم.

قبل از عیب یابی مشکل صدای ماکروفر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و مراقب باشید.

 • یک خازن ولتاژ بالا در داخل یک مایکروویو می تواند مقدار کشنده ای الکتریسیته را ذخیره کند، حتی پس از اینکه مایکروویو برای ماه ها از پریز برق جدا شده باشد.
 • برای دسترسی ایمن به اجزای الکتریکی داخل مایکروویو، خازن باید تخلیه شود.
 • قبل از تخلیه خازن، باید کاملاً مطمئن باشید که چه کاری انجام می دهید و در برابر برق گرفتگی محافظت کنید.
 • به دلیل خطر برق گرفتگی، توصیه می شود از تکنسین آی‌پی امداد برای تعمیر مشکل صدای مایکروویو استفاده شود.

صدای مایکروویو معمولی چقدر باید باشد؟

مایکروویوهای معمولی در حین کار صدای زمزمه مختصری تولید می کنند. با این حال، صداهای معمولی مایکروویو باید آرام و بدون مزاحمت باشند. اگر صدا به اندازه ای بلند است که شما را آزار دهد یا صداهای خراشیدن، کلیک یا جیغ را می شنوید، احتمالاً یکی از اجزای آن مشکل دارد.

خرابی دیود باعث ایجاد صدای مایکروفر میشود

اگر ماکروفر شما صدای زمزمه بلندی دارد، مربوط به خرابی دیود میباشد.

اگر تجهیزات ایمنی و اطلاعات فنی کافی در اختیار ندارید، به هیچ عنوان مایکروفر را عیب یابی نکنید. خطر برق گرفتگی شدید شما را تهدید می کند!

برای تست دیود مراحل زیر را دنبال کنید.

 • قبل از هر کاری ابتدا مایکروفر را از برق بکشید.
 • برای دسترسی به دیود، پوشش بالایی مایکروویو را بردارید.
 • خازن را تخلیه کنید.
 • سلامت دیود را با کمک مولتی متر بررسی کنید.
 • مولتی متر باید پیوستگی را فقط در یک جهت نشان دهد.
 • یک دیود سالم بسته به مدل بین 50000 تا 200000 اهم خواهد خواند.
 • در غیر این صورت، تعویض دیود ضروری است.

خرابی لامپ مگنترون یکی از دلایل صدای مایکروفر است

لامپ مگنترون موجود در مایکروویو وظیفه دریافت جریان ولتاژ بالا و تبدیل آن به گرما را بر عهده دارد. همچنین با استفاده از این گرما امواج الکترومغناطیسی تولید می کند که به حرارت دادن غذا ادامه می دهد. خرابی لامپ ممکن است باعث ایجاد صدای جرقه شود. با شنیدن این صدا حتما از یک تکنسین مجرب کمک بخواهید و بدون اینکه دستگاه را از برق بکشید درب را باز نکنید، زیرا امواج الکترومغناطیسی پراکنده ای در داخل مایکروویو وجود دارد که برای سلامتی بسیار مضر است.

یک مگنترون معیوب می تواند به دلیل استفاده بیش از حد یا پایان عمر آن صدای جرقه ایجاد کند. بوی سوختن نیز نشان دهنده مشکل در مگنترون است.

برای تشخیص و تعمیر مگنترون معیوب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از هر کاری دستگاه را از برق بکشید.
 • برای دسترسی به مگنترون، پوشش بالایی مایکروویو را بردارید.
 • خازن را تخلیه کنید.
 • صفحه میکا (ورق نسوز) را بررسی نمایید که نسوخته باشد.
 • از یک مولتی متر برای تست تداوم مگنترون استفاده کنید. هر قرائت باید کمتر از یک اهم باشد.
 • در صورت نیاز حتما لامپ مگنتران را تعویض نمایید.

نقص در کوپلر چرخشی علت صدای ماکروفر است

یکی دیگر از دلایل صدا دادن ماکروفر اشکال در کوپل گردان است. این علت چندان در بین ماکروفر ها رایج نیست و معمولا رخ نمیدهد. کوپل گردان وظیفه انتقال حرکت دورانی به سینی میشود. برای بررسی خرابی کوپل گردان و نچرخیدن سینی ماکروفر مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ابتدا سینی و ریل زیر آن را خارج کنید.
 • کوپل گردان دهانه ای d شکل دارد و بر سر شفت موتور چفت میشود.
 • کوپل و دهانه آن را برای پارگی و یا ترک خوردگی بررسی نمایید.

خرابی موتور گردان باعث صدا دادن ماکروفر میشود

موتور گردان بخشی از زیر سینی مایکروویو است که با حرکت کوپلر سینی را می چرخاند. یک موتور چرخان معیوب یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای ماکروفر است.

 • یک موتور چرخشی شکسته معمولا صدای کلیک یا سنگ زنی تولید می کند.
 • موتور گردان زیر مایکروویو نصب می شود.
 • اگر نمی توانید از زیر به آن دسترسی پیدا کنید، باید محفظه مایکروویو را بردارید.
 • دستگاه را از منبع برق جدا کنید.
 • سینی و غلتک تکیه گاه را برای دسترسی به موتور گردان بردارید
 • حالا پانل موتور سینی گردان را باز کنید.
 • موتور صفحه گردان را برای تداوم با یک مولتی متر تست کنید. اگر دوام نداشت باید تعویض شود.

کاربران عزیز آی پی امداد در صورت ایراد از کوپلر، غلتک زیر سینی یا خود سینی به موتور دوار فشار وارد می شود و به مرور زمان می سوزد.

خرابی فن از علت های سر و صدا در ماکروفر

مایکروفر دارای یک فن خنک کننده یکپارچه هستند که ممکن است به مرور زمان کثیف و مسدود شود. همچنین به احتمال زیاد از اتصالات خود جدا می شود و در حین چرخش به سایر قسمت های مایکروویو برخورد می کند. طبیعی است که فن ماکروفر در حین کار صدای کمی ایجاد کند، اما گرفتگی فن اغلب صدای چرخش تولید می کند. اگر فن شُل باشد، ممکن است صدای کلیک بلندی نیز از پشت مایکروویو بشنوید. موتور فن یک قطعه مصرفی است که ممکن است به مرور زمان فرسوده شود و نیاز به تعویض داشته باشد.

کاربران گرامی آی‌پی امداد وظیفه ، پایین آوردن حرارت لامپ مگنترون است. سر و صدای ایجاد شده از فن میتواند به خاطر گیر کردن پره های فن باشد.

برای علت صدا دادن ماکروفر، جهت تشخیص و تعمیر فن خنک کننده معیوب مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای دسترسی به فن ماکروفر نیاز به حذف سایر اجزای دستگاه است. توصیه می شود مراقب باشید و خازن را تخلیه کنید.
 • قبل از هر کاری ماکروفر را از برق بکشید.
 • پیچ های قاب ماکروفر را باز کنید و قاب را خارج کنید.
 • خازن را تخلیه کنید.
 • بررسی کنید که اتصالات فن مشکل نداشته باشد.
 • پوشش دور فن را باز نمایید.
 • پروانه فن را بچرخانی و چک کنید که آزادانه میچرخد یا خیر.
 • موتور فن خنک کننده را از نظر تداوم با یک مولتی متر تست کنید. بسته به مدل، یک موتور فن خنک کننده در حال کار باید 280 اهم را نشان دهد.
 • اگر معیوب است، موتور فن را تعویض کنید.

اشکال در حرکت سینی از دلایل سر و صدا در مایکروفر

وظیفه سینی در مایکروفر قرار دادن غذا روی آن است و سینی با حرکت خود غذا را به طور یکنواخت گرم می کند. اگر در حرکت سینی در مایکروویو اختلالی ایجاد شود سینی صدا ایجاد می کند.

 • اگر سینی به درستی نمی چرخد.
 • شیارهای سینی با خارهای روی کوپلر قفل نمی شوند.
 • سینی شکسته یا ترک خورده باشد.
 • یا ریل زیر سینی کثیف است.
 • در این صورت باید رسوب و چربی روی ریل مایکروفر را تمیز کنید.

کاربران عزیز آی پی امداد توجه داشته باشید که در صورت خرابی برآمدگی سینی نصب شده روی کوپلر یا خرابی خود سینی باید آن را تعویض نمایید.

علت صدای بوق ماکروفر از چیست؟

به طور کلی مایکروفرها مدل ها و تنظیمات مختلفی دارند و گاهی اوقات صدای بوق از دستگاه شنیده می شود که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد:

 • یکی از ساده ترین دلایلی که می توان به عنوان علت صدای بوق مایکروویو عنوان کرد مربوط به اخطار باز شدن درب دستگاه پس از اتمام کار مایکروفر می باشد.
 • در این شرایط صدای بوق مایکروفر پس از صفر شدن تایمر و تا زمانی که درب دستگاه را باز کنید ادامه خواهد داشت.
 • بنابراین، باید دفترچه راهنمای مایکروویو خود را بخوانید تا بدانید چگونه صدای بوق دستگاه خود را خاموش کنید.
 • از دیگر مواردی که می توان برای ایجاد این مشکل مطرح کرد، وجود مشکل در قسمت های داخلی دستگاه و یا بهم ریختن تنظیمات مایکروفر است.

چگونه از صدای ماکروفر جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از صدای ماکروفر موارد زیر را بررسی کنید:

 • به توجه کنید. اجازه ندهید رسوبات و بقایای مواد غذایی به داخل بدنه مایکروفر نفوذ کنند.
 • با تمیز کردن داخل و خارج مایکروویو به حفظ کیفیت قطعات کمک می کنید.
 • سینی چرخان و کوپلینگ آن را حتما تمیز کنید.
 • پره های فن را بررسی کنید تا در حین چرخش کثیف یا ضربه نخورده باشند.
 • با مشاهده کوچکترین مشکل در مایکروفر خود حتما از تعمیرکاران آی پی امداد برای سرویس و تعمیرات کمک بگیرید.

چرا ماکروفر صدا میدهد؟ نظر تعمیرکار آی پی امداد

اگر در حین استفاده از دستگاه ماکروفر برای پخت یا گرم کردن غذا متوجه صداهای غیرعادی و غیرطبیعی از دستگاه شدید، تعمیرکار متخصص آی پی امداد دلیل صدای مایکروفر را برای شما بیان کرده است:

 • در برخی موارد به دلیل بروز هرگونه مشکل یا نقص در عملکرد موتور و کوپلر چرخان مایکروفر است که نیاز به بررسی و تعمیر دارد.
 • اگر سینی مایکروویو به دلایل مختلف مانند خرابی ریل زیر آن نتواند به درستی حرکت کند، هنگام کار با دستگاه صداهای غیر عادی شنیده می شود.
 • خرابی فن دستگاه مایکروویو که وظیفه خنک سازی آن را بر عهده دارد می تواند منجر به ایجاد نویز شود که نیاز به بررسی و تعویض دارد.
 • در نهایت خرابی دیود و لامپ مگنترون یکی دیگر از دلایل این مشکل است که نیاز به بررسی و رفع آن دارد.

چگونه مشکل صدای مایکروفر را برطرف کنیم؟

یکی از مشکلاتی که می تواند موجب آزار مصرف کنندگان شود، صداهای غیرطبیعی و بی وقفه مایکروفر است. بخصوص اینکه با توجه به اینکه دستگاه ماکروفر دارای تنظیمات پیچیده ای است، کمتر کسی می داند که چگونه اقدام به برطرف کردن صدای ماکروفر نماید. از این رو در ادامه نحوه رفع این صداها را بیان خواهیم کرد:

 • چنانچه ایراد دستگاه از سینی و حرکت نامناسب آن است، باید سینی و قطعات ریل زیر آن را بررسی نموده و اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات معیوب آن نمایید.
 • فن خنک کننده که از عوامل تاثیرگذار در بروز این مشکل است، باید به دقت چک شود تا رد صورت خرابی یا شکستگی پره ها فن باید آن را تعویض کنید.
 • در صورتی که پس از بررسی کوپل و سینی گردان ماکروفر متوجه خرابی آن شدید، باید این قطعات را تست کنید.
 • چنانچه کوپل و دهانه آن دچار خرابی یا شکستگی شده باشد، باید هرچه سریع تر اقدام به تعویض آن کنید.

نتیجه گیری مقاله علت سر و صدای ماکروفر

اگر زمانی که ماکروفر در حال کر کردن است متوجه شدید که از خود سر و صدا تولید میکند، سریعا به عیب یابی آن بپردازید. چرا که سر و صدای هر چند کوچک ممکن است دلایل مهمی داشته باشد و باعث خرابی یا آتش سوزی ماکروفر شما شود پس هنگامی که سر و صدا از ماکروفر خود شنیدید قبل از هر کاری دستگاه را از برق بکشید و با نمایندگی های مجاز تماس بگیرید.

 

تمام 14 موردی که در این گزارش مورد بررسی دقیق قرار گرفتند، برای سولاردام ال جی شما نیز صدق می کنند و می توانید از این موارد برای ریشه یابی خرابی استفاده کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا