اخبار استانی

باید در نحوه قیمت‌گذاری و کشف قیمت در بورس کالا تجدیدنظر شود

اخبار ایران من/آذربایجان شرقی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت تفاوت قیمت کالاها در بورس و خارج از آن، گفت: باید در نحوه قیمت گذاری و کشف قیمت در بورس کالا تجدیدنظر شود.

محمدجعفر عظمایی سه‌شنبه، ۱۷ بهمن در جلسه شورای اداری استان که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، اظهار کرد: آذربایجان شرقی از دیرباز مهد تولید و تجارت بوده و صنایع استان به عنوان پیشانی صنعت کشور قلمداد می‌شوند.

به گزارش اخبار ایران من، وی افزود: اکنون ۴۵۰۰ واحد تولیدی صنعتی در استان در حال فعالیت هستند که اغلب علاوه بر نیاز داخل در صادرات نیز نقش پررنگی دارند.

وی با بیان این‌که ۶ تا ۷ درصد از مجموع صادرات غیرنفتی کشور به استان ما مربوط است، ادامه داد: تورم بالای اخیر در اقتصاد باعث شده تا قدرت نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی استان رو به افول باشد و تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه برای تامین تجهیزات و نوسازی صنایع و سرمایه در گردش نیز یک روند ناچیز و ناکافی است.

عظمایی با بیان این‌که نظر غیر کارشناسی در نحوه تقسیم بندی و تخصیص تسهیلات تبصره ۱۸ اعمال شده است، گفت: آذربایجان شرقی از نظر تعداد واحدهای تولیدی، چهارمین استان کشور است، در حالی که در تقسیم بندی تسهیلات این تبصره با استان‌های درجه سه آمده است.

وی با بیان این‌که تسهیلات مربوط به رونق تولید، بانک محور بوده ولی عملکرد قابل توجهی را از بانک‌ها شاهد نیستیم، اظهار کرد: در بحث تعهدات ارزی، کارت‌های بازرگانی به دلیل تعهد زیر ۶۰ درصد تعلیق می‌شوند و این امر به تعلیق عملیات واردات و صادرات منجر می‌شود اما می‌توان روش‌های جایگزین برای این مشکل اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: استرداد ارزش افزوده واحدها نیز با توجه به مشکلات سرمایه در گردش، می‌تواند کوتاه‌تر و تسریع‌تر نیز شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا