سهم البرز از تولید ناخالص ملی سه درصد است

به گزارش اخبار ایران من البرز؛ توحید شیریزاد” روز پنجشنبه در گفت و گو افزود: سهم ارزش افزوده بخش صنعت ۳۰درصد، بخش خدمات ۶۰درصد، بخش کشاورزی پنج درصد و پنج درصد برای سایر بخش ها از تولید ناخالص داخلی استان را در بر می گیرد که در بخش خدمات با رتبه هفت کشور و در بخش صنعت با رتبه ۶ کشور بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در ادامه به بیان شاخص های عمده بازار کار زمستان سال گذشته استان پرداخت و بیان کرد : استان البرز با نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰.۵ درصد و نسبت اشتغال ۳۷.۱ درصد و اشتغال ایجادی برای ۶۲ هزار و ۶۰۲ نفر، نرخ بیکاری ۸.۳ درصدی و رتبه ۱۵ کشور را کسب کرده که پایین تر از میانگین کشوری بوده است.

شیریزاد خاطرنشان کرد: سهم اشتغال بخش صنعت استان البرز در رتبه پنج، در بخش خدمات در رتبه سه و در بخش کشاورزی رتبه ۳۰ کشور را دارا می باشد.

وی همچنین آمار صادرات غیرنفتی استان البرز در سال گذشته از مبدا گمرکات استان را ۳۷۶ (میلیون دلار) با رشد۸۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ عنوان کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان البرز گفت: در سال گذشته مبلغ ۵۴۸ میلیون دلار جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنایع ( آرایشی، پارچه،چاپ،شیمیایی و انفورماتیکت) با سرمایه گذارانی از کشورهای امارت متحده عربی، ترکیه،چین،عمان، اتریش،هند براساس آمار مرکز خدمات سرمایه گذاری استان داشته که رشد بیش از پنج برابری را نسبت به سال ۱۴۰۱ تجربه کرده است.

وی افزود: همچنین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز ۲ اعزام به کشورهای چین و امارات و سه پذیرش از کشورهای چین، عمان و فرانسه داشته است.

46

دکمه بازگشت به بالا